Wiadomości z Chorzowa

Rodzice zapłacą więcej za żłobki i kluby dziecięce? Jest projekt nowej uchwały

  • Dodano: 2022-05-21 19:30

Nie cichną echa zamieszania dotyczącego wysokości opłat za żłobki i kluby dziecięce. Podczas nadchodzącej sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję w sprawie zmniejszenia dopłat z miasta.

Już w najbliższy czwartek chorzowscy radni zdecydują, co stanie się z dotacją dla niepublicznych żłobków i klubów malucha. O zamieszaniu, jakie wywołała decyzja władz miasta pisaliśmy już jakiś czas temu.

Najnowszy projekt uchwały zakłada zmianę polegającą na ustaleniu kwoty dotacji dla podmiotów niepublicznych prowadzących na terenie Miasta żłobki i kluby dziecięce. Zmiana ma polegać na ustaleniu nowych wysokości dopłat na jedno dziecko zamieszkałe na terenie Miasta Chorzów.

  • w okresie od 1 września do 31 grudnia 2022 roku na poziomie 350 zł miesięcznie
  • od 1 stycznia 2023 roku na poziomie 300 zł miesięcznie

Będą to sumy odpowiednio o 200 zł i 250 zł mniejsze wobec aktualnie obowiązujących 550 złotych.

Powodem tych zmian jest wejście w bieżącym roku przepisów ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO), które uprawniają rodziców do ubiegania się o środki na częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Chodzi o 500 złotych wypłacane w ciągu 24 miesięcy lub 1000 złotych wypłacane co miesiąc przez rok, przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12 do ukończenia 36 miesiąca życia.

Od 1 kwietnia 2022 roku weszły w życie zmienione przepisy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 uprawniające rodziców, którym nie przyznano RKO, do ubiegania się o świadczenie pieniężne tj. o dofinansowanie w wysokości 400 złotych miesięcznie obniżające ponoszoną przez nich opłatę z tytułu pobytu dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym. Przy założeniu, iż koszty pobytu ustalone przez podmioty niepubliczne nie zostaną podniesione, wskazane powyżej świadczenia zrekompensują skutki obniżenia dotacji – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jeśli uchwała znajdzie poparcie radnych to jej zapisy wejdą w życie 1 września tego roku.

Zmiana wysokości dopłat do niepublicznych żłobków i klubów malucha

W ten sposób dopłaty zostaną zmniejszone o ponad 35 procent. Władze Chorzowa tłumaczą swoją decyzję problemami finansowymi wynikającymi ze zmian w przepisach podatkowych, czego skutkiem są znacząco mniejsze wpływy do budżetu miasta. W ten sposób trzeba szukać oszczędności.

Obniżenie dotacji pozwoli na pozostawienie w budżecie miasta w 2022 roku niecałych 350 tysięcy złotych. Środki w budżecie Wydziału Polityki Społecznej mają zostać przeznaczone – według Wiesława Ciężkowskiego – na pobyt mieszkańców miasta w domach społecznych. W tej chwili są to niedoszacowane około 2 miliony złotych.

W tej chwili na terenie Chorzowa działa 12 prywatnych żłobków i klubów dziecięcych, które funkcjonują w 16 lokalizacjach. W tych placówkach znajduje 743 miejsc. W kwietniu do prywatnych żłobków i klubu dziecięcego zapisanych było 587 chorzowskich dzieci.

Kwota zabudżetowana na dofinansowanie w 2022 roku opłaty za pobyt w prywatnym żłobku lub klubie dziecięcym wynosi 4 194 990 zł, co zabezpiecza dotację dla 635 miejsc. Suma ta została dostosowana do możliwości wynikających z limitu wydatków ustalonego dla Wydziału Polityki Społecznej na 2022 rok – informuje Wiesław Ciężkowki, dodając, że podmioty prywatne wnioskowały o dofinansowanie łącznie 725 miejsc.

Zmiany w dotacjach dla żłobków i klubów malucha

Dziś dopłata dla jednego dziecka uczęszczającego do prywatnej placówki w Chorzowie to 550 złotych. Miesięczna opłata, którą muszą ponieść rodzice to od 500 do 700 złotych, a w klubie malucha, który nie otrzymuje miejskiego dofinansowania to 1 250 złotych. To jednak nie wszystko – suma rośnie przy opłacie za wyżywienie – to średnio 300 zł miesięcznie.

W tej chwili Żłobek Miejski w Chorzowie dysponuje łącznie 155 miejscami (wszystkie są zajęte) w dwóch lokalizacjach – w Centrum na ul. Pocztowej to 78 miejsc i w filii placówki na ul. Kochanowskiego 77 miejsc. Jak wynika z informacji przekazanych przez wiceprezydenta Wiesława Ciężkowskiego utrzymanie placówki kosztuje 2 999 407 złotych, co w przeliczeniu na dziecko daje 1 612,58 złotych miesięcznie i 19 351,01 złotych rocznie. Za pobyt i wyżywienie rodzice płacą w tej chwili 469 złotych.


 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.