Wiadomości z Chorzowa

Utworzono Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. To pierwsza taka instytucja w Polsce

  • Dodano: 2019-08-29 11:15

Pomysł pojawił się już siedem lat temu, teraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostało oficjalnie utworzone. Działalność rozpocznie 1 października, na razie jako muzeum w organizacji. Trwa już przebudowa hali byłej elektrowni Huty Królewskiej, gdzie muzeum będzie miało swoją siedzibę.

Utworzenie Muzeum Hutnictwa to zwieńczenie procesu, który trwa od kilku lat

Formalności zostały spełnione – Rada Miasta Chorzów przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Podstawowym celem działalności muzeum ma być gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie zbiorów związanych z hutnictwem. Dodatkowo nowa instytucja kultury ma się zajmować m.in. zwiększaniem zainteresowania przemysłem hutniczym i popularyzowaniem jego historii oraz prowadzeniem działalności edukacyjnej i wydawniczej. 

- Utworzenie nowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest swego rodzaju zwieńczeniem procesu, który trwa już od kilku lat. (...) Hala Elektrowni zostanie odnowiona, to w niej planowane jest zorganizowanie wystawy stałej. Dobudowane zostaną nowe budynki administracji i obsługi zwiedzających. Dotychczas pozyskane maszyny i urządzenia hutnicze zostaną poddane całkowitej renowacji i w zależności od możliwości uruchomione – można przeczytać w uzasadnieniu uchwały o utworzeniu muzeum.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie kosztowało 32 mln złotych

Prace budowlane w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej, gdzie Muzeum Hutnictwa będzie miało swoją siedzibę, rozpoczęły się na początku tego roku. Inwestycja to koszt 32 mln złotych.

- Na ten cel miasto, dzięki współpracy z Zabrzem, pozyskało 15 milionów złotych dofinansowania. To najwyższa dotacja unijna na cele kulturalne w całej historii miasta – podkreślał w styczniu prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Historia hutnictwa będzie tu opowiedziana interaktywnie, ale także za pomocą maszyn przez lata używanych przez hutników. W Muzeum Hutnictwa staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Od kilku lat w hali byłej hutniczej elektrowni można już podziwiać, ważący ponad 30 ton, młot Brinkmanna z 19. wieku. (Jak będzie wyglądać muzeum można zobaczyć na wizualizacjach poniżej.)

Pomysł utworzenia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie pojawił się siedem lat temu

Po raz pierwszy o utworzeniu w Chorzowie muzeum, które będzie przypominało o hutniczym dziedzictwie miasta wspomniano w 2012 roku. Pomysłodawcą jego utworzenia był Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie. 

- Czuje ogromną satysfakcję, że udało się zrealizować to marzenie, mimo że nie było to łatwe. W Chorzowie mam dwójkę takich swoich „dzieci” - to Szyb Prezydent i Muzeum Hutnictwa. Muzeum jest dużo bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem niż rewitalizacja Szybu Prezydent. Potrzebne były dużo większe pieniądze, dobrze że dzięki współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego udało się zyskać dodatkowe środki. Ważne też jest to, że dawne tereny przemysłowe włączane są w przestrzeń publiczną. W przypadku terenów po Hucie Kościuszko to pierwszy krok, za którym z pewnością pójdą kolejne – podkreśla Henryk Mercik.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to pierwsza instytucja w Polsce, która w kompleksowy sposób opowie o historii tej gałęzi przemysłu. Obiektów przypominających o górniczej historii jest kilka, a po dawnych hutach nie pozostało prawie nic. 
 

Galeria zdjęć

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Mariola

    Idea chwalebna. Szkoda że realizowana dopiero wtedy gdy większość urządzeń śląskich hut poszła na złom.

  • Kreschmer

    Bardzo dobrze, batdzo sie ciesze ze takie Muzeum poswdanie, trzeba pielegnowac historie naszego miasta

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.