Wiadomości z Chorzowa

Przy Parku Śląskim powstanie jednak osiedle mieszkaniowe? 

  • Dodano: 2020-10-04 20:15

Najpierw było planowane osiedle, później obiekty handlowo- usługowe, a teraz... znów osiedle. Spółka Green Park Silesia wraca do swoich pierwotnych planów związanych z terenem po byłym Ośrodku Postępu Technicznego, graniczącym z Parkiem Śląskim. Do Urzędu Miasta Chorzów wpłynął wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej dla zespołu ośmiu budynków mieszkalnych. 

Spółka Green Park Silesia wraca do swoich pierwotnych planów

Spółka Green Park Silesia wraca do swoich pierwotnych planów i znów chce budować osiedle mieszkaniowe przy Parku Śląskim. W wniosku, który trafił do chorzowskiego magistratu mowa jest o ośmiu budynkach wielorodzinnych wraz z podziemnymi garażami. Planowane są nawet 384 mieszkania, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 32 tys. m2.

To już drugie podejście dewelopera do budowy osiedla na terenach byłego Ośrodka Postępu Technicznego. Przeszkodą jest obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu m.in. działalność usługową czy targową i nie pozwala na budowę mieszkań. Spółka Green Park Silesia powołuje się jednak na tzw. ustawę deweloperską, która weszła w życie w lipcu 2018 r. i przewiduje ułatwienia w realizacji inwestycji mieszkaniowych. Już pod koniec 2018 r. deweloper złożył wniosek dotyczący budowy przy Parku Śląskim 15 bloków. Te plany zostały oprotestowane, a chorzowscy radni nie zgodzili się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. 

Nie udało się z osiedlem, więc planowano obiekty handlowo- usługowe i... gigantyczną wycinkę drzew

Dwa lata temu z planów budowy osiedla nic nie wyszło, więc spółka Green Park Silesia chciała przy ul. Targowej w Chorzowie postawić obiekty handlowo- usługowe. Na taką inwestycję pozwala plan zagospodarowania przestrzennego, ale oznaczałaby ona gigantyczną wycinkę drzew. Inwestor złożył odpowiedni wniosek, a urzędnicy z Chorzowa wydali zgodę i do wycięcia było 1327 drzew. 

- Po skrupulatnej weryfikacji wniosku i oględzinach działki (z udziałem wszystkich stron tj. Green Park Silesia i Stowarzyszenia "Nasz Park") stwierdzono, że wniosek nie jest sprzeczny z obowiązującym prawem. Urząd Miasta wobec powyższego nie miał podstaw prawnych ani możliwości do nie wydania pozwolenia będąc de facto notariuszem w tej sprawie. Tym samym 28 czerwca wydana została zgoda. Jednocześnie utrzymano wymóg nasadzeń zastępczych wykonanych przez spółkę w liczbie równej wyciętym drzewom – informowała w lipcu 2019 r. Karolina Skórka, ówczesna rzeczniczka prasowa chorzowskiego ratusza.

Po tej decyzji ponownie rozpoczęły się protesty licznych stowarzyszeń. Był nawet marsz w obronie drzew. Ostatecznie Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję władz Chorzowa pozwalającą na wycinkę ponad 1300 drzew. 

Działka przy Parku Śląskim to teren poprodukcyjny?

W kolejnym wniosku dotyczącym budowy osiedla mieszkaniowego na działce po OPT, który trafił do chorzowskiego magistratu pod koniec września tego roku, spółka Green Park Silesia znów powołuje się na tzw. ustawę deweloperską. Możemy tam przeczytać m.in., że skoro w 1968 r. teren przeznaczono pod budowę Zakładu Produkcji i Usług Filmowych, to jest to teren poprodukcyjny.

- Zatem zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących „Warunek niesprzeczności ze studium nie dotyczy terenów, które w przeszłości były wykorzystywane jako tereny kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub usług pocztowych, a obecnie funkcje te nie są na tych terenach realizowane.” - tłumaczy we wniosku deweloper.

Konieczna będzie wycinka drzew

Inwestor podkreśla również, że jego nieruchomość pozostaje poza granicami Parku Śląskiego i nie wyznaczono tam żadnej ze stref przyrodniczych, które byłyby objęte działaniami ochronnymi. Spółka Green Park Silesia wskazuje także, iż 8 budynków mieszkalnych ma powstać w miejscu istniejącej zabudowy, która przeznaczona jest do rozbiórki. 

- W związku z planowaną inwestycją mieszkaniową konieczne są miejscowe wycinki drzew, które poprzez przemyślane wpisanie nowych obiektów w zastaną strukturę terenu zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Zgodnie z wykonaną analizą dendrologiczną zachowane zostaną cenne gatunki drzew, a drzewa wycinane zostaną przesadzone lub zastąpione nasadzeniami zastępczymi – czytamy we wniosku.

Będą kolejne protesty przeciw planom budowy osiedla przy Parku Śląskim?

Do połowy października zainteresowani mogą składać uwagi wniosku złożonego przez spółkę Green Park Silesia. Protesty zapowiada już Stowarzyszenie Nasz Park.

- Czytam, czytam i oglądam i oczom nie wierzę jak po raz kolejny inwestor w pokrętny sposób próbuje udowodnić, że planowana inwestycja zabudowania terenu (na ten czas) ośmioma budynkami jest zgodna prawie z wszelkimi przepisami, a 430 stronicowe Studium uwarunkowań... tego terenu nie dotyczy, więc nie ma z nim sprzeczności – czytamy na facebook’owym profilu stowarzyszenia.

Deweloper będzie mógł zrealizować swoje plany, gdy dla terenu po OPT zmieniony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego. Decyzja w tej sprawie należeć będzie do chorzowskich radnych. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również