Wiadomości z Chorzowa

Sprzęt do wykrywania koronawirusa dotarł już do w Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie

  • Dodano: 2020-04-28 06:45, aktualizacja: 2020-04-28 07:04

Do Zespołu Szpitali Miejskich dotarł już sprzęt amerykańskiej firmy Cepheid do wykonywania testów genetycznych na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Przed nami instalacja całego systemu i szkolenie personelu, który będzie obsługiwał sprzęt do wykrywania koronawirusa. System musi zostać też sprawdzony, uzyskać atest i zostać zwalidowany. To wszystko potrwa około 4 tygodni - tłumaczy Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie

Aparatura znajduje się w szpitalu przy ul. Truchana

Docelowo stanie jednak w specjalnie do tego przystosowanym laboratorium przy ul. Strzelców Bytomskich. W ostatnich dniach do Chorzowa trafił też pierwszy transport testów, dzięki którym będzie można rozpocząć badania genetyczne. Pieniądze na zakup sprzętu i testów dla szpitala przekazał Urząd Miasta w Chorzowie.

Jeszcze w marcu podjąłem decyzję o odwołaniu święta miasta i innych imprez plenerowych. Teraz nie czas na zabawę, a na walkę z koronawirusem. To właśnie pieniądze przeznaczone początkowo na miejskie imprezy, przekazaliśmy naszemu szpitalowi. Razem to prawie pół miliona złotych, dzięki którym udało się kupić sprzęt, partię testów i środki ochrony osobistej - wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.


Testom genetycznym na obecność koronawirusa poddawani będą przede wszystkim pacjenci i personel szpitala. Aparatura będzie pozwalała na zbadanie do około 50-60 próbek dziennie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również