Wiadomości z Chorzowa

Rusza nabór wniosków w programie "Zamieszkaj w Chorzowie"

 • Dodano: 2022-10-19 06:45, aktualizacja: 2022-10-19 06:54

Od 24 października do 10 listopada potrwa nabór wniosków w programie "Zamieszkaj w Chorzowie". Pomiędzy meszkańców, osoby pracujące w naszym mieście lub odprowadzające podatek dochodowy od osób fizycznych w tutejszym Urzędzie Skarbowym, rozdysponowanych zostanie w sumie 17 lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynku przy ul. Karola Miarki 40-D. Druki wniosku wraz z załącznikami dostępne są do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej, a w formie tradycyjnej, w Wydziale Zasobów Komunalnych (stojak, obok pokoju 120).

Program "Zamieszkaj w Chorzowie"

Dokumenty można składać w formie papierowej w Wydziale Zasobów Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów (pok. 120), wysłać pocztą tradycyjną, za pośrednictwem platformy ePUAP lub zeskanowane dokumenty wysłać na adres poczty elektronicznej zl@chorzow.eu. W przypadku przesłania ich pocztą należy umieścić je w zamkniętej kopercie z adnotacją „Zamieszkaj w Chorzowie” – z datą i godziną złożenia wniosku.

Na realizację programu przeznaczono 17 lokali mieszkalnych usytuowanych w budynku przy  ul. Karola Miarki 40-D, w tym:

 • 6 lokali o strukturze 2 pokoje z aneksem kuchennym - dla gospodarstw minimum trzyosobowych;
 • 6  lokali o strukturze 3 pokoje z aneksem kuchennym - dla gospodarstw minimum czteroosobowych;
 • 1 lokal o strukturze 3 pokoje z kuchnią - dla gospodarstw minimum czteroosobowych;
 • 4 lokale o strukturze 3 pokoje z aneksem kuchennym przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo poruszających się na wózku inwalidzkim.

Lokale mieszkalne składają się ponadto z łazienki z wc, przedpokoju oraz będą ogrzewane z sieci miejskiej. Budynek są wyposażone w dźwigi osobowe oraz podjazdy. Standard wykończenia mieszkań: „pod klucz”. Lokale usytuowane są na kondygnacjach od parteru do III piętra. W budynku brak instalacji gazowej. Stawka czynszowa ok. 12 zł/m².

Lokale mieszkalne przystosowane dla osób niepełnosprawnych mogą być wynajmowane osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej i poruszającym się na wózku inwalidzkim, co udokumentują stosownym zaświadczeniem.

Warunkiem koniecznym do zawarcia umowy najmu będzie wpłata kaucji mieszkaniowej w wysokości określonej w § 7 uchwały nr XV/265/19 Rady Miasta Chorzów z dnia 21 listopada 2019 r.  w terminie wskazanym w zaproszeniu do zawarcia umowy najmu - dwunastokrotność czynszu.                     

Podstawowe kryteria:

Niniejszy program jest realizowany w oparciu o postanowienia Zarządzenia Nr OR.153.2022 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 24 sierpnia 2022 r. w sprawie ustalenia regulaminu wynajmowania lokali mieszkalnych dla realizacji programu „Zamieszkaj w Chorzowie”.

Program przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których jeden z wnioskodawców spełnia poniższe warunki:

 • jest zameldowany w Chorzowie lub
 • zamieszkuje w Chorzowie i złoży dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie na terenie Gminy Chorzów (np. umowa najmu dotychczas zajmowanego lokalu, zaświadczenie o długości zamieszkiwania lokalu wystawione przez zarządcę lub inny podmiot lub
 • pracuje w Chorzowie, co wykazane zostanie stosownym zaświadczeniem wystawionym przez pracodawcę lub
 • uiszcza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Chorzowie jako właściwym z uwagi na miejsce zamieszkiwania, co potwierdzone zostanie rozliczeniem rocznym za ostatni rok podatkowy przed dniem złożenia wniosku,
 • w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających  miesiąc złożenia wniosku uzyskał w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego średni miesięczny dochód o wysokości nie niższej niż 150 proc. najniższej emerytury i nie większej niż 350 % najniższej emerytury (2007,66zł – 4684,54zl)
 • co najmniej jeden z wnioskodawców posiada stałe źródło dochodu, niezależne od systemu pomocy społecznej i świadczeń źródła dochodu.

Dla potrzeb ustalenia wyłącznie wysokości dolnego progu dochodowego do dochodu wlicza się świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci tj. świadczenie wychowawcze 500+, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, o których mowa  w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych oraz świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, o których mowa w ustawie z dnia 31 lipca 2019r.  o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1006).

UWAGA!

Wnioski niekompletne lub z brakami formalnymi lub złożone na innych wzorach niż wskazane w ogłoszeniu nie podlegają uzupełnieniu i zostaną odrzucone. Wnioski złożone przed i po terminie wskazanym w ogłoszeniu nie będą podlegać rozpatrzeniu.

Na wnioskodawcy spoczywa obowiązek wykazania okoliczności, na które powołuje się we wniosku.

Wydział Zasobów Komunalnych zaleca osobiste składanie wniosków w pokoju obsługi klienta Wydziału Zasobów Komunalnych – pok. 120.

Komentarze (10)    dodaj »

 • Malinowska

  Ściem ściem i jeszcze raz sciem wstyd do Pan Prezydenta

 • Malinowska

  śmieszne ludzie z nas robią wariatów napisał wniosek oddałam 3 11 2022 ,wcześniej jednak nie mogłam bo urzad mial dlugi lykent w godzinach popołudniowych i nie dostałam mieszkania z programu zamieszkaj w Chorzowie,niby wniosek przeszedł pozytywnie lecz byli ludzie wcześniej o de mnie ciekawe to przekręt jakich mało.Pani powiedziała że byli przedemna osoby matki samotne osoby niepełnosprawne a mieszkań byl 6 dwupokojowej z aneksem jest to ściema natka która wychowuje samotnie dzieci stać ha ba kaucję i na czynsz który tam jest wszystko jest przekręt i dobrą reklama ze chorzow rozdaje mieszkanua za darmo byście się wstydzili to mówić dajecie patoli i osoba nie wypłacalnym, a potem sad komornik i tak mieszkanie stoji do 3 lat bez lokatora.Moze Pan Prezydent by sie trochę zainteresował komu dajecie mieszkania .Czekam w Chorzowie na mieszkanie 26 lat i sue chyba w tym mieście nie doczekam

 • Realistyczny

  Przecież lokale na Karola Miarki to socjalne. Kto normalny z dochodami na poziomie 4500 zł będzie chciał tam mieszkać.

 • Natalia

  Ja tu mieszkam i są to normalne mieszkania komunalne , jeśli nie masz wiedzy to się nie wypowiadaj

 • Ryker

  Natalia. Mieszkasz w socjalu. Te mieszkania były budowane z takim zamiarem i takimi są . Możesz sobie psiapsiułkom opowiadać bajki. Mieszkasz w mieszkaniach socjalnych.

 • Doćka Hoćka

  ,,Normalne mieszkania komunalne,, to dla człowieka na poziomie socjale. Więc nie ma nic niezgodnego w wypowiedzi wyżej.

 • Hej

  Czyli 4,5 k to już bogacze? I jeszcze dochodu. Tak?

 • Wanda

  Umysłowo to ty bogaty nie jesteś. Nawet artykułu nie przeczytałeś.

 • Hej

  Raczej nie potrafisz ze zrozumieniem komentarzy. Odniosłam się jedynie do komentarza powyżej, czego Wandzia jeszcze nie rozumiesz? Teraz pisze bezpośrednio do twoich wypocin.

 • jhgfjgdhfd

  Stawki wskazują, że najem komunalnych lokali mieszkalnych w Chorzowie jest dla ludzi bogatych. Dodatkowo dla niewrażliwych na patologię za ścianą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również