Wiadomości z Chorzowa

Uważaj na telefonicznych oszustów!

  • Dodano: 2021-09-30 06:45, aktualizacja: 2021-09-30 06:47

Oszuści znaleźli nową metodę okradania kont bankowych.

Dzwoniąc z numeru, który wygląda na prawdziwy, podszywają się pod pracownika banku i nakłaniają klientów do instalacji oprogramowania lub podanie poufnych danych. Kończy się na wyczyszczeniu konta bankowego.

Pamiętaj!

  1. Bank nie wymaga instalacji na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej, dodatkowego oprogramowania, które miałoby podnosić poziom bezpieczeństwa wykonywanych operacji lub dostępu do serwisu.
  2. Pracownik banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poprosi Cię o podanie mu haseł dostępu do żadnego z serwisów (internetowego, mobilnego, telefonicznego).
  3. Pracownik banku nie prosi o wypłatę pieniędzy ani wpłatę ich na inne konto. W tym celu nie podawaj kodów BLIK obcym oraz nie korzystaj z ich kodów.
  4. Nie wyrażaj zgody na zainstalowanie na urządzeniu aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł.
  5. Nie wyłączaj producenckich mechanizmów bezpieczeństwa na Twoim urządzeniu.
  6. Nie wykonuj działań, o które prosi nieznany Ci nadawca w SMS-ie/wiadomości email, itp.: nie klikaj w linki, nie podawaj danych do logowania, kodów autoryzacyjnych, danych karty.

Zespół POL-CERT ostrzega! W sytuacji, gdy odbierzesz telefon od osoby podającej się za pracownika banku, a masz jakiekolwiek wątpliwości, czy zasadne jest podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego lub innych danych, należy niezwłocznie się rozłączyć i samodzielnie połączyć z infolinią swojego banku. 

Przypominamy, iż wszelkie incydenty informatyczne można zgłaszać niezwłocznie lokalnym administratorom oraz za pośrednictwem poczty e-mail abuse@policja.gov.pl lub cert@policja.gov.pl lub też telefonicznie nr (72) 55956.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również