Wiadomości z Chorzowa

Śląskie: będzie więcej punktów wymazowych

  • Dodano: 2022-01-27 05:45, aktualizacja: 2022-01-27 05:54

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w woj. śląskim powstają kolejne punkty wymazowe. Obecnie na mapie regionu jest ich 60. W ostatnich dniach uruchomiono 2 w Żywcu oraz 1 w Żorach.

W czwartek rozpoczną działalność kolejne: w Rudzie Śląskiej, Zawierciu i Łaziskach Górnych. Ponadto w najbliższych dniach powstanie dodatkowych co najmniej 20 miejsc na terenie całego regionu, gdzie mieszkańcy będą mogli wykonać test pod kątem obecności koronawirusa. Śląskie laboratoria wykonują obecnie ponad 22 tys. testów PCR na dobę, ich możliwości są o połowę większe.

Patrząc na to, że coraz więcej mieszkańców odpowiedzialnie decyduje się na wykonanie badania PCR, aby sprawdzić, czy są zakażeni, chcemy usprawnić ten proces. Dlatego postanowiliśmy uruchomić dwa duże punkty z możliwością do tysiąca pobrań próbek od mieszkańców dziennie – poinformował w środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jeden z punktów rozpocznie działalność już w najbliższy piątek o godz. 15.00 na parkingu A od strony ul. Olimpijskiej przy Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Prowadzić go będzie szpital MSWiA przy pomocy żołnierzy zawodowych z jednostek z terenu województwa i Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku pandemii wspieramy w tej walce z wirusem, jak tylko potrafimy. Dlatego też włączamy się ponownie w organizację punktów wymazowych. Nasi żołnierze nie tylko będą pobierać próbki, ale i czuwać nad sprawną organizacją na miejscu – powiedział szef 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas. 16 żołnierzy oraz 10 strażaków dziennie będzie pomagać w funkcjonowaniu punktu w Katowicach, który ma działać w godzinach od 10.00 do 18.00.

Drugi punkt zostanie uruchomiony w poniedziałek o godz. 12.00 w Gliwicach przy hali widowiskowej Arena. Ma pracować codziennie, także w weekendy, w godzinach od 10.00 do 20.00.

Nasz punkt przy szpitalu pobiera około 300 próbek na dobę. Ten nowy punkt będzie mógł pobierać nawet tysiąc wymazów. To ułatwi mieszkańcom całego regionu testowanie – podkreśla prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Przemysław Gliklich.

Oba punkty będą przyjmować pacjentów w systemie drive-thru oraz pieszych.

Nie udałoby się tego zorganizować, gdyby nie współpraca ze strony prezydentów Gliwic i Katowic. Planujemy także uruchomienie takich miejsc na północy i południu województwa. Jestem w stałym kontakcie z NFZ, z którym zastanawiamy się nad kolejnymi rozwiązaniami, patrząc na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiczną – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Minionej doby w woj. śląskim potwierdzono 8042 zakażenia koronawirusem – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Podobnie jak w skali kraju, to najwyższa dobowa liczba zakażeń od początku pandemii. Na 22 656 wykonanych testów dodatni wynik odnotowano w 9447 przypadkach, co stanowi blisko 42 proc.

Na ponad 400 przebadanych próbek w powiecie rybnickim aż 56 proc. dało wynik dodatni. Także ponad połowa, bo 51 proc. przebadanych materiałów z powiatu mikołowskiego i wodzisławskiego potwierdziło zakażenia koronawirusem. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również