Wiadomości z Chorzowa

Śląskie na wysokich obrotach. Przed nami Rajd Ślaska

  • Dodano: 2019-09-06 08:15, aktualizacja: 2019-09-06 08:30

Blisko 120 załóg wystartuje 6 i 7 września w tegorocznym Rajdzie Śląska. Rajd Śląska wpisuje się także w program obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

W tegorocznej edycji zawodów organizowanych przez Automobilklub Ziemi Tyskiej ponownie będą rywalizować uczestnicy trzech cykli: Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul HRSMP (samochody historyczne) oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Obsadę tego motoryzacyjnego święta zaprezentowano dziś na Stadionie Śląskim podczas konferencji prasowej z udziałem Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, który objął Rajd Śląska honorowym patronatem.

Tegoroczny rajd jest wyjątkowy z wielu względów. Dla mnie jako gospodarza regionu ważne jest, że poprzez sportową rywalizację będziemy mogli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców z przekazem na temat setnej rocznicy I Powstania Śląskiego. Organizatorzy rajdu wytyczyli start jednego z odcinków zawodów w Mysłowicach – miejscu gdzie zaczęło się powstanie. Jestem także przekonany, że Kryterium 100 lecia Powstań Śląskich pod Stadionem Śląskim dostarczy nie tylko sportowych emocji ale i historycznych refleksji –powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

W hołdzie powstańcom śląskim

Zawodnicy rozpoczną rywalizację 6 września z Placu Wolności w Mysłowicach. To właśnie w tym mieście wydarzenia sprzed 100 lat zapoczątkowały I Powstanie Śląskie – zryw, który zapisał się nie tylko w historii regionu, ale i całego kraju. Z Mysłowic rajdówki ruszą do Mikołowa, gdzie zawodnicy będą się ścigać na zamkniętej i zabezpieczonej trasie w centrum miasta. Następnie rajdowcy zmierzą się w Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli widowiskowym odcinku przy Stadionie Śląskim. Legendarny „Kocioł czarownic” ponownie będzie bazą Rajdu Śląska, więc właśnie tu kibice będą mogli z bliska zobaczyć pracę rajdowych mechaników przygotowujących rajdówki do wyjazdu na trasę.

Zgodnie z programem rajdu 7 września załogi i samochody w akcji będzie można dwukrotnie zobaczyć na odcinkach specjalnych w miejscowościach Kiczyce (powiat cieszyński), Jastrzębie-Zdrój, Warszowice i Suszec (powiat pszczyński). W przerwie między pętlami zawodnicy odwiedzą serwis na Stadionie Śląskim. Rajd tradycyjnie zakończy meta na rynku w Żorach. Pierwsze załogi pojawią się tam tuż po godzinie 19, a najlepsi zawodnicy Rajdu Śląska odbiorą pamiątkowe puchary.

Rajdowa podróż w czasie

Rajd Śląska będzie gratką także dla fanów klasycznej motoryzacji. Podobnie jak w ubiegłym roku trasę zawodów pokonają załogi w rajdówkach sprzed lat rywalizujące w ramach Motul HRSMP. Samochody są bardzo różnorodne – od konstrukcji z lat 60. XX w. po mocne auta z lat 90, więc dla zachowania zgodności historycznej podzielono je na grupy wiekowe. Rajd Śląska to przedostatnia runda Motul HRSMP. Z trasami na Śląsku zmierzą się 22 załogi w historycznych samochodach. 18 z nich powalczy o punkty, a cztery pokonają odcinki bez pomiaru czasu, zbierając doświadczenie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.