Wiadomości z Chorzowa

Przed nami XIV Ogólnopolska Olimpiada Seniorów

  • Dodano: 2022-09-16 07:30, aktualizacja: 2022-09-16 07:48

W dniach od 16 do 17 września 2022 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się jedno z największych wydarzeń sportowych adresowanych do seniorów, którym jest XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”.

To już czternasty rok, który zapisuje kolejne karty historii. Na oczach wszystkich powstaje niepowtarzalny scenariusz, którego autorami są seniorzy z Polski i Europy pt. „TRZECI WIEK NA START”.

Olimpiada jest wydarzeniem rangi międzynarodowej, które stanowi promocję zdrowia i aktywnego spędzania wolnego czasu przez pokolenie 50+ i uczy kształtowania u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało i sprawność fizyczną. Olimpiada to również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, integracja w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianie więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy. Obok rywalizacji sportowej oraz wielu aspektów społeczno- integracyjnych na pierwszy plan wysuwa się wzajemna życzliwość, chęć obcowania z drugim człowiekiem, dzielenia się z nim radością oraz zarażanie otoczenia uśmiechem, otwartością i miłością.

TRZECI WIEK NA START - Program

Zbliżająca się wielkimi krokami wrześniowa olimpiada jest wydarzeniem dwudniowym. 16 września od godz. 16:00 do 21:00 odbędzie się Przegląd Kulturalny, w którym udział wezmą organizacje uczestniczące w zawodach. Seniorzy wezmą także udział w konferencji oraz wieczorku integracyjnym.

Sobota 17 września upłynie pod znakiem sportowej rywalizacji uczestników. Zanim jednak zawodnicy pojawią się w poszczególnych sektorach olimpijskich dyscyplin, wezmą udział w tradycyjnym przemarszu radosnego korowodu drużyn, w którym uczestnicy olimpiady przekazują pozytywną energię, łamią powszechnie panujące stereotypy i pokazują, że „nie tylko młody kocha zawody”. Oprócz tego zawodnicy przywożą z sobą kawałek swojej małej ojczyzny, prezentując jej kulturę, tradycje i obyczaje. Stroje ludowe i regionalne przyśpiewki, które towarzyszą radosnej, spontanicznej defiladzie dowodzą jak piękne regiony reprezentują zawodnicy i jak bardzo olimpiada łączy pokolenia i regiony. 

W dalszej części ceremonii otwarcia olimpiady nastąpi podniosły moment zapalenia znicza oraz odśpiewany zostanie hymn olimpijski, którego autorką jest słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Lidia Kałuzińska. Słowa okolicznościowego utworu: „Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” najlepiej oddają atmosferę Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Oficjalne rozpoczęcie olimpiady zakończą wystąpienia zaproszonych gości, których powita inicjatorka wydarzenia prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Męcik.

Od godziny 11:00 zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach sportowych. W tym roku są to: biegi, pływanie, pchnięcie kulą, łucznictwo, tenis stołowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, turniej boule. Dokładnie w samo południe seniorzy wezmą udział w konferencji pn. „Porozmawiajmy o zdrowiu, sporcie i turystyce”.  Ostatnim podniosłym momentem olimpiady będzie uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów, które rozpocznie się o godz. 16:00.

Każdego roku olimpiadzie towarzyszą prozdrowotne wydarzenia profilaktyczne, konferencje, spotkania, plenerowe warsztaty, panele dyskusyjne oraz występy artystyczne.

Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, współorganizatorem Akademia Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów, a partnerem Województwo Śląskie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Województwo Śląskie, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wojewoda Śląski, Gmina Łazy, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

Przed nami XIV Ogólnopolska Olimpiada Seniorów

Komentarze (1)    dodaj »

  • Sport to kontuzje

    Od pewnego wieku to chyba już bardziej paraolimpiada, ale i tak gratulacje dla uczestników, że im się jeszcze chce...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również