Wiadomości z Chorzowa

Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Chorzowie!

  • Dodano: 2020-02-06 14:30

Tylko w szpitalach i klinikach województwa śląskiego dziennie potrzebnych jest ponad 200 litrów krwi. Jej oddanie zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka tego cennego leku może pomóc nawet trzem osobom. Sprawdźcie, kiedy ambulans pojawi się w Chorzowie!

Już w czwartek 13 lutego na ul. Wolności przy siedzibie Poczty Głównej od godziny 8 do 14:30 będzie dyżurował specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Mogą się do niego zgłaszać osoby, które chcą pomóc potrzebującym.

Codziennie RCKiK wydaje od 200 do 250 litrów tego cennego leku

Oddanie krwi zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka tego cennego leku może pomóc nawet trzem osobom. Pobrana dawka krwi to tylko 8% całej krwi człowieka, nie ma więc żadnego zagrożenia powodowanego jej oddaniem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie krwi niezbędnej do ratowania zdrowia i życia. Codziennie Centrum wydaje od 200 do 250 litrów tego cennego leku, zaopatrując w ten sposób 154 szpitale i kliniki regionu śląskiego. Krew należy do najpotężniejszych leków, którymi dysponuje współczesna medycyna.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek. Więcej na temat warunków, które należy spełnić, by oddać krew, możecie dowiedzieć się TUTAJ
 


Gdzie i kiedy oddać krew w Chorzowie?
 

MIEJSCE DATA GODZINY
Wolności Poczta Główna 13 lutego 8.00-14.30
Wolności Poczta Główna 20 lutego 8.00-14.30
Wolności Poczta Główna 27 lutego 8.00-14.30

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.