Wiadomości z Chorzowa

Sylwester 2020 – o czym należy pamiętać?

  • Dodano: 2020-12-31 14:45, aktualizacja: 2021-01-04 07:39

Tegoroczny sylwester będzie tak wyjątkowy, jak cały mijający rok. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc, w godzinach od 19:00 do 6:00 rano. Pojawiły się jednak głosy, że wprowadzenie takich przepisów jest niezgodne z prawem. Czy w sylwestrową noc nie będziemy mogli się przemieszczać?

To nie godzina policyjna

Sam premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd nie wdroży godziny policyjnej, ale apeluje, aby w tym roku bawić się w bardziej kameralnym gronie. Obowiązuje jednak ograniczenie przemieszczania się, o czym przypomniał szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Oznacza to, że od godziny 19:00 do 6:00 rano nie będzie można poruszać się po ulicach bez ważnego powodu np. związanego z pracą lub zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych. 

Sylwester 2020 zupełnie inny niż wszystkie

Oprócz ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się, imprezowicze muszą pamiętać o innych zasadach wprowadzonych w związku z pandemią wirusa COVID-19. W tym roku sylwestrowej nocy nie spędzimy w hotelach, gdyż ich działalność została czasowo zawieszona. Poza tym obowiązuje limit osób – w miejscu zamieszkania może przebywać maksymalnie 5 osób, nie licząc domowników. 

Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

W sylwestrową noc wypadki zdarzają się nader często. Związane jest to m.in. z nieumiejętnym posługiwaniem się fajerwerkami. W tym roku wiele placówek handlowych zdecydowało się wstrzymać sprzedaż fajerwerków, aby chronić środowisko i nie straszyć zwierząt. Przykładem może być sklep Obi, który na swoich social mediach ogłosił, że zaprzestaje sprzedaży materiałów pirotechnicznych. 

Nadal wielu Polaków zdecyduje się na zakup fajerwerków i ubarwienie nimi noworocznego nieba. Najbardziej cierpieć będą zwierzęta domowe i ich właściciele. Weterynarze zalecają wówczas podanie pupilom specjalnych leków oraz zapewnienie im odpowiednich warunków. Warto zasłonić okna i czuwać, aby zwierzak nie zrobić sobie krzywdy. Jak najbardziej można pozwolić mu się schować i przeczekać falę hałasów. Zaleca się również włączenie spokojnej muzyki, na przykład odgłosów natury, które w pewnym stopniu mogą zagłuszyć huk fajerwerków. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.