Wiadomości z Chorzowa

Udział w VAT lub rządowe dotacje – samorządy chcą wyrównania strat w budżetach

  • Dodano: 2019-08-14 12:00

Prezydent Chorzowa zorganizował okrągły stół w sprawie zmian w podatku PIT wprowadzanych przez rząd. Według wyliczeń Związku Miast Polskich samorządy mogą w związku z tym stracić 7 mld złotych. Dlatego proponują dwa rozwiązania, które mają wyrównać straty w budżetach – udział  samorządów w podatku VAT lub przyznanie przez rząd dotacji celowych.

Prezydent Chorzowa: Pomysły z Warszawy chcą finansować środkami, które miał iść na remonty dróg i budowy placów zabaw

Część zmian wprowadzanych przez rząd obowiązuje już od sierpnia – to zerowy PIT dla młodych pracowników do 26. roku życia. Kolejne, czyli obniżenie PIT z 18 do 17 proc. i dwukrotny wzrost uzyskania przychodów, mają obowiązywać od października. Tylko Chorzów za sprawą tych zmian straci ponad 20 mln złotych wpływów do budżetu.

- To naturalne, że pomysł obniżenia podatków cieszy każdego. Moim zdaniem nie może on jednak doprowadzić do zniszczenia samorządów. Przygotowany przez rząd pakiet zmian oznaczać będzie, w najlepszym przypadku, zahamowanie rozwoju miast. W najgorszym upadłość wielu gmin i powiatów. Trzeba to jasno i głośno powiedzieć: W budżecie państwa kończą się pieniądze, dlatego rządzący sięgają po pieniądze samorządów. Pomysły z Warszawy chcą finansować środkami, które miały iść na remonty dróg i budowy placów zabaw – podkreśla prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Samorządowcy: Chcemy udziału w VAT lub rządowych dotacji celowych

W kieszeni podatników zostanie więcej pieniędzy, które w postaci VAT częściowo wrócą do budżetu... państwa. Budżet centralny ma największe wpływy z tego podatku, a samorządy nie mają w nim udziału. Dlatego po obradach okrągłego stołu przedstawiciele samorządów zaproponowali wyrównanie strat w swoich budżetach właśnie udziałem we wpływach z VAT lub rządowymi dotacjami celowymi. Rady gmin zamierzają w tej sprawie przygotować jednobrzmiące uchwały. Propozycje samorządowców będą również przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. 

W spotkaniu zwołanym przez prezydenta Chorzowa wzięli udział udział prezydenci, zastępcy prezydentów i skarbnicy miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz m.in. przedstawiciele Wałbrzycha, Krakowa czy Tarnowa.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Raus-z-PO

    Predzej swinia niebo zobaczy niz panda popaprancow z PO kase z VATKddajcie coscie nakradli to zalatacie dziure budzetowa.

  • Joo

    Aż dziw bierze jak można być głupim....Książkowy przykład osobnika spędzającego sporo czasu przed odbiornikiem telewizyjnym ustawionym na tv Pis.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.