Wiadomości z Chorzowa

Rzeźby Muzykanci i Ptaki odzyskają dawny blask

  • Dodano: 2022-01-14 06:30, aktualizacja: 2022-01-14 06:46

11 stycznia przekazano do renowacji dwie kolejne rzeźby w Parku Śląskim! Tym razem – w ramach czwartego etapu prac - nowe życie zyskają „Muzykanci” autorstwa Stanisława Pietrusy oraz „Ptaki” Urszuli Kaczmarczyk.

Zarówno „Ptaki”, jak i „Muzykanci” pochodzą z lat 70. XX w. i od prawie pół wieku współtworzą Galerię Rzeźby Śląskiej. W kwietniu 2011 roku eksponaty te zostały objęte ochroną konserwatorską z mocy wpisu do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

Czas odcisnął piętno na kondycji rzeźb i wymagają one przejścia pełnej konserwacji technicznej i estetycznej. Niezwykle ważnym aspektem prac będzie zabezpieczenie powierzchni eksponatów przed dalszymi zniszczeniami powstającymi na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych. Zabiegi te umożliwią zachowanie dzieł w jak najlepszym stanie przez wiele kolejnych lat.

Wykonawca prac konserwacyjnych to Piotr Krzemień z Wolbromia, a kwota zamówienia wyniesie łącznie 72 570 zł brutto.

Zamówienie stanowi część zadania nr 9 Remont i konserwacja rzeźb w Parku, realizowanego w ramach Umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego” realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również