Wiadomości z Chorzowa

Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem więźniów "Bismarckhutte" w Chorzowie

  • Dodano: 2022-05-27 09:15

Na skwerze przy ul. Jubileuszowej przedstawiciele chorzowskiego magistratu oraz służb mundurowych z okazji Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem złożyli kwiaty pod pomnikiem "Dłoń". To hołd dla wszystkich ofiar pracy przymusowej i niemieckiego ludobójstwa oraz powojennego, komunistycznego systemu represji i zniewolenia. W uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli Policji. Chorzowski garnizon reprezentował Komendant Miejski Policji w Chorzowie mł. insp. dr Grzegorz Matuszek.

W latach 1944-45 w Chorzowie funkcjonowała filia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau. W podobozie w tych latach przebywało blisko 200 więźniów. Głównie pochodzenia żydowskiego, francuskiego, belgijskiego i czeskiego. Więźniowie mieszkali w obskurnych barakach wykonanych z płyt wiórowo-cementowych.

Teren obozu był otoczony ogrodzeniem z drutu kolczastego pod napięciem. Osadzeni początkowo pracowali nad rozbudowaniem filii, a później przy przeładunku, transporcie materiałów i kopaniu rowów na terenie huty. W 1945 więźniowie zostali ewakuowani i zmuszeni do pieszej wędrówki w kierunku Gliwic. Stamtąd przewieziono ich koleją do obozu Nordhausen-Dora.

Rzeźba „Dłoń” jest syntezą betonowych słupów ogrodzenia układających się w kształt ludzkiej ręki. Monument jest surowej faktury, a materiał to bezpośrednie nawiązanie do betonowych słupów wyznaczających teren obozu. To one odgradzały więźniów od normalnego życia. Kolejnej symboliki w rzeźbie możemy doszukiwać się dłoni wraz z drutami. To zestawienie tworzy wyizolowaną sferę przestrzeni, która postacią przypomina klatkę, czyli tymczasowy „dom” osadzonych podczas II Wojny Światowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również