Szykują zmiany w wysokości dotacji dla żłobków i klubów dziecięcych. Rodzice zapłacą więcej z własnej kieszeni? Są już wyniki konsultacji w tej sprawie.
Po marcowej sesji Rady Miasta Chorzowa oburzeni mieszkańcy zaczęli pytać w mediach społecznościowych o planowaną drastyczną obniżkę dotacji w projekcie zmiany uchwały dot. żłobków i klubów dziecięcych w Chorzowie (dokładnie uchwały nr XII/194/11 Rady Miasta Chorzów z dnia 17 października 2011 roku w sprawie określenia wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Miasta Chorzów).
Podczas sesji mówiono bowiem o tym, że projekt uchwały będzie zakładać zmniejszenie dotacji z miejskiej kasy dla żłobków niepublicznych i klubów dziecięcych o 400 złotych, czyli z obecnych 550 złotych do 150 złotych i to od 1 czerwca tego roku. Owe 400 złotych miałoby być rekompensowane poprzez nowe świadczenie tzw. „żłobkowe” wprowadzone z inicjatywy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Wielu komentujących wyraziło nadzieję, że to jedynie żart na Prima Aprilis i z podobnych planów nic nie wyjdzie. Do władz miasta zwróciła się w imieniu chorzowskich rodziców radna Agnieszka Stępień, sygnalizując, że wielu właścicieli prywatnych żłobków już w styczniu 2022 roku podwyższyło wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku o kwotę oscylującą wokół 400 złotych.
Tak, jak wspominaliśmy wyżej, to kwota równa dofinansowaniu z budżetu państwa, jakie wprowadził rząd od 1 kwietnia 2022 roku w ramach programu „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” z dnia 17 listopada 2021 roku.
W opinii rodziców proponowane przez miasto zmiany zamiast polepszyć ich sytuację finansową (co też było zamiarem rządu) spowodują skutek odwrotny tj. uszczuplenie ich domowych budżetów – przekonuje radna.
Wyniki konsultacji w sprawie dotacji dla żłobków już znane
Kilka dni temu zakończyły się konsultacje dotyczące projektu ww. uchwały. Miejskie władze wyjaśniają, że udało się uzyskać kompromis w tej sprawie. Dotychczasowa dopłata do miejsc w żłobkach prywatnych zostanie utrzymana do końca sierpnia, a od września będzie wynosić 350 złotych. Po 1 stycznia 2023 roku zmniejszy się do 300 złotych.
Wiceprezydent Chorzowa, Wiesław Ciężkowski rozumie, że dyskusja nad podobnymi rozwiązaniami dotyczącymi zasobności portfeli i kosztów życia ponoszonych przez mieszkańców nigdy nie należy do łatwych, jednak miasto również boryka się z problemami finansowymi spowodowanymi zmniejszeniem dochodów samorządów, choćby z tytułu zmian w PIT czy założeń Polskiego Ładu.
Przyznaje, że miastu na pewnych odcinkach „trudno jest wiązać koniec z końcem”, co wymaga szukania rozwiązań nie zawsze akceptowanych przez chorzowian. Dodatkowo, właściciele żłobków i klubów malucha podnieśli argument o wzroście kosztów utrzymania placówek i wyższych stawkach w podpisanych już umowach o świadczenie rozmaitych usług.
Zmniejszenie finansowego wsparcia z miejskiej kasy ma wpłynąć na zabezpieczenie środków na utrzymanie szkół i przedszkoli, które rośnie w szybkim tempie. Dochody w budżecie miasta ze względu na reformę podatkową spadły o mniej więcej 40 mln złotych tylko w tym roku.
Osiągnięty kompromis odkłada w czasie obniżenie dotacji, ale daje możliwość oszczędności, które będą niezbędne w przyszłości – wyjaśnia Wiesław Ciężkowski.
O proponowanych zmianach w uchwale muszą zdecydować radni podczas jednej z kolejnych sesji Rady Miasta.