Wiadomości z Chorzowa

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Planetarium w Chorzowie

 • Dodano: 2022-06-10 22:30

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu zmodernizowanego Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Jak zaznaczył, dzieci i młodzież będą miały dzięki temu wielką inspirację do nauki i przygody.

Nowoczesne planetarium na światowym poziomie  

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że chorzowskie planetarium jest jednym z najnowocześniejszych na świecie.

- Jest to budujące, że mamy w Polsce takie dzieło – zaznaczył szef rządu. - Jestem przekonany, że będą tutaj przybywali obserwatorzy zza granicy, bo to planetarium na światowym poziomie – dodał.

Jak powiedział premier, planetarium w Chorzowie będzie kolejną perłą w śląskiej koronie. Jednocześnie wizyta w planetarium będzie inspirowała uczniów do nauki przedmiotów ś cisłych.

- Chcemy bardzo mocno zachęcać dzieci i młodzież do takich nauk, jak matematyka, fizyka, chemia, astrofizyka czy astronomia – podkreślił szef rządu.- To wszystko są dziedziny przyszłości, które będą kluczowe dla kolejnych wynalazków w XXI wieku – wyjaśnił.

Planetarium w Chorzowie

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie to największe i najstarsze polskie planetarium.  Jest to jednocześnie najnowocześniejsza placówka tego typu w Polsce i jeden z najbardziej nowoczesnych parków nauki na świecie.

Planetarium od początku swojej działalności dysponuje jednym z największych ekranów sferycznych w Europie. Dzięki nowej technologii widzowie mogą z bliska zobaczyć np. pierścienie Saturna, albo wlecieć do wnętrza mgławicy. Sala wyposażona jest w 300 komfortowych, odchylanych foteli.

Na realizację projektu przeznaczonych zostało ok. 145 mln zł, po części ze środków budżetu państwa, środków samorządu województwa śląskiego oraz pieniędzy unijnych.

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • kule bele

  widzeli oni w tym planetarium te rosnący nos pinokia?

 • matołusz mordazdradziecki

  a wiecie że przy planetarium jest dużo latarni...

  • matołusz mordazdradziecki
   2022-06-12 11:53
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Potwór

  Nie nikt nie wiedział,dobrze że przypomniałeś.

 • Potwór

  Dziękujemy że nareszcie mamy takiego premiera o którym kiedyś można było tylko pomarzyć.Człowiek który dba o wszystkich Polaków,za to należy mu się szacunek.

 • Hyjdla

  Morawiecki to człowiek który powstrzymał zło ruszył dobro,rozumiem że niektórym to nie na rękę.

 • ***** ***

  Dba o miskę ryżu dla wszystkich i żeby jego miliony miały się dobrze :)

 • INFLACJA

  Ty normalny jesteś?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.