Wiadomości z Chorzowa

Rusza Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet [PROGRAM + WYWIAD]

  • Dodano: 2023-09-28 16:15, aktualizacja: 2023-10-09 14:26

O historii Górnego Śląska mówi się raczej w kontekście mężczyzn, choć kobiety także trwale zapisały się na jej kartach. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Taki cel przyświeca Stowarzyszeniu im. Maxa Kopfsteina, które organizuje Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet, cykl spotkań, spacerów i dyskusji poświęconych “kobiecej” części historii naszego regionu, herstorii. Zaplanowane na najbliższe miesiące wydarzenia mają być częścią nieco szerszego projektu.

Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet - co to za wydarzenie?

Udało się nam zadać kilka pytań, chwilę po opublikowaniu programu Szlaku. Dość obszernego komentarza udzieliła nam Larysa Michalska, prezeska Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina.

Krzysztof Chmielewski: Czym jest Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet i jaka idea przyświeca tej inicjatywie"?

Larysa Michalska: Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet to projekt Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina, który ma na celu przywrócenie pamięci o ważnych dla historii regionu kobietach - nie tylko tych znanych, ale także tych, których nazwiska nie są szerzej znane. Chcemy, aby historie "zwykłych" kobiet wybrzmiały, zostały opowiedziane i wysłuchane, bo właśnie setki, tysiące takich opowieści współtworzy wielokulturową, różnorodną historię Górnego Śląska. Nie skupiamy się jednak tylko na historii - chcemy pokazać, że dziś także w regionie aktywnie działa wiele kobiet, które zmieniają otaczającą nas rzeczywistość. 

K.Ch.: Kto jest pomysłodawcą i organizatorem akcji?

L.M.: Pomysłodawczynią projektu jestem ja  Larysa Michalska, prezeska Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina. Projekt organizuje stowarzyszenie przy wsparciu finansowym ze środków województwa śląskiego. 

K.Ch.: Czy Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina planuje kolejne, podobne wydarzenia lub zakłada kolejne edycje Szlaku Kobiet? 

L.M.: Nasz projekt jest partycypacyjny - zachęcamy uczestników i uczestniczki do dzielenia się lokalnymi historiami kobiet. W ramach Szlaku powstanie strona internetowa z interaktywnymi mapami, gdzie zaznaczymy miejsca związanie w historią kobiet w Chorzowie i Bytomiu, będą tam także dostępne przewodniki miejskie, tak aby każda zainteresowana osoba mogła samodzielnie zwiedzać te miasta herstorycznym szlakiem. Mapy będą interaktywne - będzie możliwość dodania kolejnych punktów. Na stronie będzie formularz, przez który będzie można wysłać nam swoją propozycję.

K.Ch.: Czy opublikowany program jest pełny, czy też istnieje szansa, że się rozrośnie? 

L.M.: Planujemy jeszcze kilka warsztatów dla różnych grup wiekowych, więc ten program nie jest jeszcze ostatecznie zamknięty

Program Chorzowsko-Bytomskiego Szlaku Kobiet

Program Szlaku obejmuje wydarzenia rozłożone w czasie na aż trzy miesiące. Nie ma więc opcji, by na którekolwiek się nie załapać. 

  • 7.10 (SOBOTA) godz. 10:00 spacer "Szlakiem kobiet w Bytomiu-Miechowicach" poprowadzi Anna Seemann-Majorek [ZAPISY].
  • 8.10 (NIEDZIELA) godz. 10:00 spacer "Chorzowskie herstorie" poprowadzi Larysa Michalska [ZAPISY].
  • 16.10 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 warsztaty herstoryczne z członkiniami Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet [ZAPISY]. Warsztaty odbędą się w Księgarnia Dopełniacz
  • 23.10 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 spotkanie autorskie z Anną Seemann-Majorek wokół książki "Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło". Spotkanie odbędzie się w Księgarnia Dopełniacz
  • 6. 11 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 dyskusja "Kobiety w działaniu". W dyskusji udział wezmą Monika Kassner, Sonia Styrkacz, Magdalena Gorawska (Stowarzyszenie Kobiet o Wielkiej Mocy). Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska. Spotkanie odbędzie się w Księgarnia Dopełniacz
  • 27.11 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 dyskusja "Głos kobiet" w wigilię rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. W dyskusji udział wezmą posłanka Monika Rosa, dr Małgorzata Tkacz-Janik, Joanna Machowska (Fundacja Rzecz Społeczna, Inicjatywa Ratujmy Żabie Doły). Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska. Spotkanie odbędzie się w Księgarnia Dopełniacz.
  • 1.12 (PIĄTEK) godz. 18:00 dyskusja ONLINE "Po co nam herstoria?" W dyskusji udział wezmą Anna Dziewit Meller, Sylwia Chutnik, Agnieszka Jankowiak-Maik Babka od histy i @Anna Cieplak. Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak na niektóre obowiązują zapisy poprzez formularz. Link do formularza https://forms.gle/WWQ1XoY5W6r67dh56


Partnerem Szlaku jest Księgarnia Dopełniacz.
Patronat nad projektem objęli/ły m.in.: Posłanka Monika Rosa, Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i Babka od histy.
Projekt "Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet" jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Śląskiego Województwo Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również