Wiadomości z Chorzowa

Wielki sukces polskiej drużyny na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

 • Dodano: 2022-08-24 13:15

15. Międzynarodowa Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki już za nami. Polska reprezentacja w Gruzji zaprezentowała się fantastycznie. Tak dobrze, że kolejna edycja konkursu odbędzie się w Polsce!

Potężny sukces młodych polskich fizyków w gruzińskim Kutaisi! W Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki – niezwykle prestiżowym konkursie, w którym biorą udział najzdolniejsi uczniowie szkół średnich, będący zwycięzcami olimpiad ogólnokrajowych – polscy reprezentanci pokazali, co potrafią!

Podczas trwającej kilka dni rywalizacji swoją wiedzę z astronomii i astrofizyki zaprezentowały drużyny z 48 krajów. W trakcie konkursu trzeba było zmierzyć się z 13 pytaniami z zakresu teorii astronomii, a także zadaniami z obserwacji zjawisk i analizy przedstawionych danych. Polscy uczniowie osiągnęli fantastyczne wyniki, zdobywając medale i wyróżnienia.

Polska drużyna przywiezie do kraju nagrody:

 • Srebrny Medal - Aleksander Waczyński z CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie
 • Brązowy Medal - Maksymilian Wdowiarz - Bilski z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
 • Wyróżnienie (za część praktyczną) - Maciej Pilarczyk z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
 • Wyróżnienie (za część praktyczną) - Jakub Dunikowski z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

Kolejna edycja IOAA odbędzie się w Polsce!

To jednak nie wszystko. Decyzją komisji kolejna, 16. Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA) odbędzie się w Polsce! Między 20 i 30 sierpnia 2023 roku w województwie śląskim pojawią się reprezentanci z całego świata, by wziąć udział w najbardziej prestiżowej rywalizacji młodych miłośników astronomii.

IOAA odbyła się w Planetarium Śląskim w Chorzowie już w 2011 roku i była uznawana za jedną z najlepiej zorganizowanych olimpiad w historii. W przyszłym roku uczestnicy będą mieli do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Organizacja 16. Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki nie byłaby możliwa bez wsparcia Marszałka Województwa Śląskiego, KPRM oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także Fundacji Empiria i Wiedza – wyjaśniają władze Planetarium Śląskiego Parku Nauki.

Podczas ceremonii zakończenia tegorocznej Olimpiady w Gruzji przedstawiono krótki film prezentujący przyszłorocznego gospodarza Olimpiady. Widzowie zareagowali owacją na stojąco. Jego autorem Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Wanda Sułkowska

  Po koszmarnych, złych informacjach wieści o polskich sukcesach - Villa Reden najpiękniejszym budynkiem na świecie. a polscy uczniowie najlepsi z astrofizyki i astronomii. Arcyzdolni w naukach ścisłych pewnie pojadą studiować w prestiżowych uczelniach świata, a po studiach zostaną w miejscach typu "Krzemowa Dolina". Mam łzy w oczach - pomyśl dlaczego...

 • Rafael

  To nie wiesz? Żeby Polak mógł odnieść sukces musi wyjechać z Polski, a także pod żadnym pozorem nie integrować się z zagraniczną Polonią. Sam jestem tego typu przykładem. Cały czas ktoś klad mi kłody pod nogi. Dziś rządzę światową spółką petrochemiczna. Ludzie w Polsce to bydło. Bez kultury, bez jakości i bez honoru.

 • Hrabia

  Niestety to pozostałości ruskiej mentalności, kraść, pić, zawiścić i użalać się nad sobą.

 • Wanda Sułkowska

  Rafael!Jedną z cech mieszkańców ziemi między Bugiem a Odrą jest bezinteresowna zawiść. Zapiekła, nienawistna, podsycana koszącą plotką. Zawiść bierze początek w zazdrości. Tu jest mój intrnetowy adres; wykorzystaj go. wandaskw@gmail.comMoże nie wszystko jest źle.PozdrawiamWanda Sułkowska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również