Wiadomości z Chorzowa

Rzeźby Anny Dębskiej wrócą do Parku Śląskiego

  • Dodano: 2020-01-29 08:15, aktualizacja: 2020-01-29 08:32

Wkrótce do renowacji trafią jedne z najcenniejszych parkowych rzeźb, autorstwa Anny Dębskiej.

Na bulwary alei Klonowej wróci natomiast „Kobieta z dzbanem”. Trwają też prace nad przygotowaniem innych inwestycji, związanych z realizacją projektu miejskiego „Modernizacja Parku Śląskiego”.

Rzeźby Anny Dębskiej przez wiele lat były solą w oku dla miłośników parkowej historii i sztuki

Autorka, jedna z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarek XX wieku, zajmowała się głównie rzeźbieniem zwierząt. Gdy pracowała nad parkową ekspozycją, była już uznaną artystką. W parku pozostawiła po sobie m.in. „Wilki”, „Gazele”, „Źrebaki” i najprawdopodobniej „Perkoza” (tu posiadane dokumenty nie są do końca precyzyjne). Obecnie wszystkie z wymienionych rzeźb znajdują się w parkowych magazynach, bo ich stan techniczny nie powala na ekspozycję.

W nowych miejscach

Renowacja obejmie uzupełnianie ubytków oraz przywrócenie pierwotnego charakteru dziełom. Rzeźby do parkowej przestrzeni mają wrócić do połowy tego roku.

Użyte materiały będą tożsame lub nawet identyczne, jak te pierwotnie wykorzystywane przy ich tworzeniu – zaznacza Artur Cieślak, dyrektor techniczny Parku Śląskiego. – Wszystko jest oczywiście ujęte w programach prac konserwatorskich, bo rzeźby są wpisane do rejestru zabytków – dodaje.

Posadowione na postumencie „Źrebaki”, wcześniej stały przy Domu Turysty PTTK, a potem w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Teraz staną tuż przy budynku dyrekcji parku.

„Wilki”, które tworzą kompozycję z rzeźbą „Totem” Józefa Trienatowskiego, przeszły już jedną renowację i przeniesiono je z sankodromu do Galerii Rzeźby Śląskiej. Jednak – w ówczesnej ocenie autorki – nie udało się przywrócić ich pierwotnego charakteru. Teraz, dzięki posiadaniu większych środków na ten cel, szanse na to są znacznie większe. Zmieni się też lokalizacja całej kompozycji – „Totem” i „Wilki” zostaną postawione na polanie przy świątyni Petrycha.

Powinny stać w przestrzeni otwartej, a to miejsce spodobało się również wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków – tłumaczy Cieślak.

Po renowacji, na swoje stare miejsce, czyli w okolice stawu Perkoz przy Ogrodzie Bylinowym, wróci rzeźba o tej samej nazwie, a oczy odwiedzających Rosarium ponownie będą cieszyć „Gazele”.

Odlew z Debrzna

Jeszcze szybciej, bo już wiosną, do parku wróci skradziona w 2016 roku „Kobieta z dzbanem” Zbigniewa Januszewskiego.

Szczęśliwie się złożyło, że autor wykonał dwie takie rzeźby. Druga stoi w Debrznie. Burmistrz tej miejscowości zgodził się na odlew – tłumaczy Cieślak. – Podobnie jak pierwowzór, zostanie ona wykonana z brązu i będzie miała funkcję wodnej kaskady. Stanie dokładnie w tym samym miejscu, co poprzedniczka, przy Dużym Stawie, naprzeciwko Dużego Kręgu Tanecznego – mówi.

Intensywny rok

Obecnie trwają postępowania przetargowe w sprawie modernizacji Ogrodu Japońskiego, zabezpieczenia przeciwpowodziowego, renowacji świątyni Petrycha, wymiany wodociągu przy alei Dojazdowej oraz odmulania stawów przy Planetarium Śląskim. Wkrótce będzie też realizowany projekt modernizacji otoczenia wokół tego obiektu.

Wszystkie prace będą wykonywane w tym roku – podkreśla Cieślak.


Renowacja rzeźb oraz pozostałe inwestycje będą realizowane w ramach umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”, przeprowadzanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również