Wiadomości z Chorzowa

"Źrebaki" znów cieszą oczy spacerowiczów. Do Parku Śląskiego wróciła cenna rzeźba

  • Dodano: 2022-10-18 14:30

Po pracach konserwatorskich do Parku Śląskiego powróciła jedna z najcenniejszych rzeźb. Oczy spacerowiczów znów ucieszą "Źrebaki" autorstwa Anny Dębskiej.

Do Parku Śląskiego powróciła jedna z najcenniejszych rzeźb

Długo na to czekaliśmy i się doczekaliśmy! Rzeźba „Źrebaki” została odnowiona i odzyskała dawną świetność. Znów możemy ją podziwiać w Parku Śląskim. Prace konserwatorskie prowadziła firma "Katanga" Grzegorz Kwapisiewicz Sp. z o.o. 

Rzeźba „Źrebaki” powstała w 1965 roku na zamówienie władz Parku Śląskiego.

– Anna Dębska stanęła przed niełatwym zadaniem wykonania rzeźby na specyficzny postument o powierzchni górnej w kształcie trójkąta, stanowiący jednocześnie zwieńczenie schodów do Hotelu PTTK. Po likwidacji Hotelu rzeźba została przeniesiona do Chorzowskiego ZOO – informuje Park Ślaski.

Mijający czas nie był łaskawy dla "Źrebaków"

W 2012 roku rzeźba wymagała renowacji, czym miała początkowo zając się autorka rzeźby. Niestety, Annie Dębskiej nie udało się przeprowadzić tych prac, a rzeźba wróciła do Parku, w stanie, który nie mógł być prezentowany.

– Po wykonaniu prac konserwatorskich ta żelbetowa rzeźba pokryta cienką warstwą metalu odzyskała swój dawny blask i pięknie się prezentuje na wysokim postumencie wzorowanym na pierwotnym spod Hotelu PTTK – przekazuje Park Śląski. Kamienie z okładzin bocznych też są zabytkowe - pochodzą z pierwotnego postumentu i murków stanowiących element dawnego Hotelu – dodaje.

Wyjątkową rzeźbę możemy zobaczyć przy Budynku Dyrekcji Parku Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również