Wiadomości z Chorzowa

Szczepieni w przychodni w Chorzowie dostawali informację, że to eksperyment medyczny

 • Dodano: 2021-04-30 06:00, aktualizacja: 2021-04-30 07:03

Pacjenci, którzy mieli zostać zaszczepieni preparatem firmy AstraZeneca w Centrum Medycyny Specjalistycznej On Clinic w Chorzowie otrzymywali do podpisu oświadczenia, że "świadomie biorą udział w eksperymencie medycznym".

W sprawie interweniował Rzecznik Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta uznał taką praktykę za naruszenie zbiorowego prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych i nakazał jej zaniechania. Szef przychodni tłumaczy, że chciał uniknąć roszczeń w razie komplikacji poszczepiennych.

Jak poinformowała PAP Kinga Łuszczyńska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, w kwietniu do tej instytucji wpłynęło pismo od zaniepokojonej pacjentki, która poinformowała, że zgłaszając się do jednego z punktów szczepień w Chorzowie otrzymała od pracownika placówki do podpisu oświadczenie, w którym była mowa o tym, że pacjent "świadomie bierze udział w eksperymencie leczniczym (medycznym) szczepień populacyjnych na SARS-CoV-19 i nie będzie wnosił o roszczenia z tytułu odszkodowania za skutki uboczne".

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) natychmiast podjął działania wyjaśniające. Po szczegółowej analizie uznał praktykę, stosowaną przez Centrum Medycyny Specjalistycznej On Clinic sp. z o.o. w Chorzowie za naruszającą zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych i nakazał jej zaniechania.

Ponadto RPP nakazał umieszczenie, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia otrzymania decyzji, w lokalu spółki, w miejscu ogólnodostępnym i widocznym dla pacjentów, oraz na stronie głównej strony internetowej spółki i utrzymanie przez okres 30 dni, pisemnych przeprosin o następującej treści:

"Centrum Medycyny Specjalistycznej On Clinic sp. z o.o. przeprasza za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów polegających na informowaniu pacjentów zgłaszających na szczepienie w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 o udziale w eksperymencie medycznym. Podanie pacjentowi jakiejkolwiek szczepionki przeciw COVID-19 dopuszczonej w ramach programu NIE JEST EKSPERYMENTEM MEDYCZNYM. Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z odpowiednimi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Wydanie pozwolenia na ich stosowanie oznacza, iż jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań. Jednocześnie zrzeczenie się przez pacjenta wszelkich roszczeń w związku z wystąpieniem ewentualnych skutków ubocznych po szczepieniu nie wywołuje skutków prawnych (nie obowiązuje)."

Właściciel spółki Centrum Medycyny Specjalistycznej On Clinic w Chorzowie, lekarz Michał Glogasa powiedział w czwartek PAP, że jest gorącym zwolennikiem szczepień i sam zaszczepił się przeciw COVID-19, podobnie jak personel przychodni. Do przedkładania oświadczeń pacjentom szczepionym budzącą pewne kontrowersje szczepionką AstraZeneca miały go skłonić wizyty "antyszczepionkowców" oraz obawa przed roszczeniami pacjentów, którzy w wyniku szczepienia doznali uszczerbku na zdrowiu.

Pewna pani przychodziła kilka razy i zostawiała nam do wiadomości pismo, że szczepienia to eksperyment medyczny i że to my będziemy płacić odszkodowania, jeżeli komuś coś się stanie. Zwracałem się do różnych instytucji - np. izby lekarskiej - z prośbą o wykładnię, bez skutku. Na stronach producentów szczepionek znalazłem informację, że szczepionki są eksperymentem medycznym, który zakończy się np. w 2022 czy 2023 r. – powiedział PAP Michała Glogasa.

Przygotowanie oświadczeń doradziła mi agentka firmy ubezpieczeniowej, w której mamy wykupioną polisę. Powiedziała wprawdzie, że na piśmie nic od nich nie dostanę, ale jeśli komuś coś się stanie, to oni nie pokryją kosztów roszczeń, ale spadną one na mnie. Uspokoiło mnie dopiero pismo od prezesa Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który zapewnił, że szczepionki nie są eksperymentem medycznym – dodał lekarz.

Zapewnił, że pacjenci przychodni nie muszą już podpisywać oświadczeń, przeprosiny nakazane przez Rzecznika Praw Pacjenta wiszą już w ogólnodostępnym miejscu w placówce, a na stronie internetowej "informatyk zawiesi je jeszcze dziś".

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych informuje, że szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych. Procedury rejestracyjne zostały skrócone do minimum, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek. Wydanie pozwolenia oznacza zatem, iż jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemiczno-farmaceutycznych.

Podawanie w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 zarejestrowanych w ww. trybie szczepionek nie jest ani eksperymentem medycznym, ani badaniem klinicznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne - informuje urząd.

Jeszcze w ubiegłym roku pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapowiadał utworzenie Funduszu Kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne (NOP). Rozwiązanie to nie weszło jeszcze w życie. Jak informowało 10 kwietnia Rządowe Centrum Legislacji, projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji publicznych. Nowelizacja przewiduje powołanie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, z którego pochodzić będą środki na rekompensatę w związku z wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych nie tylko po szczepieniu przeciw COVID-19, ale również po szczepieniach obowiązkowych. 

Komentarze (32)    dodaj »

 • Gabi

  Przecież to jest eksperyment medyczny .Do sądu rzecznika praw pacjenta .Pacjent ma prawo wiedzieć o tym.

 • Ada

  Przecież to jest eksperyment. Każdy odrobinę myślący człowiek wie o tym. Podłym jest zmuszanie człowieka do odwoływania prawdy. Rzecznik pod sąd.

 • Jola

  Do psychiatry debilu. Tam jest miejsce dla takich jak ty i tobie podobnym

 • Jola

  Do psychiatry debilu.

 • Arczi

  Dokładnie, wszystkie przyjmujące preparat genowy osoby, stają się królikami doświadczalnymi trzeciej fazy badań tych specyfików. Trzecia faza badań powinna być przeprowadzana na zwierzętach i trwać kilka lat, a jest na ludziach, o czym się ich nie informuje.

 • Jola

  Królikiem doswiadczalnym jesteś ty.

 • Niejolcia

  Jolcia nie irytuj sie tak bo ci żyłka peknie. To jest eksperyment i nawet WHO o tym otwarcie mówi.

 • Ewa

  Ale to jest ekseryment, wiec o co chodzi, ludzie maja klamac ze tak nie jest.

 • Lidia

  Szacunek za mówienie prawdy dla tej przychodni. Natomiast co to za Rzecznik Praw Pacjenta, który nie działa dla dobra pacjenta.W definicje i prawo polskie jest wpisane ze to eksperyment medyczny, tylko ludzie nie mają wiedzy w tym temacie. Wg prawa tyko wyrażenie świadomej zgody dopuszcza zaszczepienie osoby.

 • Polak

  Dostali bana bo chcieli mieć czystrze ręce niż MZ.

 • Patrycja

  Bo to jest eksperyment medyczny na całej kuli ziemskiej

 • Bytom

  Tak bynajmniej jedno miasto w jednym województwie, w jednym regionie i jednym kraju w całej Europie i świecie powiedzieli prawdę to eksperyment i tyle

 • Hahahhahah

  "bynajmniej"

 • Miki Diki

  Oczywiście że to eksperyment bo tzw. szczepionki nie były nigdy stosowane ani badane pod kątem długoletniej reakcji organizmu. Przychodnia oczywiście się zmuszona została do kłamania swoich pacjentów, ktorzy jak szczury laboratorium mają to testować na sobie a potem swoich dzieciach.

 • Obiektywny

  Tym powinna się zainteresować izba lekarska.

 • MK

  Czyli obecnie odszkodowanie zapłaci... Rzecznik Praw Pacjenta? Ciekawe ile ma kasy do rozdania i jak szybko ogłosi bankructwo...

 • Jola

  Debil

 • Oj9j

  Nie umiesz innych słów pisac biedna Jolciu

 • Roberto

  Czyli lekarz dotarł do informacji producentów szczepionek, że to eksperyment medyczny ale nasi "eksperci" twierdzą że to nie jest eksperyment ???

 • Jola

  Od kiedy jedna upośledzona istota bo napewno nie kobieta jest ekspertem. Ona powinna być ztrzymana za zastraszanie i namawianie do popełniania przestępstwa.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.