Wiadomości z Chorzowa

Ścieżka rowerowa „Pnioki – Skałka” w Chorzowie będzie przebiegać obok dzikich wysypisk?

 • Dodano: 2020-01-06 18:30, aktualizacja: 2020-01-06 21:05

W ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa w tym roku zostanie zbudowana ścieżka rowerowo-spacerowa „Pnioki – Skałka”. Jednak teren wokół nasypu byłej wąskotorówki, gdzie będzie przebiegać ścieżka, wymaga uporządkowania, a na to nie starczy środków z Budżetu Obywatelskiego. 

Środki z Budżetu Obywatelskiego Chorzowa wystarczą tylko na budowę ścieżki

Budowa ścieżki rowerowo-spacerowej wzdłuż nasypu starej wąskotorówki, na odcinku od wiaduktu na ul. 3 Maja do ul. Opolskiej, to projekt wybrany w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Środki przewidziane na jego realizację to 370 tys. złotych, co wystarczy jedynie na położenie ścieżki wraz z obrzeżami. Uporządkowania wymaga także wokół nasypu, na co zwracano uwagę podczas spotkań pomysłodawców projektu z przedstawicielami Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie.

O wsparcie działań działań, które pozwolą na uporządkowanie tego terenu jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, w interpelacji do prezydenta miasta, zaapelowała miejska radna, Agnieszka Stępień.

- By miejsce to było przyjazne mieszkańcom koniecznym wydaje się uporządkowanie terenu wokół, w szczególności polegające na: usunięciu dzikich wysypisk śmieci, dokonaniu cięć pielęgnacyjnych drzew, usunięciu drzew martwych i połamanych, uporządkowaniu rosnącej tam zieleni oraz ewentualnym wyrównanie terenu przez zasypanie dołów biegnących u podnóża skarpy, powyżej, której znajdują się garaże przy ul. Składowej, były zakład Energetyczny i inne prywatne przedsiębiorstwa – pisze radna Stępień.

Teren zostanie uporządkowany jeżeli znajdą się na to pieniądze

Jest szansa, że nowa ścieżka rowero-spacerowa nie będzie przebiegać obok dzikich wysypisk.

- Teren (...) gdzie planuje się budowę z budżetu obywatelskiego ścieżki rowerowej „Pnioki – Skałka” zostanie oczyszczony z dzikich wysypisk oraz zostanie uporządkowana zieleń, w zakresie na jaki pozwolą wygospodarowane dodatkowe środki w budżecie miasta w roku 2020 – informuje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa

Pomysł budowy ścieżki rowerowo-spacerowej „Pnioki – Skałka” uzyskał blisko dwa tysiące głosów w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Nikt z głosujących na ten projekt chyba nie wyobrażał sobie, że ścieżka będzie przebiegać... obok śmieci.

Maciej PoloczekMaciej Poloczek
Źródło: fot. Śląska Galeria Komunikacyjno-Krajobrazowa

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • GYNA

  Ludzie tam nie było torów nie było ścieżki A ZOBACZCIE teraz wszystko uporządkowane ścieżka prawie gotowa (czekamy na wiadukt) by połączyć z gwarecka .DOBRA ROBOTA PANI AGNIESZKI STĘPIEŃ

 • Robertt

  Tamtędy nie przebiegała żadna wąkotorowka, tylko normalnotorowa kolej piaskowa, na dodatek zelektryzowana.

 • Mieszkaniec

  Świetny pomysł. Warto pomyśleć, aby wspólnie z Bytomiem przedłużyć kiedyś ścieżkę aż do żabich dołów. Stare szlaki kolejowe łączą na Śląsku wiele ciekawych miejsc.

 • Zoja

  Może właściciele ogródków, którzy tam wszystko wyrzucają, to teraz wreszcie posprzątają!!!

 • chorzowsky

  Fakt. Kilka razy sam widziałem jak tam wywalają śmieci.

 • Ginter

  Po co cokolwiek tam budowac?? Ja od lat tą trasa jeżdże na rowerze czy chodze piechotą na pnioki. Ścieżka jest gotowa, nie trzeba niczego robić a 370 tys to jakaś chora kwota.

 • chorzowsky

  Ja też tam czasem jeżdżę i nie jest nic gotowe! Jest po prostu wydeptane i tyle. Czasem trzeba się schylać, żeby gałęzią w głowę nie dostać, czasem przenieść rower nad leżąca gałęzią, no i jazda po kamieniach to średnia przyjemność. Nie wspominam o wyjeździe w ul. Opolską.

 • andzej duba

  370 tys. za sprzątanie śmieci i Koneck drogi rowerowej skąd ta cenna ta droga nie kończy się na opolskiej tylko do Świętochłowic Bytomia

 • chorzowsky

  Pewnie bys to zrobił za pięć zlotych.

 • [...]o

  A ty Za darmo

 • Grażyna

  Co racja to racja .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.