Wiadomości z Chorzowa

Skansen w Chorzowie szuka wakacyjnych wolontariuszy do opieki nad roślinnością

  • Dodano: 2023-07-07 12:15

Należycie do grona miłośników ogrodnictwa? Skansen w Chorzowie przygotował coś, co na pewno wam się spodoba. Trwają zapisy na wolontariat, którego celem będzie opieka nad roślinnością Górnośląskiego Parku Etnograficznego!

Zostań wolontariuszem Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie

W chorzowskim skansenie ruszyła kolejna edycja wakacyjnej opieki nad roślinnością wspieranej przez wolontariuszy. Osoby chętne do pomocy mogą zapisywać się w dziale Utrzymania Przyrody dostępnym pod numerem 535 410 508 lub poprzez kontakt mailowy: sekretariat@muzeumgpe-chorzow.pl.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem w chorzowskim skansenie?

Nad wolontariuszami czuwać będzie profesjonalny ogrodnik Górnośląskiego Parku Etnograficznego Michał Niesporek, który chętnie podzieli się swoim doświadczeniem. Ochotnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o roślinności oraz nauczyć się, jak odpowiednio ją pielęgnować. 

– Pod moim okiem będziemy ustalać sobie razem co i jak, co gdzie posadzić i co robić, ale bez żadnego stresu. Staramy się, żeby ta praca wyglądała tutaj tak na spokojnie. Fajne miejsce jest, spokojne, zwierzęta, roślinki – powiedział Michał Niesporek, ogrodnik Górnośląskiego Parku Etnograficznego.

Udział w wolontariacie to także okazja do spędzenia jednych z najcieplejszych miesięcy w roku na świeżym powietrzu i w malowniczym otoczeniu przyrody.

Jak będzie wyglądać praca wolontariuszy?

Skansen poszukuje osób, które zaangażują się w pomoc. Z chętnymi osobami zostanie podpisana umowa wolontariacka. Częstotliwość wizyt jest dowolna, jednak lepsze efekty dla skansenu przyniesie jego regularne odwiedzanie. Wolontariuszom nie będzie jednak nic narzucane.

– My nic nie narzucamy, po prostu szukamy kogoś do pomocy na sezon, jak ktoś by chciał się zająć roślinami, a nie ma możliwości, swojego ogródka czy coś takiego, to jak najbardziej można sobie tutaj coś podziałać – informuje Michał Niesporek.

Wolontariusze będą opiekować się roślinnością, która znajduje się już w Górnośląskim Parku Etnograficznym, a także sadzić nowe rośliny. Udostępnione zostaną im podstawowe narzędzia niezbędne do pracy. Skansen pierwszym zapisanym na wolontariat osobom daje możliwość wyboru miejsca, którym będą się opiekować.

– Będziemy mieli mniej więcej około trzech ogródków takich do udostępnienia dla wolontariuszy, a łącznie mamy ich czternaście. Jedna osoba nie ma fizycznie możliwości tego utrzymać w dobrej kondycji, bo jak już się jeden kończy, to już drugi trzeba pielęgnować, a tu jednak też jest troszkę innych prac – dodaje ogrodnik Górnośląskiego Parku Etnograficznego.

Pracy polegającej na opiece nad roślinnością w chorzowskim skansenie jest niemało. Każdy wolontariusz będzie jednak mógł pracować w swoim tempie i dowolnym wymiarze czasu.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Ab

    Szkoda, że park zrezygnował z wolontariuszy w czasie pandemii, konczac umowy niespodziewanie, w trakcie remontu instalacji, gdy ogrody były rozkopane Niektórzy bardzo lubili spedzac tam czas i pielęgnować ogród. Jest to ciężka praca, dlatego to raczej zajęcie dla osób , które są wytrwałe i mają serce do ogrodu. Przychodzenie raz , dwa razy w tygodniu nic tu nie da, bo nie ma niestety automatycznego nawadniania. Kto ma ogród ten wie, że niemal codziennie trzeba coś zrobić, walczyć ze szkodnikami/chorobami roślin, usuwac mech/chwasty, a podlewanie latem to podstawa. Zatem pomysł jest dobry , ale tylko jak ktoś potraktuje taką pracę poważnie i ma czas.

  • No

    Może niech wezmą tych swoich Ukraińców, niech odpracują, co dostali! Ale oni za darmo nic nie robią, tylko biorą

  • Nigdy

    Głupich szukajo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również