Wiadomości z Chorzowa

Rada Miasta Chorzów apeluje, by rząd zrekompensował samorządom niższe wpływy z podatków

 • Dodano: 2019-09-13 11:15, aktualizacja: 2019-09-16 11:41

Rada Miasta Chorzów apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd zrekompensował samorządom niższe wpływy z podatków związane z wprowadzanymi zmianami w PIT. Twierdzą, że te zmiany wymuszą radykalne graniczenie wydatków i rezygnację z inwestycji. 

Rada Miasta Chorzów: Zmiany podatkowe doprowadzą do osłabienia samorządów

W apelu skierowanym do premiera Rada Miasta Chorzów podkreśla, że wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych stanowią znaczną część budżetu samorządów. Dlatego proponowane zmiany, takie jak zmniejszenie PIT z 18 do 17 procent, podwojenie kosztów uzyskania przychodów oraz, już wprowadzone, zwolnienie osób do 26. roku życia z podatku dochodowego, wymuszą ograniczenie wydatków i rezygnację z inwestycji w miastach. Radni Chorzowa dodają, że w przyszłym roku gminy będą musiały znaleźć także środki na podwyżki cen energii czy wydatki na edukację. 

- Według wyliczeń Związku Miast Polskich od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej. Niektóre gminy już zadeklarowały, z jakich inwestycji będą musiały w związku z tym zrezygnować. Są to na przykład: budowa i modernizacja mieszkań komunalnych czy przedszkoli, rozbudowa sieci ciepłowniczej i wodociągowej, remonty dróg, chodników i ścieżek rowerowych, wymiana starych pieców węglowych – czytamy w apelu chorzowskich radnych.

W uchwalonym apelu do premiera Mateusza Morawieckiego radni dodają, że oszczędności trzeba będzie szukać także poprzez ograniczenie lub likwidację programów kulturalnych czy oświatowych. Zwracają też uwagę, że konieczne może się okazać ograniczenie wydatków bieżących, dotyczących czyszczenia czy oświetlenia ulic. Radni Chorzowa podkreślają, że wprowadzane zmiany podatkowe doprowadzą do osłabienia samorządów, a w wielu przypadkach do ich stagnacji i destabilizacji. 

Budżet Chorzowa może być mniejszy o 20 mln złotych

Według wyliczeń Związku Miast Polskich budżet Chorzowa w związku ze zmianami podatkowymi wprowadzanymi przez rząd może być mniejszy o 20 mln złotych. 

- Trzeba pamiętać, że podatki to jeden z głównych dochodów miasta – stanowią aż 25% naszego budżetu! Jeśli wyliczenia Związku Miast Polskich się potwierdzą i dochody miasta w 2020 roku zmniejszą się o 20 milionów złotych, to na pewno zabraknie pieniędzy na kluczowe inwestycje. To bardzo groźny, ale niestety realny scenariusz – podkreślała w sierpniu skarbnik Chorzowa, Małgorzata Kern.

Zmiany w PIT oznaczają, że w kieszeniach podatników zostanie więcej pieniędzy. Część z tych pieniędzy z pewnością wróci do budżetu w podatku VAT, ale tylko do budżetu państwa. Samorządy w podatku od towarów i usług niestety nie mają udziału.
 

Komentarze (12)    dodaj »

 • monika

  Już widzę jak PiS wam zrekompensuje...

 • AntyPiS

  Rząd to sobie nieźle wykombinował - obniżymy nieznacznie podatki, przy płacy minimalnej to jakieś 400 zł rocznie, które zostaną u podatnika, a gawiedź się będzie cieszyć. VAT-u nie obniżymy i cała dodatkowa kasa pójdzie do centrali, a samorządy zostaną z niczym. Przy okazji podniesiemy jeszcze składki na ZUS i będziemy na plusie. Ludzie nie dajcie się tak nabierać!

 • Miro

  Dokładnie! Dają 500, a wezmą 700!

 • Ginter

  [...]o powinni dostać!!! Czym wiecej mają tym więcej marnotrawią, dokładnie analogiczna sytuacja występuje w sejmie. Pieniądze do obywateli!! Złodzieje!!!

 • obywatel

  Pieniądze powinny zostawać w kieszeni podatniki i najbliżej niego - czyli właśnie w samorządach, a nie w Warszawie!

 • Zastanów się!

  To teraz obywatele sami będą np. remontować chodniki czy ulice.

 • Ginter

  Prywatyzacja. Znasz to pojęcie? I nie łap mnie za słówka bo chyba tak tempy nie jesteś żeby się nie domyślać o czym napisałem.Jeśli uważasz że ktoś lepiej od ciebie samego wyda twoje pieniądze to jesteś naiwny.

 • Zastanów się!

  Chodnik czy ulice sprywatyzują? A może całe miasto? Puknij się w ten pusty łeb!

 • Ginter

  Wszystko. Ulice i chodniki też. Jeśli jedynym twoim argumentem jest obrażanie to wszystko jasne kim jesteś.

 • Pit

  Czyli im więcej mi zabierzecie to tym lepiej dla mnie? To może wprowadzimy stawkę podatku 90% i mamy wszystkie problemy rozwiązane. Pomyśl.

 • Bodba

  A ile milionów miasto wydało na biznes Ruchu i kiboli? Może tu oszczędności wystarczą?

 • Chorzowsky

  W tym roku ma być 4 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również