Wiadomości z Chorzowa

Projekty z Chorzowa w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

  • Dodano: 2019-11-21 07:00, aktualizacja: 2019-11-21 08:54

Trwa głosowanie w 1. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. O głosy mieszkańców województwa walczy 85 zadań, wśród nich są także projekty dotyczące Chorzowa. Głosowanie zakończy się 30 listopada.

W Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim do dyspozycji jest 10 mln złotych, podzielonych na pulę wojewódzką (2,5 mln zł) oraz siedem pul podregionalnych (7,5 mln zł). W zadaniach o zasięgu wojewódzkim są dwie propozycje bezpośrednio związane z Chorzowem, dwie kolejne w zadaniach podregionalnych.

Park na tak! Plac zabaw w Parku Śląskim

Projekt zakłada budowę placu zabaw na terenie Parku Śląskiego, w okolicy styku miast Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich, zapewniającego bezpieczną i komfortową zabawę dzieciom. Lokalizacja inwestycji zapewni integrację mieszkańców trzech gmin, których granice stykają się w okolicy placu zabaw. Plac zabaw ma być ekologiczny i wkomponowany w zieleń, a inwestycja powinna powodować jak najmniejszą ingerencję w przyrodę. Szacunkowy koszt inwestycji to 224 tys. złotych.

Budowa wolier dla panter śnieżnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Kolejne zadanie o zasięgu wojewódzkim to pomysł budowy całorocznych wolier dla panter śnieżnych, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przebywają dwa spokrewnione ze sobą osobniki. Budowa wolier umożliwi poprawę dobrostanu zwierząt oraz wymianę osobników i stworzenie pary hodowlanej. Ekspozycja ma mieć powierzchnię około 1600 m2 wraz z tarasem widokowym i będzie szeroko dostępna dla zwiedzających. Pantery będzie można obserwować z różnych perspektyw w środowisku zbliżonym do naturalnego. Szacunkowy koszt  to 1 mln 50 tys. złotych.

Wykonanie murali na murze stanowiącym część ogrodzenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Pierwszy z podregionalnych projektów związanych z Chorzowie zakłada wykonanie murali na murze stanowiącym część ogrodzenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Murale zlokalizowane od strony Parku Śląskiego mają upamiętniać 100 rocznicę Powstań Śląskich, a te wykonane od strony ZOO nawiązywać do działalności oraz misji ogrodu zoologicznego. Szacunkowy koszt to 60 tys. złotych.


Olimpiada Przedszkolaka na Stadionie Śląskim

Propozycja dotyczy organizacji pikniku rodzinnego o charakterze sportowo-rekrecyjnym na obiektach Stadionu Śląskiego. Impreza skierowana będzie do dzieci w wieku około przedszkolnym i ich rodzin, w ramach której każde dziecko będzie musiało zaliczyć 10 specjalnie przygotowanych konkurencji rekreacyjno-sportowych. Planowane są także dodatkowe atrakcje, takiej jak: pokaz piłkarski, strzelnica laserowa czy pokazy ratownictwa. Szacunkowy koszt to 51 tys. złotych.  


Głosowanie odbywa się elektronicznie na stronie ebo.slaskie.pl i zakończy się 30 listopada. Uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego, a każdy może zagłosować tylko raz. Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe oraz numer telefonu, na który zostanie przesłany kod weryfikujący. Wyniki głosowania ogłoszone zostaną do końca grudnia.


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również