Wiadomości z Chorzowa

Pracowałeś w hucie? Weź udział w projekcie "Mów mi huto"!

 • Dodano: 2020-05-27 06:30, aktualizacja: 2020-05-27 06:44

Pracowałeś w hucie? Chcesz podzielić się wspomnieniami? Zostać jednym z bohaterów wystawy stałej nowotworzonego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie? Weź udział w realizowanym projekcie „Mów mi huto”.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie dostępne dla zwiedzających w 2021 r. Wystawa stała  powstanie w odnowionym budynku elektrowni dawnej Huty Królewskiej/Kościuszko. Poza maszynami, zdjęciami, pamiątkami, znajdą się na niej także filmy, w których byli hutnicy i hutniczki opowiedzą o swojej trudnej pracy.

Tylko poprzez stworzenie możliwości realnego udziału byłych pracowników hut przygotowywana w Muzeum wystawa może być prawdziwa i wiarygodna dla naszych mieszkańców. Uważam, że to doskonały sposób, aby upamiętnić rolę jaką dziesiątki tysięcy hutników odegrały w tworzeniu Chorzowa jaki znamy. Potencjalni bohaterowie wystawy żyją wokół nas. Wierzę, że niejeden z mieszkańców zechce wziąć udział w tym przedsięwzięciu, bo Muzeum Hutnictwa ma być w pierwszej kolejności dla chorzowian i o Chorzowie – mówi Wiesław Ciężkowski, pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów, odpowiedzialny m.in. za kulturę.

Do udziału w projekcie „Mów mi huto” poszukujemy osób, które zechcą podzielić się przed kamerą swoimi wspomnieniami o pracy w hutach Chorzowa lub miast sąsiednich.

Zgłoszenia przyjmowane będą od 26 maja do 30 czerwca 2020 r. poprzez formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej www.muzeum.chorzow.pl, zakładka „muzeum-hutnictwa”) i dostarczony za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej lub osobiście do Muzeum w Chorzowie (tymczasowa siedziba Muzeum Hutnictwa). Następnie planowane jest sfilmowanie wywiadów i nagranie wypowiedzi audio. Każdy z uczestników będzie miał możliwość akceptacji powstałego materiału.

Zależy nam na osobach, które czują bezinteresowną potrzebę podzielenia się swoimi wspomnieniami. Każda taka osoba stanie się współtwórcą wystawy stałej. Będzie też miała przywilej świętowania specjalnych chwil wieńczących prace nad dziełem. Spotkamy się podczas uroczystego otwarcia naszego muzeum. Każda z nagranych osób będzie bohaterem tego dnia. Jestem pewien, że uroczystość inauguracji stanie się dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji).

Szczegóły projektu i niezbędne dokumenty zamieszczono na: www.muzeum.chorzow.pl, zakładka „muzeum-hutnictwa”

Informacje także na: facebook.com/muzeum.hutnictwa

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego 32 241 31 04 w. 107 lub 507 723 213 (czynne po poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30) lub napisz: e-mail: kontakt@muzeumhutnictwa.pl

„MÓW MI HUTO” – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 1. Czemu służy ten projekt i dlaczego miałbym wziąć w nim udział?

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już za rok dostępne będzie dla zwiedzających. Wystawa stała  znajdować się będzie w odnowionym budynku elektrowni dawnej Huty Królewskiej/Kościuszko. Będzie to najważniejsze miejsce naszego muzeum, opowiadające nie tylko o historii czy technologii produkcji żelaza i stali, ale przede wszystkim o ludziach, bez pracy których działalność hut byłaby niemożliwa. Na wystawie poza maszynami, zdęciami, pamiątkami, znajdą się filmy, w których byli hutnicy i hutniczki opowiedzą o swojej trudnej pracy. Bohaterowie tej wystawy – Państwo – prezentując doświadczenia pokoleń hutników sprawią, że będzie ona prawdziwa, wiarygodna i interesująca dla zwiedzających.

 1. Czy tylko hutnicy z hut Królewskiej/Kościuszko i Batory mogą wziąć udział w nagraniach?

Nie, choć to hutnicy z hut chorzowskich są przez nas najbardziej poszukiwani. Dlaczego? Nasza wystawa mieścić się będzie w budynkach dawnej Huty Królewskiej. Jej zadaniem jest nie tylko opowiedzenie historii hutnictwa, ale również historii Chorzowa. Chcemy na niej zaprezentować jak hutnictwo zmieniało oblicze i charakter naszego miasta oraz życie jego mieszkańców. Największa część prezentowanych na wystawie zbiorów będzie pochodziła z hut Królewskiej/Kościuszko i Batory. Zatem w imię zachowania jak największej autentyczności zależy nam przede wszystkim na ludziach pracujących kiedyś w tych chorzowskich hutach.

 1. Czy pracownicy innych hut są wykluczeni z projektu?

Zdecydowanie nie. Poszukujemy również pracowników hut zlokalizowanych w sąsiednich miastach np. Florian, Jedność, Zygmunt, Bobrek, Pokój, Baildon. W tych miastach również mieszka wielu byłych hutników i naszych przyszłych odwiedzających.

 1. Dlaczego tylko piętnaście osób może wziąć udział w nagraniach?

Nasza wystawa ma ograniczoną przestrzeń. Dysponujemy również ograniczoną liczbą urządzeń – ekranów, na których będziemy  prezentować nagrania. Ponadto ilość nagrań oraz ich długość będą miały wpływ na to, czy odwiedzający uznają naszą wystawę za interesującą, a tym samym wartą polecenia innym. Tylko w ten sposób możemy skutecznie popularyzować opowieść
o hutnictwie. Na tym zależy nam najbardziej.

 1. Po co jest ten nabór? Czy to jakiś konkurs?

Nie, to nie jest konkurs. Wystawa ma ograniczone możliwości prezentacji. Dlatego musimy ograniczyć nabór do niej. Poza tym ma określony scenariusz, opowiada konkretną historię. Podobnie jak w powieści lub w filmie poszukujemy bohaterów do konkretnych ról – kuźnika, walcownika, piecowego itd. Innym ograniczeniem jest fakt, że nie każdy z nas dobrze czuje się przed kamerą. Dlatego na początku proponujemy spotkanie osobą, która będzie prowadziła wywiady. Podczas rozmowy dokładnie wyjaśni wszystkie szczegóły; jak będą wyglądały nagrania, co się z nimi później stanie, itp. Zapewniamy, że nic nie odbędzie się bez pełnej akceptacji i zrozumienia ze strony Uczestników. Tylko świadoma decyzja o uczestnictwie pozwoli mówić,  że to nasza wspólna wystawa.

 1. Jak długo ten projekt będzie realizowany?

Zgłoszenia od zainteresowanych osób przyjmowane będą od 26 maja do 30 czerwca 2020 r poprzez formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej www.muzeum.chorzow.pl, zakładka „muzeum-hutnictwa”) i dostarczony za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej lub osobiście do Muzeum w Chorzowie (tymczasowa siedziba Muzeum Hutnictwa). Następnie planowane jest sfilmowanie wywiadów i nagranie wypowiedzi audio. Każdy z uczestników będzie miał możliwość akceptacji powstałego materiału. Zakończenie projektu zaplanowano
w październiku bieżącego roku.

 1. Co oznacza lista uzupełniająca? Czy to jakaś „gorsza lista”?

Nie. Każda opowieść jest dla nas bezcenna. Co prawda w tym momencie szukamy głównie osób, których doświadczenia odpowiadają scenariuszowi wystawy, i które mogą podzielić się swoja historią przed kamerą, ale na tym nie kończy się nasza misja. Muzeum ma zajmować się popularyzacją wiedzy o hutnictwie i hutnikach również w formie wystaw czasowych, publikacji, warsztatów, działalności edukacyjnej. Liczymy, że ten projekt będzie po prostu okazją do spotkania, dzięki któremu będziemy mogli się poznać, a w przyszłości odnaleźć przy okazji realizacji kolejnych działań. W naszym muzeum chcemy opowiadać historię polegając na ludziach, którzy ją tworzyli. Wierzymy, że każda z Państwa historii może stać się dla naszego muzeum pierwszorzędnym zasobem.

 1. Czy udział w projekcie przewiduje wynagrodzenie finansowe?

Nie. Zależy nam na osobach, które czują bezinteresowną potrzebę podzielenia się swoimi wspomnieniami. Każda taka osoba stanie się współtwórcą wystawy stałej. Jak każdy współtwórca będzie miała też przywilej  świętowania specjalnych chwil wieńczących prace nad dziełem. Spotkamy się podczas uroczystego otwarcia naszego muzeum. Jesteśmy przekonani, że wówczas każda z nagranych osób będzie bohaterem dnia. Obiecujemy, że podejmiemy wszelkie wysiłki, aby ta uroczystość stała się dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Andrzej teraz z Krzyżanowic

  pracowłem w hucie Kościuszko w latach 1973 do 1978 kiedy powolano mnie do służby wojskowej. Po wojsku już niestety nie wróciłam do pracy w hucie. Pracowałem na W 412 (demag) na warsztacie. W hucie pracowali mój ojciec wielkie piece. siostry o obaj szwgrowie.Jednak mimo tylko tych kilku lat pracy w hucie wspominam tel lata z sentymentem, miałem tam wielu kolegów iprzyjaciół (jeszcze ze szkoły) bo w 1973 roku skończyłem ZSZ przy naszej hucie. pozdrawiam Andrzej S.

  • Andrzej teraz z Krzyżanowic
   2020-05-27 17:03
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ziga

  To sie głoś

 • Rena

  Prośba do organizatorów!!!!!!!!! Wybierajcie ludzi którzy nie będą bełkotać jak menel z piwem. Jeśli już gwara to niech to będzie gwara a nie buczenie przerywane wulgaryzmami.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.