Wiadomości z Chorzowa

Strażacy nagrodzeni za odważną i wzorową służbę! Za nami uroczyste obchody Dnia Strażaka

  • Dodano: 2023-05-31 11:00

Na chorzowskim rynku wczoraj odbył się Dzień Strażaka! Wydarzenie rozpoczęło się od części oficjalnej, czyli nadania stopni i odznaczeń strażakom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Później przygotowano atrakcje dla dzieci!

Obchody Dnia Strażaka 2023 w Chorzowie

W uroczystości udział wzięli: st. bryg. Mirosław Synowiec – Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, prezydent Chorzowa - Andrzej Kotala, Marcin Michalik - wiceprezydent Chorzowa i Waldemar Kołodziej Przewodniczący Rady Miasta Chorzów, a także przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb mundurowych, państwowych instytucji i inspekcji oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia, medale, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Srebrną Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej 1 funkcjonariuszowi oraz Brązową Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej 2 funkcjonariuszom Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie.

Podczas uroczystej zbiórki wręczono Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej 1 funkcjonariuszowi za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych. Nagrodę Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego za realizacje zadań w szczególnie trudnych warunkach, wymagających znacznego nakładu pracy oraz szczególne zaangażowanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej w województwie śląskim otrzymało 2 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie. Podczas uroczystości wręczono także 3 medale Za Zasługi dla Śląskiej Wojewódzkiej Organizacji ZZS "Florian" oraz 1 odznakę Zasłużony dla Śląskiej Organizacji ZZS "Florian".

Na wniosek Komendanta Miejskiego PSP w Chorzowie Prezydent Miasta Chorzów przyznał nagrody pieniężne 19 funkcjonariuszom i 1 pracownikowi korpusu służby cywilnej, którzy wyróżnili się osiągnięciami w służbie, a w szczególności zaangażowaniem, wkładem i bardzo dobrymi wynikami działań dla poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta Chorzów. Z okazji Dnia Strażaka awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 15 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie.

Na dzieci na rynku czekały bezpłatne dmuchańce, a także wóz strażacki i sprzęt pożarniczy!

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek

Strażacy i hutnicy obchodzą swoje święto 4 maja. W całym kraju odbywają się obchody święta przedstawicieli tych dwóch zawodów. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż 4 maja jest dniem świętego Floriana, patrona zarówno strażaków, jak i hutników. Patronuje on wszystkim zawodom związanym z ogniem – chroni również piekarzy, kominiarzy oraz garncarzy. 

Dzień Strażaka jest obchodzony w Polsce od 2003 roku – przy jego okazji odbywają się mianowania na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków. Często w ramach obchodów tego święta organizowane są również konkursy oraz zawody pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych miast. Jest to wspaniała okazja dla strażaków do zaprezentowania swoich umiejętności. Świętują zarówno strażacy z państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również