Wiadomości z Chorzowa

Rajd Śląska rusza już 10 września! Baza zawodów na Stadionie Śląskim

 • Dodano: 2021-08-15 20:00

Rajd Śląska już 10 i 11 września! Baza zawodów nieodmiennie na Stadionie Śląskim! Będzie odcinek specjalny wokół Kotła Czarownic.

Znana jest już data tegorocznego Rajdu Śląska! Popularne wśród fanów motoryzacji z regionu i nie tylko zawody odbędą się 10 i 11 września 2021, a zawody objął patronatem Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Rajd Śląska to runda mistrzostw Polski (ProfiAuto RSMP oraz Motul HRSMP) i mistrzostw Śląska.

Jak co roku, najszybsze i najnowocześniejsze rajdówki, a także pasjonujące samochody historyczne – cała krajowa czołówka stanie do rywalizacji w Rajdzie Śląska. Gdzie zaplanowano start zawodów? W Katowicach na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i MCK.

Rajdy blisko kibiców – w programie Rajdu Śląska m.in. dwa widowiskowe odcinki specjalne – pod Stadionem Śląskim i w centrum Katowic. Ponad setka rajdowych załóg będzie się ścigać na zamkniętych odcinkach w miejscowościach Wyry, Bestwina, Chybie i Jastrzębie-Zdrój. Serwis, a także meta zawodów i wręczenie pucharów na Stadionie Śląskim w Chorzowie – informują organizatorzy.

Po raz kolejny baza Rajdu Śląska na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Nieodmiennie baza Rajdu Śląska to Stadion Śląski. Tutaj zostanie utworzony park serwisowy, w którym kibice zyskają możliwość zobaczenia z bliska samochodów rajdowych i mechaników przy pracy. Na błoniach Kotła Czarownic będzie mieć miejsce zakończenie zawodów – meta, na której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska.
 

Sport ma różne oblicza, a ambitni zawodnicy rywalizują w różnych dyscyplinach. Cieszę się, że Stadion Śląski może być domem zarówno dla piłkarzy, lekkoatletów, jak i zespołów rajdowych. W ostatnich latach kierowcy z województwa Śląskiego wielokrotnie sięgali po mistrzostwo Polski, więc Rajd Śląska to fantastyczne podkreślenie mocnej tradycji, jaką ten sport ma w naszym regionie – wyjaśnia Wojciech Kałuża, wicemarszałek Województwa śląskiego.


W Rajdzie Śląska, jak co roku zobaczymy uczestników trzech rajdowych cykli: ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

Widzowie zyskają możliwość zobaczenia wartych nawet milion złotych najszybszych i najbardziej zaawansowanych rajdówek i najciekawszych samochodów rajdowych sprzed lat, jak Audi Quattro, Porsche 911, FSO Polonez 2000 C czy Trabant 601.

Organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku uda się pobić rekord z 2018 roku. Wówczas w Rajdzie Śląska udział wzięło aż 125 załóg. Tegoroczna pełna lista uczestników zostanie podana w środę, 2 września.
 

Przed nami mały jubileusz Rajdu Śląska, który w tym roku odbędzie się po raz piąty, a mieszkańcy województwa śląskiego ponownie będą mieli okazję zobaczyć w akcji najlepszych kierowców rajdowych w kraju – na Stadionie Śląskim, w centrum Katowic i w miejscowościach na południu województwa. To impreza, która cały czas się rozwija, więc zapraszam wszystkich do wspólnego przeżywania sportowych i motoryzacyjnych emocji – wyjaśnia Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Piąta edycja Rajdu Śląska rozpocznie się w samym sercu Katowic – na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W piątek, 10 września o godzinie 18.00 będzie miała miejsce ceremonia startu.

Rajd Śląska już 10 i 11 września. Organizatorzy podali szczegóły zawodów

W tym roku Rajd Śląska odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. Aby upamiętnić te wydarzenia, odcinek specjalny Rajdu Śląska na Stadionie Śląskim został nazwany Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, który odbędzie się właśnie w piątek 10 września o godzinie 20.00 pod Stadionem Śląskim.

Będzie to pierwszy z dziewięciu odcinków specjalnych Rajdu Śląska, a kibice będą podziwiać przejazdy załóg na trasie po błoniach stadionu (od strony AKS).

Szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców to tylko część wieczornego spektaklu – przekonują organizatorzy.

W 11 września przygotowano osiem prób sportowych (zamknięte dla ruchu kołowego i pieszego, a także zabezpieczone odcinki, gdzie do rywalizacji staną kierowcy rajdowi i piloci). Start pierwszego oesu zaplanowano o 8.00 w Wyrach (powiat mikołowski), a później w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 9.00, powiat bielski), Chybiu (od 9.55, powiat cieszyński) i Jastrzębiu Zdroju (od 10.55).
 
Następnie Rajd Śląska wróci do Chorzowa, na Stadion Śląski, gdzie będzie mieć miejsce przerwa na serwis (od 12:37). Kolejny etap został zaplanowany w centrum Katowic, a później kierowcy ponownie zmierzą się na oesach w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 14.50), Chybiu (od godz. 15.45) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 16.45). Finał w postaci odcinka specjalnego Rajdu Śląska zostanie rozegrany jako Power Stage.

Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów zaplanowano na godz. 18.30 na błoniach Stadionu Śląskiego.
 
Harmonogram Rajdu Śląska 2021 – 5. runda ProfiAuto RSMP 2021
 
Piątek, 10 września (1 odcinek specjalny, łącznie 1,5 km)

 • 11.00 – 15.00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
 • 18.00 – ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)
 • 20.00 – OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września (8 odcinków specjalnych, łącznie 99,51 km)

 • 8.00 – OS 2: Wyry (6,05 km)
 • 9.00 – OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
 • 9.55 – OS 4: Chybie (24,02 km)
 • 10.55 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)
 • 12.37 – Serwis - 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
 • 13.30 – OS 6: Katowice (1,5 km)
 • 14.50 – OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
 • 15.45 – OS 8: Chybie (24,02 km)
 • 16.45 – OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)
 • 18.30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Rajd Śląska organizuje Fundacja Automobilistów. Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski objął zawody honorowym patronatem. Sponsorem głównym zawodów jest Województwo Śląskie, a partnerami głównymi są Stadion Śląski, Park Śląski i Time4.

Sponsorami Rajdu Śląska są FCA Poland S.A., Silesia Oil. sp. z o.o. – producent olejów marki AVIA, Ibudhaus, Amic Energy, FOB-Decor, Sortex, Febi-Bilstein, ARCHE S.A. z siedzibą w Warszawie – partner OS ARCHE w Bestwinie. Partnerzy imprezy to Grupa Metkom, Vsett, Techlife, Business Centre Club Katowice, Motoryzacja Chorzów oraz NITROERG S.A.
 
Partnerzy samorządowi to powiaty: pszczyński, cieszyński, mikołowski, bieruńsko-lędziński, gmina Wyry, gmina Pawłowice, gmina Strumień, gmina Chybie, miasto Bieruń, miasto Jastrzębie-Zdrój.

Sponsorem tytularnym RSMP jest ProfiAuto, a HRSMP jest Motul. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również