Wiadomości z Chorzowa

Skazani będą sprzątać ulice Chorzowa? To pomysł miejskiej radnej

  • Dodano: 2019-08-26 11:15

Czystsze chodniki, skwery i parki dzięki pracom społecznym realizowanym przez skazanych? Radna Agnieszka Stępień apeluje do prezydenta Chorzowa!

Większość terenów pozostających we własności lub zarządzie miasta od lat nie była gruntownie porządkowana. Wiele punktów miasta jest zaśmiecona, często można spotkać niewygrabione liście, zdewastowaną zieleń miejską. We względnym porządku pozostają jedynie tereny zarządzane przez CHSM i niektóre wspólnoty mieszkaniowe.

Radni miejscy wnioskowali wielokrotnie o podjęcie działań w tym zakresie m.in. poprzez zainicjowanie ogólnospołecznej akcji sprzątania i ogłoszenie miesięcy wiosennych jako okresu sprzątania po zimie. Pod koniec lipca z nowym pomysłem wystąpiła radna Agnieszka Stępień, która chce by zanieczyszczenie miasta rozwiązać poprzez angaż skazanych w wyrokach ograniczenia wolności w prace społeczne. W interpelacji radnej czytamy:

W nawiązaniu do moich dwóch wcześniejszych interpelacji (z 25 marca i 24 czerwca 2019 roku – przyp. red.) dotyczących porządku i czystości ulic, chodników i innych terenów naszego miasta, na które otrzymałam odpowiedzi, z których wynika, że w zasadzie w Chorzowie jest czysto, a jeśli nawet nie, to i tak nie da się wiele zmienić, bo na rynku usług i pracowników nie ma firm wyposażonych we właściwy sprzęt i pracowników, którzy posiadają dostateczne umiejętności umożliwiające im efektywne wykonywanie prac porządkowych. Nie ma również w opinii prezydenta prawnej możliwości skierowania osób długotrwale bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP do prac społecznie użytecznych przy sprzątaniu miasta. 

Radna deklaruje, że dogłębnie zbadała problematykę czystości miasta i natknęła się na inny problem, jaki od pewnego czasu istnieje na terenie naszego miasta i ma tendencję wzrostową, a który – jej zdaniem - może być rozwiązaniem kwestii związanych z utrzymaniem porządku i czystości w mieście. 

Dotarły do mnie z funkcjonującego przy Sądzie Rejonowym w Chorzowie Zespołu Kuratorskiego informacje, że kuratorzy mają poważne problemy z realizowaniem wyroków sądowych ograniczenia wolności poprzez wykonywanie w ramach kary nieodpłatnie pracy na cele społeczne. Z uzyskanych informacji wynika, że miesięcznie zapada od 30 do 60 takich wyroków, nie są one jednak natychmiast realizowane, gdyż brakuje na terenie Chorzowa podmiotów, w których skazany karę taką może odbyć. Z przekazanych mi informacji wynika również, że osobą, która prawnie zobowiązana jest do wskazania listy podmiotów o których mowa powyżej jest prezydent Chorzowa – informuje Agnieszka Stępień. 

Dodatkowo, w związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących ścigania dłużników alimentacyjnych można spodziewać się w najbliższym czasie kolejnego przyrostu liczby tego rodzaju wyroków. Radna wniosła o rozpatrzenie możliwości opracowania kompleksowego programu organizacyjnego, umożliwiającego sprawne i efektywne wykonywanie wyroków. Przyjmując za średnią miesięczną liczbę 45 wyroków skazujących na taką właśnie karę, można uznać za realne i możliwe utworzenie ośmiu pięcioosobowych brygad sprzątających miasto.

Jak wynika z danych UM Chorzów, skazani wykonują karę ograniczenia wolności oraz prace społecznie użyteczne w zamian za grzywnę w wielu placówkach edukacyjnych na terenie miasta (m.in. w Przedszkolu nr 26, SP nr 13, 24 i 37, Gimnazjum nr 1, 2 i 5, w obu Akademickich Zespołach Szkół Ogólnokształcących, Zespole Szkół Budowlanych), a także w wielu jednostkach miejskich – Domu Pomocy Społecznej „Nadzieja” i „ Republika”, Miejskim Domu Kultury „Batory”, Młodzieżowym Domu Kultury i Chorzowskim Centrum Kultury, MOSiR Chorzów, Zakładzie Komunalnym PGM i Ośrodku Pomocy Społecznej.

Prezydent Chorzowa występował do instytucji organizacyjnych miasta z zapytaniem, czy istnieje możliwość wykonywania przez skazanych nieodpłatnie pracy na cele społeczne. Wiele z nich zgłosiło takie zapotrzebowanie, jednak ze względu na swój charakter czy godziny pracy nie ma w nich możliwości zapewnienia wykonywania kary ograniczenia wolności oraz prac społecznie użytecznych. 

Należy wciąż pod uwagę, że większość skazanych może wykonywać prace tylko w godzinach popołudniowych, w sobotę i niedzielę, a nie wszystkie jednostki podległe prezydentowi pracują w takich godzinach i mają możliwość zlecić i zapewnić nadzór nad pracą skazanych w tym czasie – informuje sekretarz miasta, Krzysztof Karaś.

Dodatkowo, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w styczniu 2019 roku wystąpił o wycofanie szpitala z wykazu jednostek, w których skazani wykonują karę ograniczenia wolności oraz prace społeczne. Do ZSM skierowano 17 osób, a większość skazanych z tej grupy (11 osób) albo nie podjęła pracy, albo porzuciła ją po odpracowaniu kilkunastu godzin. Zakład Komunalny PGM od 2017 roku zatrudniał do prac porządkowych w obrębie zarządzanych przez siebie nieruchomości, prac remontowych i stolarskich 511 osób. 

Zgodnie z informacją UM Chorzów, powierzenie pracy skazanym stanowi również koszt dla jednostek administracyjnych miasta, w tym koszty administracyjne – zlecenie pracownikom instytucji prowadzenia wielomiesięcznej sprawozdawczości i sumy na przeprowadzenie szkoleń BHP oraz na środki ochrony indywidualnej.

Prezydent Miasta Chorzów przeanalizuje możliwość szerszej współpracy z Sądem Rejonowym w Chorzowie w zakresie realizacji wykonywania pracy przez skazanych w jednostkach miejskich. Gmina zlecając prace związane ze sprzątaniem miasta i porządkowaniem terenów miejskich jest zobowiązana do stosowania przepisów ustawy dotyczącej Prawa zamówień publicznych. Zarządzeniem nr OR.26.2018 z dnia 26 stycznia 2018 roku obowiązkowe zadanie własne Gminy, polegające na utrzymaniu czystości i porządku na terenie Chorzowa, jednoosobowej spółce Gminy Chorzów ADM Serwis Sp. z o.o. – przekazuje Krzysztof Karaś, sekretarz miasta.

Komentarze (22)    dodaj »

  • wanda

    Wymyśl lepszy. W krajach Zachodniej Europy osadzeni bywają zatrudniani poza miejscem odbywania kary.

  • Joo

    W pasiakach i z kulami u nóg?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również