Wiadomości z Chorzowa

Trwa akcja FENIKS - Stawiamy z popiołów warsztat Grzesia i Jacka

  • Dodano: 2021-06-29 16:00

21 czerwca, na terenie hali przy ul. Piotra Skargi 34 w Chorzowie wybuchł pożar. Gigantyczny słup dymu widać było z Bytomia, a smród plastiku wyczuwalny był w kilku okolicznych miastach. Walka z żywiołem została zakończona, ale rozpoczęła się walka o przetrwanie zniszczonych zakładów pracy.

Jedna ofiara śmiertelna

Pożar, do którego doszło na terenie zajmowanym przez hurtownię tekstyliów, zakład produkcyjny i warsztat samochodowy w Chorzowie, wybuchł o godzinie 06:08. Już kilkanaście minut później okolicę w pobliżu Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda zasnuł gęsty dym. Walka z żywiołem trwała kilka godzin.

Niestety, w wyniku zdarzenia śmierć poniosła jedna osoba. Jak podała chorzowska policja, w trakcie dogaszania pożaru, strażacy znaleźli w środku jednej z hal ciało mężczyzny. Prokurator zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok. Okazało się, że to 40-letni mieszkaniec Chorzowa, który zginał od postrzału w głowę. 

Trwają zbiórki na rzecz poszkodowanych

Kiedy ogień ugaszono, zaczęło się liczenie strat. Właściciele zakładów znajdujących się na terenie ogarniętym pożarem stracili dorobek życia.

- Dzisiaj po raz kolejny byliśmy na miejscu tragedii, do której doszło na początku tego tygodnia. Wiceprezydent Marcin Michalik odwiedził właścicieli warsztatu samochodowego, który niemal doszczętnie spłonął. Obok w podobnej sytuacji jest właściciel firmy Gruserwis. Pomoc zaczyna nabierać realnych kształtów. Oprócz przyjaciół i sąsiadów, którzy od razu ruszyli z pomocą, wsparcie zaoferowali: Urząd Miasta, PTS Alba, Straż Miejska, ChŚPWiK. W pogotowiu pozostaje też OPS Chorzów – napisali poszkodowani w mediach społecznościowych.

Jak podkreślają, potrzeby są olbrzymie. To m.in. sprzątanie, czyszczenie czy przenoszenie tego, co ocalało. W warsztacie samochodowym znajdowały się samochody. Straty wyceniono następująco: dacia – 30 tys. zł, astra – 15 tys. zł, volvo – 20 tys. zł, dacia 20 tys. zł. Do tego dochodzą koszty podnośników, maszyn do klimatyzacji, montażownicy do opon, wyważarki, pistoletów pneumatycznych, przewodów elektrycznych, narzędzi, elektronarzędzi i wiele, wiele innych. Szczegółowy kosztorys można poznać przenosząc się na stronę zbiórki.

Aby wesprzeć właścicieli firm, które ucierpiały założono dwie zrzutki w ramach akcji „FENIKS - Stawiamy z popiołów warsztat Grzesia i Jacka”:

  • Pomoc dla właścicieli warsztatu samochodowego - TU!
  • Pomoc dla właścicieli firmy Gruserwis - TU!

Akcja trwa jeszcze 26 dni, a do tej pory udało się już zebrać 16 407 zł z 50 000 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również