O historii Górnego Śląska mówi się raczej w kontekście mężczyzn, choć kobiety także trwale zapisały się na jej kartach. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Taki cel przyświeca Stowarzyszeniu im. Maxa Kopfsteina, które organizuje Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet, cykl spotkań, spacerów i dyskusji poświęconych “kobiecej” części historii naszego regionu, herstorii. Zaplanowane na najbliższe miesiące wydarzenia mają być częścią nieco szerszego projektu.
Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet - co to za wydarzenie?
Udało się nam zadać kilka pytań, chwilę po opublikowaniu programu Szlaku. Dość obszernego komentarza udzieliła nam Larysa Michalska, prezeska Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina.
Krzysztof Chmielewski: Czym jest Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet i jaka idea przyświeca tej inicjatywie"?
Larysa Michalska: Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet to projekt Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina, który ma na celu przywrócenie pamięci o ważnych dla historii regionu kobietach - nie tylko tych znanych, ale także tych, których nazwiska nie są szerzej znane. Chcemy, aby historie "zwykłych" kobiet wybrzmiały, zostały opowiedziane i wysłuchane, bo właśnie setki, tysiące takich opowieści współtworzy wielokulturową, różnorodną historię Górnego Śląska. Nie skupiamy się jednak tylko na historii - chcemy pokazać, że dziś także w regionie aktywnie działa wiele kobiet, które zmieniają otaczającą nas rzeczywistość.
K.Ch.: Kto jest pomysłodawcą i organizatorem akcji?
L.M.: Pomysłodawczynią projektu jestem ja Larysa Michalska, prezeska Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina. Projekt organizuje stowarzyszenie przy wsparciu finansowym ze środków województwa śląskiego.
K.Ch.: Czy Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina planuje kolejne, podobne wydarzenia lub zakłada kolejne edycje Szlaku Kobiet?
L.M.: Nasz projekt jest partycypacyjny - zachęcamy uczestników i uczestniczki do dzielenia się lokalnymi historiami kobiet. W ramach Szlaku powstanie strona internetowa z interaktywnymi mapami, gdzie zaznaczymy miejsca związanie w historią kobiet w Chorzowie i Bytomiu, będą tam także dostępne przewodniki miejskie, tak aby każda zainteresowana osoba mogła samodzielnie zwiedzać te miasta herstorycznym szlakiem. Mapy będą interaktywne - będzie możliwość dodania kolejnych punktów. Na stronie będzie formularz, przez który będzie można wysłać nam swoją propozycję.
K.Ch.: Czy opublikowany program jest pełny, czy też istnieje szansa, że się rozrośnie?
L.M.: Planujemy jeszcze kilka warsztatów dla różnych grup wiekowych, więc ten program nie jest jeszcze ostatecznie zamknięty
Program Chorzowsko-Bytomskiego Szlaku Kobiet
Program Szlaku obejmuje wydarzenia rozłożone w czasie na aż trzy miesiące. Nie ma więc opcji, by na którekolwiek się nie załapać.
- 7.10 (SOBOTA) godz. 10:00 spacer "Szlakiem kobiet w Bytomiu-Miechowicach" poprowadzi Anna Seemann-Majorek [ZAPISY].
- 8.10 (NIEDZIELA) godz. 10:00 spacer "Chorzowskie herstorie" poprowadzi Larysa Michalska [ZAPISY].
- 16.10 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 warsztaty herstoryczne z członkiniami Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet [ZAPISY]. Warsztaty odbędą się w Księgarnia Dopełniacz
- 23.10 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 spotkanie autorskie z Anną Seemann-Majorek wokół książki "Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło". Spotkanie odbędzie się w Księgarnia Dopełniacz
- 6. 11 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 dyskusja "Kobiety w działaniu". W dyskusji udział wezmą Monika Kassner, Sonia Styrkacz, Magdalena Gorawska (Stowarzyszenie Kobiet o Wielkiej Mocy). Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska. Spotkanie odbędzie się w Księgarnia Dopełniacz
- 27.11 (PONIEDZIAŁEK) godz. 18:00 dyskusja "Głos kobiet" w wigilię rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. W dyskusji udział wezmą posłanka Monika Rosa, dr Małgorzata Tkacz-Janik, Joanna Machowska (Fundacja Rzecz Społeczna, Inicjatywa Ratujmy Żabie Doły). Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska. Spotkanie odbędzie się w Księgarnia Dopełniacz.
- 1.12 (PIĄTEK) godz. 18:00 dyskusja ONLINE "Po co nam herstoria?" W dyskusji udział wezmą Anna Dziewit Meller, Sylwia Chutnik, Agnieszka Jankowiak-Maik Babka od histy i @Anna Cieplak. Dyskusję poprowadzi Larysa Michalska.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak na niektóre obowiązują zapisy poprzez formularz. Link do formularza https://forms.gle/WWQ1XoY5W6r67dh56
Partnerem Szlaku jest Księgarnia Dopełniacz.
Patronat nad projektem objęli/ły m.in.: Posłanka Monika Rosa, Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i Babka od histy.
Projekt "Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet" jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Śląskiego Województwo Śląskie