Wiadomości z Chorzowa

Premier: od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola

 • Dodano: 2020-04-29 11:15

Premier poinformował waśnie, że mają zostać "poluzowane" obostrzenia w gospodarce. W dalszym ciągu będą obowiązywać jednak zasady sanitarne i reguły odstępu między ludźmi!

- Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola; decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli.

- Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe - przekazał premier.

Morawiecki zapewnił, że osobom, które nie będą mogły "oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka" będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe "w odpowiednich warunkach" otwierali żłobki i przedszkola. Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.

MZ poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 415. Resort podał, że zmarło kolejne 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów. Dane te uzupełnił premier Mateusz Morawiecki.

- Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały - to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją - podkreślił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza.

- Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem - zaznaczył Morawiecki.

Premier poinformował także, że od 4 maja możliwe będzie otwarcie hoteli i miejsc noclegowych

- Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia – powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

Galerie handlowe będą mogły działać od 4 maja

Poinformował, że również galerie handlowe będą mogły działać od 4 maja, przy czym mają w nich obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw. Dodał, że zgodnie z ustalonymi zasadami ciągi komunikacyjne, "które w galeriach handlowych są miejscami, w których bardzo często dochodzi do złamania zasady dystansu społecznego, będą puste lub pustawe".

- Te zasady wypracowaliśmy razem z reprezentantami galerii handlowych, z różnymi podmiotami, które prowadzą galerie handlowe – zaznaczył. Regulacje mają zostać opisane w rozporządzeniu.

Dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości bólowe przywrócona zostanie także rehabilitacja.

- Luzowanie społeczne obejmie ważną dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja – powiedział Morawiecki. - Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach – tłumaczył.

Otwierane będą też instytucje kultury

Premier w kolejnym wątku powiedział, że otwierane będą też instytucje kultury – muzea, biblioteki.

- Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza, w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek – powiedział Morawiecki. - Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury – zostanie do dokładnie określone – zapewnił szef rządu.

Od 4 maja:

 • możliwość otwarcia hoteli i miejsc noclegowych;
 • mogą być otwarte galerie handlowe:

- obowiązuje zasada, że na 15 m2 w jednym sklepie może przebywać 1 klient,
- przestrzeń rekreacyjna i restauracje pozostają zamknięte;

 • przywrócenie rehabilitacji:

- dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości bólowe,
- uwaga! salony masażu nadal pozostają zamknięte;

 • możliwość otwarcia bibliotek, galerii sztuki, muzeów.


Od 6 maja:

 • dopuszczone będzie otwarcie żłobków i przedszkoli dla dzieci pracujących rodziców:

- decyzję o otwarciu podejmą organy założycielskie,
- otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi,
- rząd ma zapewnić środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach,
- ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach,
- jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie;

 • zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Wanda

  Pomysł narodził się w głowie, która nie kojarzy faktów. Czy min. zdrowia nie doradzil, że to skrajnie głupi pomysł? "Premier chce..." Pomyśl pan! Małe dzieci to żywioł nie przyjmujący niezrozumiałych komend, poleceń. Zaleca się i słusznie izolację społeczną, a tu pan M. chce ... Czy inne pomysły M.M też są takie dobre?

 • Utr

  Czy te przedszkole jest obowiązkowe? Nie posyłajcie dzieci skoro się boicie i tyle.

 • Matka Polka

  Nie otwierać żłobków i przedszkoli. Zdrowie dzieci na pierwszym miejscu ! To jest igranie ze śmiercią. Dzieci mogą przechodzić bezobjawowo a będą zarażać opiekunów, rodzenstwo, rodziców, dziadków.

 • Moja mama jest przedszkolanką

  Mam nadzieję, ze z uwagi na zdrowie dzieci i Pań przedszkolanek, przedszkola i żłobki nie zostaną otwarte.

  • Moja mama jest przedszkolanką
   2020-04-30 10:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Marian

  Niektórzy ludzie są tak zmanipulowani przez niektóre stacje telewizji komercyjnej, co kolwiek nie zrobi rząd to będą krytykować, nie dajemy się oszukiwać.

 • Roman

  Marian znowu siejesz głupotę i bronisz najgorszego rządu w historii Polski?Sam siedzisz zapewne zamkniety w domu w obawie że się zarazisz A rodzicom małych dzieci radzisz by wysyłał swoje pociechy do żlobka czy przedszkola.Nie oszukuj jak rzad oszukuje.

 • Mama

  Wczoraj GIS rekomendował by dzieci uczęszczające do przedszkola nie miały kontaktu z dziadkami ze względu na duże ryzyko zakażenia to pozostawiam pod rozwagę za cały komentarz

 • Mama

  Mam nadzieje ze prezydent Chorzowa wykaże się odpowiedzialnością i rozsądkiem i nie otworzy przedszkoli przed 24 maja - prawda jest taka, że nie ma możliwości zapewnienia w przedszkolach bezpiecznej opieki tak małym dzieciom w okresie pandemii i to w dodatku na Śląsku, gdzie jest najwyższa liczba zachorowań !

 • Icke

  Ludzie wy naprawdę myślicie że jest jakiś wirus? Wirus macie w głowach, wirus strachu.

 • Roman

  Nie ma zadnego wirusa!!I ziemia jest plaska!!

 • Tata Ali

  Nie można otworzyć przedszkoli to będzie wielki błąd.

 • Anna

  Wyeliminowali domy pomocy , a teraz dążą do unicestwienia najmłodszych!!!! Czy ktoś w ogóle się nad tym zastanowił!!! Bo wybory są ważniejsze od życia naszych dzieci . Panie Morawiecki chyba chwila refleksji się Panu przyda . Na co chce Pan skazać niewinne dzieci !!!

 • nupel ze świon

  Wyłącz tvn- włącz mózg.

 • Frup ze hajduk

  Taczej TVP 1

 • Tata

  Mam nadzieje ze prezydent Chorzowa nie otworzy żłobków i poczeka do tego 24 maja bo śmieszny Pan minister chyba nie rozumi powagi sytuacji skoro szczyt przed nami to nie rozumie toku myślenia niektórych ludzi

 • Chorzowianin

  Zgadzam się jesteśmy na drugim miejscu pod względem zachorowań jako województwo , a z naszych dzieci chcą zrobić królików doświadczalnych.

 • Mama

  Bardzo zły pomysł, zwłaszcza na Śląsku, gdzie jest tyle zachorowań.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.