Przed nami prawdziwe święto teatrów! Już w najbliższą sobotę odbędzie się XII edycja Metropolitarnej Nocy Teatrów. Co z tej okazji przygotowano w Chorzowie?
Metropolitarna Noc Teatrów 2022 już 17 września!
W sobotę 17 września odbędzie się kolejna edycja Metropolitarnej Nocy Teatrów. Dla uczestników przygotowano najlepsze spektakle minionego sezonu, a także kilka premier. W wydarzeniu weźmie udział 13 teatrów z naszego regionu, gdzie łącznie odbędzie się ponad 50 atrakcji specjalnych!
Tej nocy odwiedzić będzie można:
- Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark,
- Operę Śląską w Bytomiu,
- Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach,
- Teatr Bez Sceny w Katowicach.
- Teatr Gry i Ludzie w Katowicach,
- Teatr Korez w Katowicach,
- Teatr Mały w Tychach,
- Teatr Nowy w Zabrzu,
- Teatr Rozrywki w Chorzowie,
- Teatr Miejski w Gliwicach,
- Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,
- Teatr Zagłębia w Sosnowcu,
- Teatr Żelazny w Katowicach.
Szczegółowy program imprez organizowanych w poszczególnych teatrach można znaleźć TUTAJ.
Niespodzianką tegorocznej odsłony Nocy Teatrów będzie wystawienie w plenerze przed dworcem Sosnowiec Główny kultowego spektaklu Teatru Zagłębia w Sosnowcu – „Korzeńca”. Również w Sosnowcu odsłonięty zostanie pamiątkowy mural upamiętniający tegoroczną edycję wydarzenia oraz przedstawiający Jana Kiepurę - światowej sławy śpiewaka i aktora pochodzącego z naszej Metropolii.
12. Metropolitarna Noc Teatrów w Chorzowie
Jak co roku, w 12. edycji Metropolitarnej Nocy Teatrów udział bierze Teatr Rozrywki w Chorzowie (ul. Konopnickiej 1). Dla uczestników wydarzenia przygotowano wyjątkowy spektakl oraz dodatkowe atrakcje. Szczegóły poniżej!
Spektakl "Koty" – godz. 18.30-20.50
- Musical w 2 aktach. Wyprodukowano we współpracy z The Really Useful Group Ltd.
- Koty to jeden z najsłynniejszych i najchętniej oglądanych musicali wszech czasów. Został skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera, a libretto napisał Trevor Nunn. Inspiracją do przeniesienia kociego świata do teatru były wiersze T. S. Eliota, które w barwny i poruszający wyobraźnię sposób przedstawiły charaktery, sposób życia i postrzegania świata przez te niezwykłe stworzenia.
- Teatr Rozrywki jest drugim teatrem w Polsce, który podjął się wystawienia tak niesamowitego musicalu. Choć był on już pokazywany w wielu krajach, a nawet w kinie, to jego moc nie słabnie. Przyciąga wszystkich wielbicieli muzyki, przygody, zabawy, wzruszeń i kotów.
- dla dorosłych i młodzieży
- bilety: 50% regularnej ceny biletów
- rezerwacja: 32 346 19 32-34, kasa@teatr-rozrywki.pl;
Dodatkowe atrakcje
Spacer po teatrze – godz. 21.10-22.00
- Zwiedzanie kulis teatru oraz innych wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla widzów.
- dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 6 roku życia
- wstęp wolny
- rezerwacja: tel. 32 346 19 32 – 34; kasa@teatr-rozrywki.pl
Kulisy teatru - gra terenowa – godz. 17.00-18.00; 18.15-19.15; 19.30-20.30
- Gra oparta na zasadach funkcjonowania Escape Roomów.
- dla dorosłych i młodzieży, dzieci od 6 roku życia
- bilety: 7 zł;
- rezerwacja: tel. 32 346 19 32 – 34; kasa@teatr-rozrywki.pl
Escape Room. Pokój „Ale sztuka!"
- Escape Room w całości dedykowany Teatrowi Rozrywki.
- Godziny ustalane podczas rezerwacji
- Dla dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych
- Rezerwacja: 579 272 229, loftescape@gmail.com;
- Bilety w specjalnej cenie: -30 zł od ceny podstawowej
- Miejsce: Loft Escape Room, ul. Wolności 93, Chorzów
"Neony, neony ..." - Miasto nocą - spotkanie z cyklu Górny Śląsk Świat najmniejszy – godz. 21.00-22.00
- Spotkanie poświęcone ŚLĄSKIM NEONOM, ich historii, lokalizacji i ciekawostkom z nimi związanymi. „Miasto nocą” to cykl paneli, spotkań autorskich, debat historycznych i prezentacji artystycznych, prezentowany w Teatrze Rozrywki od roku 2005. Autorem cyklu jest dr Krzysztof Karwat.
- O tradycji oryginalnego oświetlania śląskich miast – ze szczególnym uwzględnieniem Katowic i Chorzowa – krótko opowiemy tuż po zakończeniu musicalu „Koty”. Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja kilku dawnych neonów, niegdyś budzących zachwyt, a nawet zazdrość mieszkańców innych miast i regionów. Na to, że Katowice wyjątkowo „błyszczą” i „świecą” zwrócił uwagę już w latach 30. XX wieku Ferdynand Goetel – ówczesny prezes Związku Zawodowego Literatów Polskich, w słynnym reportażu drukowanym w międzywojennej prasie a potem nawet podręcznikach szkolnych. Ale my skupimy się na latach 60. i 70., wyznaczając też drogi ku przyszłości. W zdawałoby się wyłącznie siermiężnym PRL-u, prężnie działała państwowa firma „Reklama”, chętnie współpracująca z profesjonalnymi artystami plastykami i utalentowanymi dizajnerami (choć tak wtedy ich nie nazywano). W wielu miejscach obowiązywały restrykcyjne prawidła dotyczące kształtowania estetyki naszych miast i ich wizualnych „uzupełnień”. Do tych praktyk i zasad warto by powrócić w czasach wielkogabarytowych i szpecących reklam, zasłaniających walory przestrzenne i urbanistyczne śląska. Czy to się uda? Mówić o tym będą Miłosz i Michał Łankiewiczowie z katowickiej firmy „Neon-Irsa”. W roku 1989 założył ją ich nieżyjący już ojciec, niegdyś wieloletni pracownik biura projektów wspomnianej „Reklamy”.Dla młodzieży i dorosłych
- Rezerwacja: 32 346 19 32- 33
- Bilety: 10 zł normalny, 7,50 ulgowy
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską ZTM
W sobotę 17 września do teatrów biorących udział w wydarzeniu będzie można dojechać za darmo komunikacją miejską - autobusem, tramwajem lub trolejbusem. Wystarczy mieć przy sobie wydrukowany specjalny bilet okolicznościowy. Bilet można pobrać TUTAJ.