Już w najbliższą sobotę rondo u zbiegu ul. Strzelców Bytomskich, Głogowskiej i Władysława Truchana, zyska imię Antoniego Sorichty.
Wielki człowiek
O nadaniu rondu imienia śp. Antoniego Sorichty zdecydowała Rada Miasta uchwałą z 29 sierpnia 2024 roku. Celem jest upamiętnienie jego zasług dla całej lokalnej społeczności. Uroczystości nadania imienia rondu odbędą się w sobotę, 16 listopada, o godzinie 12:00 na rondzie łączącym ulice: Strzelców Bytomskich, Głogowską i Władysława Truchana.
Kim był Antoni Sorichta?
Urodzony w 1944 roku w Świętochłowicach Antoni Sorichta pracował w Hucie „Batory” w Chorzowie. Był jednym z pierwszych członków NSZZ „Solidarność” w zakładzie, organizował wiece i spotkania załogi, przez co cieszył się sympatią współpracowników. Został wybrany na przewodniczącego Zakładowej Komisji Założycielskiej NSZZ „Solidarność” i założył koło Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. W czasach stanu wojennego kontynuował działalność związkową, za co został internowany i umieszczony w ośrodku odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu. Po uwolnieniu i zmianie miejsca pracy, nie zaprzestał działalności związkowej i kontynuował ją w ramach nielegalnych struktur. Na szeroką skalę rozprowadzał ulotki i pisma takie jak: „RiS”, „Biuletyn NSZZ „S” i inną tzw. „bibułę” na terenie Chorzowa, Katowic i Jastrzębia.
Prowadził działalność związkową do 1989 roku — to między innymi dzięki niemu reaktywowano „Solidarność” na terenie Chorzowa. Po 1989 roku zaangażował się w tworzenie struktur samorządowych w mieście. Przez 2 kadencje był miejskim radnym, a za działania na rzecz miasta został odznaczonym medalem za zasługi dla rozwoju Miasta Chorzów.
Prywatnie był mężem i ojcem – wraz z żoną prowadził rodzinny dom dziecka. Zmarł 26 października minionego roku.