Wiadomości z Chorzowa

Uniwersytet Najlepszych pomoże najzdolniejszym uczniom z Chorzowa

  • Dodano: 2019-07-30 13:45

Dziesięcioro najzdolniejszych uczniów z Chorzowa będzie rozwijać swoje zdolności pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Umowę o współpracy przy „Uniwersytecie Najlepszych” podpisali dziś prorektor ds. kształcenia i studentów UŚ prof. Ryszard Koziołek oraz zastępca prezydenta Chorzowa Wiesław Ciężkowski.

Zajęcia na uniwersytecie jeszcze przed rozpoczęciem studiów

Projekt „Uniwersytetu Najlepszych” zakłada indywidualny tok kształcenia, oparty na tzw. tutoringu  zapewnianym przez nauczycieli akademickich.

- Najzdolniejsi uczniowie ósmych klas szkół podstawowych i szkół licealnych aplikują do programu, który polega na tym, że w porozumieniu z indywidualnym opiekunem naukowym, tutorem, taki student in spe wchodzi w uniwersytet, odbywa zajęcia na uniwersytecie, spotyka się systematycznie ze swoim tutorem i uczestniczy w specjalnych szkoleniach pozwalających mu rozwijać kompetencje w zakresie autoprezentacji, komunikowania efektów edukacyjnych czy naukowych czy aplikowania do innych programów” - wyjaśniał prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego

W Chorzowie nie będzie problemu ze znalezieniem zdolnych uczniów

Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia została przeprowadzona w ubiegłym roku akademickim, uczestniczyło w niej 30 uczniów z Katowic. W tym roku projekt poszerzono o kolejne miasta, w których działa Uniwersytet Śląski – Sosnowiec i Chorzów.

 - Ogromnie cieszę się tą inicjatywą, bo to wzbogacenie naszej już szerokiej oferty edukacyjnej. Cieszę się też dlatego, bo to program skierowany jednak do najlepszych z najlepszych – tych, którzy często własnymi siłami muszą walczyć o swoją pozycję na rynku edukacyjnym. Wsparcie Uniwersytetu Śląskiego gwarantuje jakość i ich przygotowanie do zdobycia dobrego wykształcenia (...) Mamy już troje czy czworo zdolnych młodych ludzi, kandydatów do programu; od września myślę, że program będzie już na tyle rozpropagowany, że znajdziemy bez problemu pozostałych uczestników - zapewniał Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa.

Uczestników projektu spośród kandydatów wyłaniają komisje kwalifikacyjne z trzech dziedzin nauki (humanistyczno-społecznej, matematyczno-przyrodniczej oraz sztuki) na podstawie zawartych w zgłoszeniach prezentacji i późniejszych rozmów. Dalej, na podstawie zainteresowań ucznia dobierany jest mu, spośród naukowców tutor, czyli opiekun ucznia. Tutor razem z uczniem analizuje ofertę uczelni i kształtuje indywidualny program kształcenia. Uczniowie uczestniczą też w zapewnianych przez uczelnię dodatkowych, wspólnych zajęciach dla uczestników projektu.


 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.