Wiadomości z Chorzowa

Stawka za pobyt w Izbie Wytrzeźwień sporo wzrosła. Tak zdecydowała Rada Miasta

  • Dodano: 2021-11-25 15:00

Od stycznia 2022 roku klienci chorzowskiej Izby Wytrzeźwień będą musieli liczyć się z wyższa opłatą za pobyt. Miejscy radni zdecydowali się podnieść opłatę podczas listopadowej sesji Rady Miasta Chorzów.

W tej chwili opłata za pobyt w Izbie Wytrzeźwień, działającej przy Ośrodku Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom w Chorzowie wynosi 250 złotych i o jej wysokości zdecydowano w marcu 2014 roku na mocy właściwej uchwały Rady Miasta.

Jednak zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi obecnie maksymalna wysokość opłaty za pobyt w Izbie Wytrzeźwień wynosi 326,87 złotych. W porządku obrad sesji Rady Miasta, która odbyła się 25 listopada 2021 roku znalazł się projekt nowej uchwały, zgodnie z którym wysokość stawki dla klientów chorzowskiej Izby Wytrzeźwień wzrośnie o 30 złotych. Tym samym opłata zwiększy się do 280 złotych.

Dlaczego podniesiono kwestię zmiany wysokości opłaty? Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu uchwały, konieczność wprowadzenia nowej stawki opłaty za pobyt wynika z przesłanek  ekonomicznych, czyli stale zwiększających się kosztów funkcjonowania placówki, a co za tym idzie kosztów pobytu.

- Przy określaniu wysokości opłaty uwzględnia się przeciętny koszt pobytu osoby korzystającej z izby. Wg danych Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom przeciętny koszt pobytu osoby korzystającej z Izby Wytrzeźwień w latach 2018-2020 wyniósł 280zł wg kalkulacji: do Izby Wytrzeźwień w Chorzowie w latach  2018-2020 przyjęto łącznie ponad 18 800 pacjentów; wydatki poniesione w tym okresie na funkcjonowanie Izby Wytrzeźwień w Chorzowie wyniosły łącznie 5 266 914, 36 złotych, co w przeliczeniu na jednego pacjenta daje przeciętny koszt pobytu w wysokości 280 złotych – czytamy w uzasadnieniu.

Wyższa stawka za pobyt w chorzowskiej Izbie Wytrzeźwień

W trakcie listopadowej sesji Rady Miasta Chorzów radni jednogłośnie zdecydowali o przyjęciu zgłoszonej w porządku obrad uchwały i przyjęciu wyższej stawki za pobyt w Izbie Wytrzeźwień.

Kto jednak trafia do tego przybytku? Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą, osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień, zakładu opieki zdrowotnej lub innej właściwej placówki utworzonej lub wskazanej przez jednostkę samorządu terytorialnego albo do miejsca zamieszkania lub pobytu.

Warto pamiętać, że osoby doprowadzone do izby wytrzeźwień pozostają tam aż do wytrzeźwienia, nie dłużej niż 24 godziny. Osoby do 18 lat umieszcza się w odrębnych pomieszczeniach, oddzielnie od osób dorosłych.

Komentarze (3)    dodaj »

  • RiCo

    Najdroższy hotel w mieście. Lepiej pić w Focusie albo w Sztygarce. Zresztą to komedia bowiem bywalcy tego przybytku i tak nie płacą. My podatnicy utrzymujemy bydło. Więc to nam mieszkańcom miasta podniesiono opłatę.

  • Lord

    Bydło.... już gdzieś to słyszałem, zdaje się w powieści J. Conrada Jądro ciemności, "Wytępić całe to bydło"

  • Xd

    Nic dziwnego, gwiazdki michelin kosztują

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również