Wiadomości z Chorzowa

Śmierdząca biomasa. W Chorzowie trwa walka z fetorem

  • Dodano: 2020-08-07 06:15, aktualizacja: 2020-08-10 06:35

Fetor, hałdy biomasy i plaga owadów - z tym w ostatnim czasie zmagają się mieszkańcy Chorzowa. Głównie Chorzowa Starego i Maciejkowic.

Winowajcą jest elektrociepłownia CEZ i jej paliwa, które są spalane wraz z węglem.

Urząd Miasta wspiera działania mieszkańców i interweniuje w tej sprawie

Problemem nie jest samo spalanie biomasy, a sposób i miejsca jej przechowywania. Elektrociepłownia CEZ używa aktualnie wysłodów buraczanych czy jabłek. Taka mokra biomasa jest podatna na warunki atmosferyczne i procesy gnilne. 

Wcześniej biomasa była składowana w jednym miejscu, pozostawała w bigbagach i była chroniona przed działaniem warunków atmosferycznych. Teraz są to ogólnodostępne, odkryte duże pokłady biomasy, które znajdują się w kilku miejscach na terenie Chorzowa Starego i Maciejkowic - wyjaśnia Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

Mieszkańcy wskazują, że taki sposób składowania doprowadza do procesów spalania, które powodują odór

W niektóre dni zapach wręcz "wchodzi" do mieszkań nawet przy zamkniętych oknach. Oprócz tego resztki pochodzenia spożywczego powodują wylęganie się muszek owocowych i innych owadów, które przeszkadzają mieszkańcom.

W pełni solidaryzujemy się z mieszkańcami. Wiemy, że z powodu fetoru, ciężko tu wytrzymać. To dlatego już od zeszłego roku interweniujemy w tej sprawie do wielu instytucji - tłumaczy Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa - Wielokrotnie spotykaliśmy sie z przedstawicielami elektrociepłowni, wysyłamy pisma, rozmawiamy z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska. Oprócz tego działamy wraz ze Strażą Pożarną i Policją. Spotykaliśmy się w tej sprawie również z Urzędem Marszałkowskim. To on wydaje pozwolenia zintegrowane na tego typu działalność. Tak naprawdę właśnie Urząd Marszałkowski może nam pomóc, jednak do tej pory ta pomoc nie przyszła. Liczymy, że to się zmieni, bo narzędzia miasta w tej sprawie powoli się wyczerpują - dodaje Prezydent.


Władze miasta wraz z radnymi Rady Miasta i radnymi Rady Osiedla Maciejkowice 6 sierpnia, podczas briefingu zaapelowały do władz spółki CEZ Chorzów o zmianę sposobu składowania odpadów i hermetyzację samego składowiska. Jego zamknięcie, zadaszenie czy odwodnienie znacząco wpłynie na komfort życia mieszkańców. Prezydent Miasta zwrócił się też ponownie z prośbą o pomoc do Urzędu Marszałkowskiego, który w tym temacie ma największe możliwości działania. 

Komentarze (11)    dodaj »

  • Pkak

    Prezesi cez powinni zamieszkać koło elektrowni

  • Elzbieta

    Smród dociera do Chorzowa 2, no cóż interwencje nie pomagają, to ściągniemy dziennikarkę Anitę Gargas,niech się dowie o tym cała Polska.

  • Chorzowianin

    Jeden wielki smród ale coz ten co bierze ogromna kasę za to składowisko z Ukrainy cieszy się zapachem obrzydliwie zarobionych pieniędzy a władze Chorzowa nie robią nic a i gdzie te 1000 nowych drzew chyba w tartaku gorszej władzy w Chorzowie nie było nigdy banda

  • Chorzowisnka

    Chorzów drugi śmierdzi Prezes Elektrownii odpowiedzialny.Trzrba wystąpić o odszkodowanie dla mieszkancow

  • Podatnicy

    Byle by Kotala nie kupował za nasze pieniądze w tej spółce jak to zrobiono w Albie, gdzie mamy podobno 30% udziałów i mimo tego bardzo wysokie ceny za odbiór śmieci. By żyło się dobrze.

  • Pytam

    Czy radni z PO i Kotala tak będą pomocni mieszkańcom jak byli pomocni naszymi pieniędzmi dla klubu sportowego?

  • Wanda Sułkowska

    W składowanej rozwijają się procesy fermentacji i gnicia. Te zjawiska są żródłem odoru. W krajach taki odór nie podlega badaniom, jego natężenie nie jest mierzone. Skladowiska biomasy często ulegają samozaplonowi. Wtedy wydzielają się gazy pożarnicze - wtedy mamy do czynienia z fetorem. W składzie takiej emisji znajduje się : tlenek węgla, dwutlenek węgla. wodór. azot i tlenki azotu, aceton i jest to silnie rakotwórcza mieszanka.

  • Jo

    Kobieto! Kiedyś to my widzieli czym dychomy, to dopiero było rakotwórcze! Ale może niedowno tu żyjesz i niy wiysz o tym!

  • Ślązoczka

    To sie przejedź na Chorzów Stary i podychej!!! Jo żyja tu z dziada-pradziada już 60 lot i różne rzeczy żech widziała, różne smrody (np. po nocy z kominów Huty Kościuszko wypuszczane) żech wdychała, ale takiego smrodu jak tym jeszcze niy woniałach!!!A to jest XXI wiek!

  • Rychter

    Jakie ty kobieto bzdury opowiadasz... Boże!!!!!

  • Wanda Sułkowska

    W składowanej rozwijają się procesy fermentacji i gnicia. Te zjawiska są żródłem odoru. W krajach taki odór nie podlega badaniom, jego natężenie nie jest mierzone. Skladowiska biomasy często ulegają samozaplonowi. Wtedy wydzielają się gazy pożarnicze - wtedy mamy do czynienia z fetorem. W składzie takiej emisji znajduje się : tlenek węgla, dwutlenek węgla. wodór. azot i tlenki azotu, aceton i jest to silnie rakotwórcza mieszanka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również