Wiadomości z Chorzowa

Umowa na wystawę stałą w Muzeum Hutnictwa - podpisana!

 • Dodano: 2021-02-03 08:15, aktualizacja: 2021-02-03 08:32

"Królestwo żelaza" w Chorzowie. Znamy wykonawcę wystawy stałej w Muzeum Hutnictwa!

Wczoraj w Urzędzie Miasta podpisano umowę z wykonawcą wystawy stałej tworzonego w Chorzowie Muzeum Hutnictwa. Za wykonanie głównego szlaku zwiedzania placówki odpowiadać będzie firma A+V z Wrocławia. Przedsiębiorstwo złożyło najkorzystniejszą ofertę w ramach przetargu nieograniczonego. Koszt utworzenia wystawy wyniesie niemal 2,7 miliona złotych.

- Wystawa stała to serce Muzeum. To opowieść o hutnictwie, o Chorzowie jak i o Śląsku przez pryzmat tego przemysłu i o mieszkańcach Chorzowa, którzy żyli w czasach, kiedy huty były ważnym miejscem pracy. Dzisiaj zaczynamy ostatni etap związany z powstanie Muzeum Hutnictwa. Przez najbliższe pół roku trwać będzie intensywna realizacja, zarówno w zakresie treści, jak i formy wystawy - mówi Marcin Michalik - Zastępca Prezydenta Miasta.

Prace przygotowawcze związane z gromadzeniem obiektów, jak i treści prowadził już przez cały ubiegły rok zespół Muzeum Hutnictwa. Powstająca wystawa nosić będzie tytuł, "Królestwo Żelaza". Ma to oczywiście związek z dziedzictwem Chorzowa jako hutniczego miasta, a słowo "królestwo" odnosi się do byłej nazwy Huty, która kiedyś, jak i cała miejscowość nosiła nazwę Huty Królewskiej. Budowa Muzeum Hutnictwa zakończyła się pod koniec grudnia 2020 roku. Teraz trwają przygotowania do aranżacji wystawy stałej.

Jak sam podkreśla Prezes Firmy A + V - Jarosław Kołcun - czas realizacji jest krótki przy takim przedsięwzięciu, dlatego ten pierwszy etap będzie bardzo istotny, pierwszy etap planowania i realizacji inwestycji wraz z wykonaniem całej wystawy stałej , na którą składa się scenografia budowy, urządzenia instalacji multimedialnej, cała infrastruktura elektryczna, teletechniczna i treści, które będą ją wypełniać.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno kwestie technologiczne omawiane za pomocą zgromadzonych eksponatów, w tym wielkogabarytowych, jak i codzienność pracy i życia w hutniczych rodzinach.

- Mamy tutaj punkt styku pomiędzy osobami technicznymi odpowiedzialnymi za wdrożenie rozwiązań multimedialnych, a osobami humanistycznymi czyli samymi muzealnikami to jest element komunikacji ,który jest zawsze bardzo trudny ,natomiast mamy doświadczenie w realizacji tego typu wystaw – podkreśla kierownik techniczno-handlowy Kamil Wołczyński - Firma A + V.

Tak pomyślana wystawa podzielona będzie na dwie zasadnicze części – "strefę pracy" oraz "strefę życia".

Będzie to pierwsza wystawa poświęcona hutnictwu i stali w sensie przemysłowym. Po drugie jest to wystawa, w której ważna rolę odgrywa aspekt społeczny, ponieważ trzon narracji tworzą wspomnienia 21 byłych pracowników i pracownic, nie tylko chorzowskich hut, które zarejestrowaliśmy podczas projektu "Mów mi huto" - mówi Adam Kowalski - Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji).

Przed muzealnikami jeszcze wyposażenie wnętrza i przenosiny do nowej siedziby. Otwarcie muzeum planowane jest na ostatni kwartał tego roku.

Umowa na wystawę stałą w Muzeum Hutnictwa - podpisana!


Źródło: UM Chorzów

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Ja

  Kiedy przebudowa skrzyżowania Metalowców z Katowicką?

 • Jerry

  Jak PiS da pieniądze. Właśnie pieniądze zabrał więc czekaj aż ta zaraza opuści Polskę.

 • Hit

  Ich trzeba wy.. ić, sami nie opuszczą.

 • Robertt

  Mam nadzieję że przed nimi pójdą również kałolicjanci z PO i innych podobnych i będzie wreszcie dobrze

 • Hit

  Od 50 lat jedno i to samo w muzeum miejskim-od denara do złotówki, teraz kolejny rarytas. To się tworzy tylko ze względu na etaty dla rodzinki.

 • Romek

  A kto finansuje dzieła Rydzyka? My.

 • Jut

  Kto to wspaniałe muzeum finansuje?

 • Momo

  My

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.