Wiadomości z Chorzowa

Park Śląski zmienia się. Czas na kolejne renowacje rzeźb. Tym razem będą to "Górnicy"

  • Dodano: 2021-04-09 06:30, aktualizacja: 2021-04-09 00:40

W czwartek, 8 kwietnia, Park Śląski poinformował, że niebawem ruszy kolejny etap renowacji parkowych rzeźb. Tym razem dzięki pracy konserwatorów świetność odzyska rzeźba przedstawiająca „Górników”. Monument ten stworzył w 1965 roku Marian Wnuk.


Obecnie rzeźba „Górnicy” znajduje się przy Promenadzie gen. Jerzego Ziętka, przy ogrodzeniu Stadionu Śląskiego. Niebawem jednak się to zmieni. 

- Po zakończeniu prac „Górnicy” będą usytuowani na środku promenady gen. Jerzego Ziętka, w okolicach stacji kolejki linowej Elki „ Wesołe Miasteczko” – informują przedstawiciele Parku Śląskiego.

Co ciekawe, na bieżąco będzie można podglądać postępy w realizowanych pracach, bowiem renowacja będzie prowadzona przez konserwatorów zabytków w miejscu obecnej lokalizacji rzeźby.

Pozwolenie na renowację wydano jesienią

W październiku prezydent Chorzowa wydał pozwolenie na przeprowadzenie renowacji rzeźby zgodnie z programem prac konserwatorskich opracowanym przez konserwatora dzieł sztuki Aleksandra Harkawego. Następnie w drodze przetargu wyłoniono wykonawcę inwestycji, a 6 kwietnia opublikowano informację dotyczące wyboru najkorzystniejszej oferty. Zamawiający podkreślił, że zamierza przeznaczyć na realizację zadania polegającego na przeprowadzeniu prac konserwatorskich i przeniesienie rzeźby „Górnicy” – 143 118,45 zł brutto. Najlepszą ofertę złożył Okoń Leonard Studio Artystyczno-Konserwatorskie z Bydgoszczy, proponując nieco ponad 98 tys. zł i to ta firma zajmie się rewitalizacją „Górników”.

Trwa modernizacja Parku Śląskiego

Przypomnijmy, że modernizacja Parku Śląskiego obejmuje m.in. prace konserwatorskie rzeźb mieszczących się na terenie Parku; „Totem” Józefa Trenarowskiego oraz rzeźby Anny Dębskiej; „Wilki”, „Łanie” i „Perkoz”. Jak informują przedstawiciele inwestora, inwestycję szacowaną na łączną kwotę 180 261,42 złotych zrealizuje Konsorcjum: „Rozeta” Konserwacja zabytków Katarzyna Sułkowska (lider) oraz Talent Gabriela Polewska-Pietrasiewicz. Umowa na realizację przedsięwzięcia została podpisana już kilka miesięcy temu.

Z dokumentów przetargowych wynika też, że prace konserwatorskie obejmą także rzeźby takie jak:

  • „Płetwonurek” (planowana kwota przeznaczona przez miasto 48 205,50 zł),
  • „Zakochani II” (68 503,56 zł),
  • „Symbioza” (58 867,70 zł),
  • „Matka z dzieckiem” (20 446,70 zł),
  • „Kozice” i „Jelonki” (48 357,38 zł).

Rewitalizację rzeźb już rozpoczęto

Do tej pory udało się odnowić już kilka rzeźb. Jedną z najsłynniejszych jest Karolinka, czyli dzieło Leopolda Trybowskiego. Jej prototyp powstał podczas I Pleneru Galerii Rzeźby Śląskiej w 1963 roku, a w 1965 roku rzeźba stanęła przy głównym wejściu do Parku Śląskiego, obok alei prowadzącej do Stadionu Śląskiego. Przedstawia kobietę w wianku, z uniesionymi rękami, w których trzyma chustę.

Z kolei w styczniu tego roku informowaliśmy na łamach portalu, że Park Śląski przymierza się do zrekonstruowania rzeźby „Dwie Góralki”, dzieła Jerzego Egona Kwiatkowskiego, znanego rzeźbiarza pochodzącego z Górnego Śląska. Można ją było podziwiać w Galerii Rzeźby Śląskiej, w pobliżu restauracji Łania, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Z biegiem lat coraz bardziej niszczała. Niestety, do dziś po dwóch postaciach kobiecych zostały jedynie buty. Władze WPKiW szukają zdjęć, na podstawie których można odtworzyć wyjątkową rzeźbę.

Park Śląski zmienia się. Przyszedł czas na kolejne renowacje. Na początek rzeźba "Górnicy"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również