Chorzowski samorząd wyłonił zwycięzcę konkursu na stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków. Następczynią Henryka Mercika, który w Chorzowie pracował przez 14 lat została Aneta Borowik – historyk sztuki i doktor nauk humanistycznych.
Po objęciu przez Henryka Mercika stanowiska Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rybniku i pożegnaniu się z Chorzowem po 14 latach pracy w UM Chorzów pojawił się wakat. Pod koniec sierpnia miejscy urzędnicy rozpisali zatem konkurs w tej sprawie. Są już znane wyniki naboru.
Największą ilość punktów uzyskała Pani Aneta Borowik zamieszkała w Katowicach i została wybrana do zatrudnienia na oferowanym stanowisku, gdyż posiada odpowiednie kwalifikacje oraz niezbędne przygotowanie merytoryczne do prawidłowego wykonywania obowiązków – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej UM Chorzów.
Aneta Borowik nowym Miejskim Konserwatorem Zabytków w Chorzowie
Urodzona w 1974 roku Aneta Borowik to historyk sztuki i doktor nauk humanistycznych Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (na UJ obroniła doktorat z zakresu nauk o sztuce). Przez dwa lata kierowała Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków jako zastępca, a następnie (od kwietnia do września 2015 roku) została Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach[4]. We wrześniu 2018 roku wygrała konkurs na stanowisko Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Funkcję tę pełniła do 2 lutego 2019 roku – złożyła rezygnację.
Od 2008 roku jest nauczycielem akademickim Instytutu Nauk o Sztuce na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i autorką kilkudziesięciu publikacji, w tym pięciu książek oraz wielu artykułów i rozdziałów w monografiach naukowych, w tym m.in. Nowe Katowice. Forma i ideologia polskiej architektury powojennej na przykładzie Katowic (1945-1980) czy Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1980.
Aneta Borowik w 1997 roku została stypendystką funduszu Karola Estreichera (1997), a w 2012 laureatką nagrody Rektora UŚ za osiągnięcia naukowe. Nieustannie prowadzi działalność popularyzatorską dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego (prowadząc wykłady dla muzeów, domów kultury, Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury), a także działa na rzecz ochrony zabytków regionu.
Zanim dojdzie jednak do oficjalnej nominacji na stanowisko konserwatora zabytków w Chorzowie z wynikiem konkursu musi zgodzić się Łukasz Konarzewski, czyli Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków i szef Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Ma być jednak tylko formalność.
To bardzo świeża sprawa i przed oficjalną nominacją trudno mi się jeszcze do niej odnosić – wyjaśniła w rozmowie z Gazetą Wyborczą Aneta Borowik.
Henryk Mercik po 14 latach oficjalnie pożegnał się z Chorzowem
Henryk Mercik chwilę przed rozpoczęciem pracy w Rybniku podsumował w mediach społecznościowych swoją działalność w Chorzowie.
Tak to się zaczęło... renowacja elewacji drapacza chmur, bez styropianu. Potem Szyb „ Prezydent”, schron dowodzenia Obszaru Warownego „Śląsk”, szpitalna wieża kominowo-wodna, oznakowanie obiektów zabytkowych, renowacja niezwykłego mieszkania przy Rynku, renowacja bramy do ZOO (przeniesionej ze Świerklańca), hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej (obecnie Muzeum Hutnictwa), dach hajduckiego ratusza (w ostatniej chwili..), rzeźby w Parku Śląskim, Planetarium – to tylko wybrane z wielu konserwatorskich wyzwań, a w zasadzie zawodowych przygód. Na 68 „rejestrowych” zabytków nieruchomych w tym czasie w rejestr wpisanych zostało 50 (!), na 18 ruchomych- aż 16 (!). To moje 14 lat pracy w Chorzowie (z przerwą w latach 2015-2018). Chorzów się zmienił (nie zawsze na lepsze...) i ja również. Nie wszystko się także udało w dziedzinie ochrony zabytków (obiekty rzeźni skreślone z rejestru ministerialnym piórem...). Dzisiaj zamknąłem drzwi biura i ten rozdział w moim życiu – napisał na Facebooku Henryk Mercik, dziękując pracownikom chorzowskiego magistratu i wielu innym osobom, z którymi realizował szereg projektów.
Henryk Mercik rozpoczął pracę jako Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej – stanowisko to pełnił od 1999 do 2008 roku. Następnie przeniósł się do Chorzowa, w którym pracował przez 14 lat. Jest pomysłodawcą powstania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i jedną z osób opowiadających się za utworzeniem Instytutu Dokumentacji Architektury przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rybniku stał się oficjalnie 1 września 2022 roku.