Wiadomości z Chorzowa

Święto Policji w chorzowskim garnizonie

  • Dodano: 2022-07-26 08:30, aktualizacja: 2022-07-26 08:38

W czwartek na chorzowskim rynku odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. Wśród zaproszonych gości byli: Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn, Prezydent Miasta Chorzowa Andrzej Kotala, samorządowcy, a także przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją. Oprócz części oficjalnej, podczas której funkcjonariusze otrzymali akty nominacyjne na wyższe stopnie w poszczególnych korpusach, odbył się również festyn z wieloma atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Święto Policji 2022

Tegoroczne obchody Święta Policji w chorzowskim garnizonie odbyły się 21 czerwca na chorzowskim rynku. Uroczystość była okazją, aby awansować policjantów na wyższe stopnie i nagrodzić ich za wzorowe wykonywanie służbowych obowiązków.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp Roman Rabsztyn, Prezydent Miasta Chorzowa Andrzej Kotala, samorządowcy, których reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Chorzowa Pan Waldemar Kołodziej, a także przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją.

Tegoroczna akademia odbyła się w formie uroczystego apelu

Rozpoczął go meldunek Komendantowi Wojewódzkiemu Policji nadinsp. Romanowi Rabsztynowi złożony przez Dowódcę uroczystości kom. Arkadiusza Bienia. Następnie Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach w asyście Dowódcy uroczystości dokonał przeglądu pododdziałów Policji. Orkiestra z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach odegrała hymn państwowy. Minutą ciszy uczczono również pamięć pomordowanych i poległych funkcjonariuszy.

Następnie wszystkich gości powitał Komendant miejski Policji w Chorzowie mł. insp. dr Grzegorz Matuszek.  Szef chorzowskich mundurowych w swoim wystąpieniu nawiązał do historii powstania Policji Województwa Śląskiego i do męstwa, odwagi i honoru policjantów, którzy tworzyli formację. Zaznaczył, że wielu z nich oddało swoje życie w walce za Ojczyznę. Komendant podziękował również wszystkim za codzienną służbę, oddanie i ofiarność. Podkreślił, że policjanci każdego dnia rzetelnie i z dużym poświęceniem oddają się służbie, strzegąc porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Komendant Miejski Policji w Chorzowie zwrócił się także z podziękowaniami do władz miasta oraz do przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb mundurowych i instytucji, z którymi współpracują chorzowscy policjanci. Na koniec podziękował również pracownikom cywilnym za codzienne zaangażowanie oraz rodzinom mundurowych za cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie.

W dalszej części uroczystego apelu wręczono awanse

Rozkazem Komendanta Głównego Policji insp. generalnego Jarosława Szymczyka w korpusie oficerów starszych na wyższy stopień policyjny mianowano 1 policjanta, Rozkazem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Romana Rabsztyna w korpusie aspirantów 41 policjantów, a w korpusie podoficerów mianowano 40 funkcjonariuszy. Natomiast rozkazem Komendanta Miejskiego Policji w Chorzowie mł. insp. dr Grzegorza Matuszka, w korpusie szeregowych na wyższy stopień policyjny mianowano 18 policjantów. Akty mianowania wręczali Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp Roman Rabsztyn wraz z Komendantem Miejskim Policji w Chorzowie mł. insp. dr Grzegorzem Matuszkiem.

W trakcie uroczystego apelu, za szczególne zaangażowanie w służbę Prezydent Andrzej Kotala wyróżnił dodatkową nagrodą 30 chorzowskich Policjantów. Nagrody policjanci otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Chorzowa przy asyście Komendanta Miejskiego Policji w Chorzowie.

Podczas uroczystości Przewodniczący  Zarządu Wojewódzkiego NSZZP woj. śląskiego asp. sztab Michał Szczęśniak  wręczył wyróżnionym policjantom medale.

Zarówno szef śląskiego garnizonu, jak i przedstawiciele władz lokalnych, skierowali do chorzowskich policjantek i policjantów swoje podziękowania za codzienną służbę, rzetelność, poświęcenie i profesjonalizm. Nie zabrakło również życzeń pomyślności i sukcesów w dalszej służbie.

Ponadto, na ręce Komendanta Miejskiego Policji w Chorzowie wpłynęło wiele adresów okolicznościowych z najlepszymi życzeniami dla chorzowskich policjantek i policjantów oraz ich rodzin.

- Szanownym gościom dziękujemy za udział w tegorocznych obchodach chorzowskiego Święta Policji - przekazują chorzowscy policjanci.

Festyn dla rodzin policjantów i mieszkańców

Poza oficjalną częścią uroczystej zbiórki wspólnie z  chorzowskim magistratem i Zespołem Szpitali Miejskich zorganizowany został festyn dla rodzin policjantów oraz mieszkańców naszego miasta. Dzięki zapewnionym atrakcjom można było zobaczyć pokazy policyjnych psów, a także sprzęt używany przez policjantów w codziennej służbie oraz przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy. Dla najmłodszych gości, którym towarzyszyła policyjna maskotka Sznupek, również nie zabrakło atrakcji. Poza licznymi animacjami, dzieci chętnie korzystały z miasteczka rowerowego, toru młodego policjanta, zobaczyły także, jak wygląda pobieranie odcisków linii papilarnych, oraz otrzymały kolorowanki i profilaktyczne gadżety. Dorośli natomiast mogli skorzystać z symulatora dachowania. Była to również okazja, aby porozmawiać z mieszkańcami o bezpieczeństwie.

- Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie na uroczystość, za wszelkie życzenia i dobre słowa. Mianowanym policjantom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w codziennej służbie - czytamy w komunikacie policji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również