Wiadomości z Chorzowa

Radni sejmiku wojewódzkiego idą do parlamentu. Kto ich zastąpi?

  • Dodano: 2019-10-16 18:00, aktualizacja: 2019-10-16 23:30

Wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych pociągną za sobą zmiany w sejmiku województwa śląskiego. Do Warszawy wybiera się aż siedmioro dotychczasowych wojewódzkich radnych.

Siedmioro radnych wojewódzkich wybrano do parlamentu

Do nowego Sejmu wybranych zostało czworo radnych wojewódzkich, troje kolejnych do Senatu. To oznacza przetasowania w sejmiku, który liczy 45 radnych. W izbie niższej parlamentu zasiądą Grzegorz Gaża i Michał Woś z Prawa i Sprawiedliwości oraz Wojciech Saługa i Michał Gramatyka z Platformy Obywatelskiej. Do izby wyższej wybierają się: Halina Bieda z PO, Ewa Gawęda z PiS i Wojciech Konieczny z SLD. 

Miejsca w sejmiku zajmą kolejni kandydaci z największą liczbą głosów

Zgodnie z przepisami ich miejsca w sejmiku powinni zająć kandydaci, którzy w wyborach samorządowych na poszczególnych listach zdobyli kolejną najwyższą liczbę głosów. Muszą oni jednak wyrazić na to zgodę. Jeżeli dany kandydat nie zechce zostać radnym, mandat uzyskuje osoba z kolejnym wynikiem na liście. 

Na razie możemy podać więc tylko nazwiska tych kandydatów, którzy mają pierwszeństwo w objęciu mandatów po przyszłych parlamentarzystach. I tak miejsce Grzegorza Gaży powinien zająć Przemysław Wydra, Michała Wosia – Stanisław Jaszczuk, a Ewy Gawendy – Jarosław Szczęsny. To przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. W sejmiku prawdopodobnie zasiądą też: Janusz Bieniek za Halinę Biedę, Alina Bednarz za Michała Gramatykę oraz Iwona Jelonek za Wojciech Saługę. To kandydaci ze wspólnych list  Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Miejsce Wojciecha Koniecznego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej powinna zająć Gabriela Łacna

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • AntyPiS

    Kałuży nie wystawili? Dziwne ;))))

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.