15. Międzynarodowa Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki już za nami. Polska reprezentacja w Gruzji zaprezentowała się fantastycznie. Tak dobrze, że kolejna edycja konkursu odbędzie się w Polsce!
Potężny sukces młodych polskich fizyków w gruzińskim Kutaisi! W Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki – niezwykle prestiżowym konkursie, w którym biorą udział najzdolniejsi uczniowie szkół średnich, będący zwycięzcami olimpiad ogólnokrajowych – polscy reprezentanci pokazali, co potrafią!
Podczas trwającej kilka dni rywalizacji swoją wiedzę z astronomii i astrofizyki zaprezentowały drużyny z 48 krajów. W trakcie konkursu trzeba było zmierzyć się z 13 pytaniami z zakresu teorii astronomii, a także zadaniami z obserwacji zjawisk i analizy przedstawionych danych. Polscy uczniowie osiągnęli fantastyczne wyniki, zdobywając medale i wyróżnienia.
Polska drużyna przywiezie do kraju nagrody:
- Srebrny Medal - Aleksander Waczyński z CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie
- Brązowy Medal - Maksymilian Wdowiarz - Bilski z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
- Wyróżnienie (za część praktyczną) - Maciej Pilarczyk z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
- Wyróżnienie (za część praktyczną) - Jakub Dunikowski z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
Kolejna edycja IOAA odbędzie się w Polsce!
To jednak nie wszystko. Decyzją komisji kolejna, 16. Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA) odbędzie się w Polsce! Między 20 i 30 sierpnia 2023 roku w województwie śląskim pojawią się reprezentanci z całego świata, by wziąć udział w najbardziej prestiżowej rywalizacji młodych miłośników astronomii.
IOAA odbyła się w Planetarium Śląskim w Chorzowie już w 2011 roku i była uznawana za jedną z najlepiej zorganizowanych olimpiad w historii. W przyszłym roku uczestnicy będą mieli do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Organizacja 16. Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki nie byłaby możliwa bez wsparcia Marszałka Województwa Śląskiego, KPRM oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także Fundacji Empiria i Wiedza – wyjaśniają władze Planetarium Śląskiego Parku Nauki.
Podczas ceremonii zakończenia tegorocznej Olimpiady w Gruzji przedstawiono krótki film prezentujący przyszłorocznego gospodarza Olimpiady. Widzowie zareagowali owacją na stojąco. Jego autorem Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.