Wiadomości z Chorzowa

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Planetarium w Chorzowie

 • Dodano: 2022-06-10 22:30

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu zmodernizowanego Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Jak zaznaczył, dzieci i młodzież będą miały dzięki temu wielką inspirację do nauki i przygody.

Nowoczesne planetarium na światowym poziomie  

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że chorzowskie planetarium jest jednym z najnowocześniejszych na świecie.

- Jest to budujące, że mamy w Polsce takie dzieło – zaznaczył szef rządu. - Jestem przekonany, że będą tutaj przybywali obserwatorzy zza granicy, bo to planetarium na światowym poziomie – dodał.

Jak powiedział premier, planetarium w Chorzowie będzie kolejną perłą w śląskiej koronie. Jednocześnie wizyta w planetarium będzie inspirowała uczniów do nauki przedmiotów ś cisłych.

- Chcemy bardzo mocno zachęcać dzieci i młodzież do takich nauk, jak matematyka, fizyka, chemia, astrofizyka czy astronomia – podkreślił szef rządu.- To wszystko są dziedziny przyszłości, które będą kluczowe dla kolejnych wynalazków w XXI wieku – wyjaśnił.

Planetarium w Chorzowie

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie to największe i najstarsze polskie planetarium.  Jest to jednocześnie najnowocześniejsza placówka tego typu w Polsce i jeden z najbardziej nowoczesnych parków nauki na świecie.

Planetarium od początku swojej działalności dysponuje jednym z największych ekranów sferycznych w Europie. Dzięki nowej technologii widzowie mogą z bliska zobaczyć np. pierścienie Saturna, albo wlecieć do wnętrza mgławicy. Sala wyposażona jest w 300 komfortowych, odchylanych foteli.

Na realizację projektu przeznaczonych zostało ok. 145 mln zł, po części ze środków budżetu państwa, środków samorządu województwa śląskiego oraz pieniędzy unijnych.

Komentarze (7)    dodaj »

 • kule bele

  widzeli oni w tym planetarium te rosnący nos pinokia?

 • matołusz mordazdradziecki

  a wiecie że przy planetarium jest dużo latarni...

 • Potwór

  Nie nikt nie wiedział,dobrze że przypomniałeś.

 • Potwór

  Dziękujemy że nareszcie mamy takiego premiera o którym kiedyś można było tylko pomarzyć.Człowiek który dba o wszystkich Polaków,za to należy mu się szacunek.

 • Hyjdla

  Morawiecki to człowiek który powstrzymał zło ruszył dobro,rozumiem że niektórym to nie na rękę.

 • ***** ***

  Dba o miskę ryżu dla wszystkich i żeby jego miliony miały się dobrze :)

 • INFLACJA

  Ty normalny jesteś?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również