Wiadomości z Chorzowa

Uwaga na fałszywe sms-y o kwarantannie!

  • Dodano: 2021-09-30 06:45, aktualizacja: 2021-09-30 06:50

Zespół POL-CERT ostrzega przed falą fałszywych SMS-ów. Zmasowana kampania pod pretekstem skierowania na kwarantannę domową nakłania do kliknięcia w link.


Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy »Kwarantanna«, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny.Treść SMS-a jest we wszystkich przypadkach identyczna: “Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie https://cutt.ly/xxx”.  Wiadomość zawiera link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy.  Na ten atak phishingowy są narażone wyłączenie smartfony z Androidem. Choć otwarcie strony samo w sobie nie powinno zainfekować urządzenia, niebezpieczne jest natomiast pobranie z niej aplikacji “Flash Player”. Wiąże się to z zainstalowaniem oprogramowania, które zapisuje wszystkie czynności użytkownika telefonu (łącznie z danymi logowania do banków), co w efekcie może skutkować włamaniem np. do bankowości elektronicznej.

Przypominamy, że to nie pierwsza tego typu próba wyłudzenia danych bazująca na strachu przed COVID-19, a kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy SMS o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play."

Proszę również pamiętać o tym, że wszelkie incydenty informatyczne należy zgłaszać niezwłocznie lokalnym administratorom oraz za pośrednictwem poczty e-mail abuse@policja.gov.pl lub cert@policja.gov.pl lub też telefonicznie nr. (72) 55956

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również