Wiadomości z Chorzowa

Szyb Prezydent w Chorzowie zostanie odnowiony. Prace konserwacyjne zostały już rozpoczęte

 • Dodano: 2021-04-09 13:15

Zabytkowa wieża wyciąga szybu „Prezydent” to jeden z symboli Chorzowa. Właśnie trwa jej renowacja. Przedsięwzięcie realizuje Firma Projektowo-Budowlana STOKŁOSA Sp. z o.o. Sp. k., z Bytomia. Umowę na realizację inwestycji podpisano 17 lutego tego roku. Koszt realizacji zamówienia wyniesie 699.236,81 zł brutto. W planach jest także naprawa iluminacji świetlnej wieży szybu „Prezydent”

- Prace trwają już od kilku tygodni. Wieża jest cała zarusztowana. Wykonawca zdjął już ochronną warstwę farby. Szyb jest niemal 100-letnią budowlą żelbetową. W niektórych miejscach zbrojenie uległo korozji, dlatego trzeba te miejsca znaleźć i zabezpieczyć - wyjaśnia Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Dodaje też, że prace będą obejmowały m.in. uzupełnienie ubytków w konstrukcji i ponowne pomalowanie wieży specjalną powłoką chroniącą szyb. 

- Oprócz tego wykonany zostanie przegląd, oczyszczenie i zabezpieczenie elementów metalowych wieży - klatki schodowej, kół, masztu flagowego – wylicza Kamil Nowak.

Szyb Prezydent jedną z perełek Szlaku Zabytków Techniki

Przypomnijmy, że Szyb Prezydent należy do Kompleksu Sztygarka w Chorzowie. To zespół zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie dawnej kopalni „Prezydent” w Chorzowie, nad którymi góruje Wieża Wyciągowa Szybu Prezydent. To wieża typu zastrzałowego, o wyjątkowej, żelbetowej konstrukcji i wysokości 42 m.

Kopalnia działała jako samodzielny zakład od 1932 do 1972 roku, a następnie stanowiła rejon Prezydent Kopalni Węgla Kamiennego Polska (później Polska-Wirek). Jednakże dopiero w 1945 roku przyjęła nazwę Prezydent i została włączona do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Zakład czynny był do 1 lipca 1995 roku.

Wieża Szybu Prezydent powstała w 1933 roku

Wieża wyciągowa Szybu Prezydent to jeden z symboli Chorzowa. Zaprojektował ją w 1931 roku inżynier Ryszard Heileman z Katowic. Z kolei wybudowana została w 1933 roku. Wieża szybowa ma 42,5 metra wysokości, dwa zachowane koła linowe o średnicy 5.5 metra, umieszczone w stosunku do siebie równolegle. Konstrukcja posiadała także dwa skipy o pojemności 8 ton. Do napędu użyto maszyny wyciągowej z silnikiem elektrycznym zasilanym prądem elektrycznym o napięciu 6 kV i o 490 obrotach na minutę. W ciągu godziny transportowano do 320 ton urobku (40 cykli).

W latach 90. ubiegłego wieku zaprzestano jej używać, a 2008 roku miasto Chorzów odkupiło ją i wpisało ją do rejestru zabytków. Z kolei rok później przeprowadzono gruntowny remont. W następnym roku uporządkowano teren okalający zabytek, a także zdecydowano się na podświetlenie samej wieży. 4 listopada 2010 wieża została wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki.

Komentarze (12)    dodaj »

 • Karolina

  Fantastyczne miejsce! Tak niby na uboczu a w centrum miasta. Mam nadzieje, że Sztygarka będzie dalej działać jak dotychczas. mają świetne jedzenie i wnętrza. Uwielbiam. Zrobiłam tam parę pięknych fotek. Polecam!.

 • Baron

  Słuszną linię ma nasza władza

 • ***** ***

  Po co remontować, lepiej nowy postawić xd

 • Wanda

  Bardzo się cieszę że miasto Chorzów dba o lokalną kulturę i tradycję. To wspaniała wiadomość że pieniądze zostały przeznaczone na ten wyjatkowy w sobie zabytek a nie kolejne rynsztokowe inwestycje jakim jest wspieranie bydła.

 • JP3

  Brawo od razu wiadomo że Bogobojna osoba :)

 • Misiek

  Szkoda że starych familokow tak nie remontują często a nawet prawie wcale, przydało by sie

 • Chsm

  Szkoda że nie płacicie czynszu w familokach tak często jak wymagacie remontów.

 • Lord

  Co dekadę remont? W bogatym mieście żyję.

 • Postrzelona Kaśka

  W bardzo bogatym. To miasto stać na utrzymanie choloty i ich zachcianek od wielu lat. Np. Ciebie. Bezrobotnego pajaca którego główne zajęcie to narzekanie w Internecie. Na forum OPS w Chorzowie już nie masz pomysłów to tutaj przyszedłeś??

 • Bezrobotny pajac

  Postrzelona to jesteś, w głowę

 • Chorzowianin

  Dobrze że się podpisałeś. Jeszcze bym pomyślał że mam doczynienia z osobą na poziomie.

 • Jo

  Znowu wyprane pieniądze ojjjj kałoże!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również