Wiadomości z Chorzowa

Skazani będą sprzątać ulice Chorzowa? To pomysł miejskiej radnej

  • Dodano: 2019-08-26 11:15

Czystsze chodniki, skwery i parki dzięki pracom społecznym realizowanym przez skazanych? Radna Agnieszka Stępień apeluje do prezydenta Chorzowa!

Większość terenów pozostających we własności lub zarządzie miasta od lat nie była gruntownie porządkowana. Wiele punktów miasta jest zaśmiecona, często można spotkać niewygrabione liście, zdewastowaną zieleń miejską. We względnym porządku pozostają jedynie tereny zarządzane przez CHSM i niektóre wspólnoty mieszkaniowe.

Radni miejscy wnioskowali wielokrotnie o podjęcie działań w tym zakresie m.in. poprzez zainicjowanie ogólnospołecznej akcji sprzątania i ogłoszenie miesięcy wiosennych jako okresu sprzątania po zimie. Pod koniec lipca z nowym pomysłem wystąpiła radna Agnieszka Stępień, która chce by zanieczyszczenie miasta rozwiązać poprzez angaż skazanych w wyrokach ograniczenia wolności w prace społeczne. W interpelacji radnej czytamy:

W nawiązaniu do moich dwóch wcześniejszych interpelacji (z 25 marca i 24 czerwca 2019 roku – przyp. red.) dotyczących porządku i czystości ulic, chodników i innych terenów naszego miasta, na które otrzymałam odpowiedzi, z których wynika, że w zasadzie w Chorzowie jest czysto, a jeśli nawet nie, to i tak nie da się wiele zmienić, bo na rynku usług i pracowników nie ma firm wyposażonych we właściwy sprzęt i pracowników, którzy posiadają dostateczne umiejętności umożliwiające im efektywne wykonywanie prac porządkowych. Nie ma również w opinii prezydenta prawnej możliwości skierowania osób długotrwale bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP do prac społecznie użytecznych przy sprzątaniu miasta. 

Radna deklaruje, że dogłębnie zbadała problematykę czystości miasta i natknęła się na inny problem, jaki od pewnego czasu istnieje na terenie naszego miasta i ma tendencję wzrostową, a który – jej zdaniem - może być rozwiązaniem kwestii związanych z utrzymaniem porządku i czystości w mieście. 

Dotarły do mnie z funkcjonującego przy Sądzie Rejonowym w Chorzowie Zespołu Kuratorskiego informacje, że kuratorzy mają poważne problemy z realizowaniem wyroków sądowych ograniczenia wolności poprzez wykonywanie w ramach kary nieodpłatnie pracy na cele społeczne. Z uzyskanych informacji wynika, że miesięcznie zapada od 30 do 60 takich wyroków, nie są one jednak natychmiast realizowane, gdyż brakuje na terenie Chorzowa podmiotów, w których skazany karę taką może odbyć. Z przekazanych mi informacji wynika również, że osobą, która prawnie zobowiązana jest do wskazania listy podmiotów o których mowa powyżej jest prezydent Chorzowa – informuje Agnieszka Stępień. 

Dodatkowo, w związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących ścigania dłużników alimentacyjnych można spodziewać się w najbliższym czasie kolejnego przyrostu liczby tego rodzaju wyroków. Radna wniosła o rozpatrzenie możliwości opracowania kompleksowego programu organizacyjnego, umożliwiającego sprawne i efektywne wykonywanie wyroków. Przyjmując za średnią miesięczną liczbę 45 wyroków skazujących na taką właśnie karę, można uznać za realne i możliwe utworzenie ośmiu pięcioosobowych brygad sprzątających miasto.

Jak wynika z danych UM Chorzów, skazani wykonują karę ograniczenia wolności oraz prace społecznie użyteczne w zamian za grzywnę w wielu placówkach edukacyjnych na terenie miasta (m.in. w Przedszkolu nr 26, SP nr 13, 24 i 37, Gimnazjum nr 1, 2 i 5, w obu Akademickich Zespołach Szkół Ogólnokształcących, Zespole Szkół Budowlanych), a także w wielu jednostkach miejskich – Domu Pomocy Społecznej „Nadzieja” i „ Republika”, Miejskim Domu Kultury „Batory”, Młodzieżowym Domu Kultury i Chorzowskim Centrum Kultury, MOSiR Chorzów, Zakładzie Komunalnym PGM i Ośrodku Pomocy Społecznej.

Prezydent Chorzowa występował do instytucji organizacyjnych miasta z zapytaniem, czy istnieje możliwość wykonywania przez skazanych nieodpłatnie pracy na cele społeczne. Wiele z nich zgłosiło takie zapotrzebowanie, jednak ze względu na swój charakter czy godziny pracy nie ma w nich możliwości zapewnienia wykonywania kary ograniczenia wolności oraz prac społecznie użytecznych. 

Należy wciąż pod uwagę, że większość skazanych może wykonywać prace tylko w godzinach popołudniowych, w sobotę i niedzielę, a nie wszystkie jednostki podległe prezydentowi pracują w takich godzinach i mają możliwość zlecić i zapewnić nadzór nad pracą skazanych w tym czasie – informuje sekretarz miasta, Krzysztof Karaś.

Dodatkowo, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w styczniu 2019 roku wystąpił o wycofanie szpitala z wykazu jednostek, w których skazani wykonują karę ograniczenia wolności oraz prace społeczne. Do ZSM skierowano 17 osób, a większość skazanych z tej grupy (11 osób) albo nie podjęła pracy, albo porzuciła ją po odpracowaniu kilkunastu godzin. Zakład Komunalny PGM od 2017 roku zatrudniał do prac porządkowych w obrębie zarządzanych przez siebie nieruchomości, prac remontowych i stolarskich 511 osób. 

Zgodnie z informacją UM Chorzów, powierzenie pracy skazanym stanowi również koszt dla jednostek administracyjnych miasta, w tym koszty administracyjne – zlecenie pracownikom instytucji prowadzenia wielomiesięcznej sprawozdawczości i sumy na przeprowadzenie szkoleń BHP oraz na środki ochrony indywidualnej.

Prezydent Miasta Chorzów przeanalizuje możliwość szerszej współpracy z Sądem Rejonowym w Chorzowie w zakresie realizacji wykonywania pracy przez skazanych w jednostkach miejskich. Gmina zlecając prace związane ze sprzątaniem miasta i porządkowaniem terenów miejskich jest zobowiązana do stosowania przepisów ustawy dotyczącej Prawa zamówień publicznych. Zarządzeniem nr OR.26.2018 z dnia 26 stycznia 2018 roku obowiązkowe zadanie własne Gminy, polegające na utrzymaniu czystości i porządku na terenie Chorzowa, jednoosobowej spółce Gminy Chorzów ADM Serwis Sp. z o.o. – przekazuje Krzysztof Karaś, sekretarz miasta.

Komentarze (22)    dodaj »

  • Leni234

    Wiecie co ,jak tu czytam Wasze „wypociny“to mi sie niedobrze robi.W koncu nalezy w jakis sposob wyegzekwowac od skazanych prawomocnym wyrokiem nalozona na nich kare.Wiadomo,ze jeszcze nikt sie nie urodzil,zeby wszystkim dogodzil.Zawsze znajdzie sie taka ....Menda....co jej sie nie bedzie podobalo.

  • Wanda

    Czy praca społeczna może być karą? W Irlandii widziałam skazanych wykonujących prace poza miejscem odosobnienia. U nas nie do zrealizowania.My mamy problemy z organizacją i zarządzaniem. "Skazany na prace społeczne" ? Absurd sam w sobie. Jaką wartość ma takie zajęcie? Kto to kontroluje? Niedorzeczność taka, jak aktywność sportowa naszych "Niebieskich"

  • Robertt

    Ech. To najbardziej wierny elektorat PO weźmie się wreszcie do roboty

  • Ginter

    Płacą ci za to pisanie? Z ministerstwa sprawiedliwości masz zlecenie? Czy poprostu jesteś głupi?

  • Wanda

    Hej! Masz wrażliwość społeczną i radzisz sobie w polszczyźnie, ale więcej przyjaźni okaż na forum.

  • Robertt

    No cóż ginterze jeden będę ci odpowiadał jak jesteś zwyczajnie głupi. Twoje wysiłki w obronie zweli z kałolicji są bezcenne. Obrona takich paciorkowców musi być nieźle opłacalna. Bierz srebrniki i odwal się ode mnie dzbanie bez spłuczki.

  • Ginter

    Twoja wypowiedź mówi wszystko o tobie. Chamstwo jest znakiem rozpoznawczym wyznawców jedynej słusznej myśli. Brawo za odwagę

  • Robertt

    No pewnie że trzeba mieć odwagę. Odwagę i odpowiednią formę aby pisać z kimś co jedynie obraża wszytko i wszystkich związanych z pisem. Nawet nie wiesz czy jestem wyborcą PiS. Ale po co Ci dowody. Taki leming stosuje metody wyparcia faktów. Schetyna jeszcze Ci nie mówił że ziemia jest płaska? Płaska jak twoja przewidywalna osobowość. Jedynym wyznacznikiem Twojego udzielania się na tym forum jest hejt na PiS i ich wyborców. Ja natomiast jestem uczulony na taką stronniczość którą każe mi myśleć, że ci płacą za to. Spokojnie ginterku. Końca nie widać twoich urojeń. Ale koniec naszej wymiany zdań.

  • Julita

    Mam wrażenie że biedny i bezrobotny to też przestępca. Skoro musi pracować na rzecz miasta. Różnica ma polegać tylko na wynagrodzeniu. Mój sąsiad odpracowywał dług za czynsz w pomarańczowej kamizelce z napisem "praca za czynsz", wybierał roślinki z pomiędzy chodnika. To żenujące że biedny jest tak traktowany, bo stracił pracę, chociaż przez 30 lat uczciwie płacił czynsz. Bieda to najgorsza zbrodnia w Polsce.

  • Wanda

    W kraju jest dyspozycji pracy co niemiara. Trzeba uporu i determinacji. Pewien kłopot jest z zatrudnieniem osób 60 +. Bieda nie jest zbrodnią, bieda jest pochodną lenistwa.

  • Ginter

    O ile mi wiadomo pracy nie brakuje. O jakiej biedzie Ty piszesz? Nazwijmy rzecz po imieniu to lenistwo a nie bieda.

  • Tle

    W Bytomiu sprzadaja mieszkańcy A w chorzowie będą sprzątać więźniowie brawo najgorsze chahary pedofile huligany skazani za bobicia gwałty złodziejstwo

  • Ginter

    O księżach że mają sprzątać to nie pisali więc nie pisz o pedofilach.

  • wanda

    Popraw pisownię. Trochę wstyd...

  • Robertt

    Hehe nie no... ujadanie ginterka jak najlepszy kabaret. Normalnie się obesrasz na scenie ubecki pachołku.

  • Mam rek

    Skazany prawomocnym wyrokiem przy podjeciu jakich kolwiek czynnosci pod nadzorem, jeżeli ulegnie wypadkowi w kategorii trwałego uszczerbku zdrowia, kto płaci leczenie, odszkodowanie, rehabilitacje i ubezpieczenie skazanego? Podejrzewam że ta pani radna nie za bardzo zdaje sobie sprawę ile te pseudo prace kosztują miasto, może tyle samo co utrzymanie tak zdolnych radnych

  • Wanda

    Hej! Masz rację. Tym nie mniej - w świecie osadzeni bywają zatrudniani poza murami więzień ( specjalne procedury). Zdanie nt. radnych - bezcenne. Chodź na kawę...

  • wanda

    Pomysł zatrudnienia osadzonych do prac porządkowych jest trudny do zrealizowania, między innymi dlatego, że jest bardzo kosztowny. Wymaga zatrudnienia dozoru, który zagwarantuje bezpieczeństwo. Ze względu na wysoki koszt - pomysł mało wartościowy. Czekam na lepsze rozwiązania.Przy okazji - proszę chorzowskich mężczyzn, aby powstrzymali się od plucia na chodniki.Zwyczaj ohydny, dość powszechny....

  • Tulpa

    Jak najbardziej popieram obowiązkowe prace dla osób skazanych, ale niech odbywają się one w miejscach odizolowanych od reszty społeczeństwa. Wypuszczanie przestępców na wolność, żeby sprzątali ulice? Bardzo głupi pomysł.

  • MaTT

    Nie mylcie skazanych na pozbawienie wolności i osadzonych w wiezieniu z osobami skazanymi na prace społeczne...

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również