Wiadomości z Chorzowa

Tour de Pologne 2019. Tragiczny koniec 3. etapu wyścigu

  • Dodano: 2019-08-06 08:30, aktualizacja: 2019-08-06 08:38

Wczoraj przez Chorzów przejechał jeden z największych światowych wyścigów kolarskich - Tour de Pologne. Nasze miasto znalazło się na trasie III etapu wyścigu. Mieszkańcy tłumnie kibicowali kolarzom. Niestety wyścig zakończył się tragicznie.


To już 76. edycja Tour de Pologne

W tym roku w wyścigu wystartowało 153 kolarzy z 32 państw, w tym 15 Polaków. W wyścigu biorą udział 22 ekipy: osiemnaście drużyn należących do UCI WorldTeams oraz cztery zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. "dziką kartą" (trzy należące do UCI Professional Continental Teams i reprezentacja Polski).

Łącznie podczas siedmiu etapów kolarze pokonają 1080,5 km. W związku z obchodami stulecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego wyścig nawiązuje do olimpijskich sukcesów kolarzy i odbywa się pod hasłem "Wyścig Pokoleń".

W ramach III etapu wyścigu kolarze wyruszyli sprzed Stadionu Śląskiego w Chorzowie, następnie wjechali do Rudy Śląskiej od strony Chorzowa - Batorego ulicą Radoszowską. Po opuszczeniu Rudy Śląskiej wyścig kierował się przez Orzesze, Żory, Jastrzębie Zdrój, Rybnik i Knurów do Zabrza.
 


Tragiczny wypadek

Po około 30 km od startu nastąpiło załamanie pogody i zaczął padać rzęsisty deszcz. W Bełku poważnemu wypadkowi uległ kolarz Lotto-Soudal Bjorg Lambrecht. Belg uderzył głową w betonowy przepust. Natychmiast udzielono mu pomocy. Lambrechtowi udało się przywrócić mu funkcje życiowe, ale jego stan był bardzo poważny. Został przekazany zespołowi reanimacyjnemu w szpitalu w Rybniku. Tam kolarz zmarł.

22-letni Bjorg Lambrecht to, obok Remco Evenepoela, jeden z najbardziej utalentowanych belgijskich kolarzy młodego pokolenia. W zeszłym roku podpisał profesjonalny kontrakt z Lotto Soudal, belgijską worldtourowa ekipą. Pochodzący z Gandawy kolarz został także wicemistrzem świata do lat 23.

W 2017 roku wygrywał Liège-Bastogne-Liège U23, zajmował także drugie miejsca w innych wyścigach U23, ttakich jak Tour de l'Avenir, Tour de Savoie Mont-Blanc czy Giro della Valle d'Aosta.

Finisz w Zabrzu wygrał Holender Fabio Jakobsenem (Deceuninck-Quick Step), jednak został zdyskwalifikowany. W tej sytuacji zwycięstwo przyznano Niemcowi Pascalowi Ackermannowi, który prowadzi w klasyfikacji generalnej.

Końcowa dekoracja z powodu wczorajszej tragedii nie odbyła się.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również