Wiadomości z Chorzowa

Uchodźcy z Ukrainy otrzymają nowe miejsce. Ratusz zaadaptuje Dom PCK w Chorzowie Starym

  • Dodano: 2022-04-09 19:30

Opuszczony przez PCK budynek Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Chorzowie Starym wkrótce stanie się domem dla uchodźców z Ukrainy. Miasto postanowiło stworzyć tutaj punkt kwaterunkowy.

Z końcem sierpnia 2021 roku Dom PCK w Chorzowie Starym po 15 latach działalności uległ całkowitej likwidacji, po tym, jak dwa miesiące wcześniej dyrekcja placówki zdecydowała o zawieszeniu działalności, w wyniku czego pensjonariusze Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego zostali przewiezieni do innych placówek a pracownicy znaleźli zatrudnienie w miejscach o tym samym charakterze. O sprawie pisaliśmy na naszym portalu w styczniu.

Po ponad pół roku Dom PCK znów wypełni się ludźmi. Choć z początku miasto planowało odzyskanie budynku i przeznaczeniu go na cele społeczne to aktualna sytuacja związana z rosnącą liczbą uchodźców wojennych z Ukrainy wymusza inne rozwiązanie.

Dom PCK stanie się miejscem zamieszkania uchodźców z Ukrainy

W styczniu chorzowscy radni interpelowali w sprawie nadania nowego przeznaczenia budynkowi po PCK na skutek możliwego odwołania darowizny, odzyskania budynku i znalezienia nowego nabywcy. Zgodnie z prawem nie jest to możliwe, chyba, że nieruchomość nie będzie wykorzystywana w celu określonym w umowie darowizny.

Okazuje się jednak, że UM Chorzów doszedł do porozumienia z Polskim Czerwonym Krzyżem. Organizacja wciąż pozostanie właścicielem budynku, lecz zacznie oficjalnie użyczać go na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Co istotne, sama adaptacja nie będzie kosztować miasta zbyt wiele, gdyż obiekt jest w dobrym stanie technicznym i nie wymaga nakładów finansowych. Pierwsi uchodźcy mają trafić do Domu PCK już w przyszłym tygodniu. Ma tam trafić maksymalnie 55 osób.

Procesem kwalifikowania do zamieszkania, a później kwaterunkiem uchodźców z Ukrainy w budynku będzie zajmować się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chorzowie.

Osoby, które zostaną tam umieszczone będą musiały samodzielnie zorganizować się w tym miejscu – wyjaśnia w komunikacie biuro prasowe UM Chorzów.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wanda Chorzów Stary

    Warunkiem zakwaterowania jest podjęcie pracy etatowej - tak to powinno być. PIS chętnie daje za darmo, ale zadłużenie nie zniknie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również