Wiadomości z Chorzowa

Uważaj na telefonicznych oszustów!

  • Dodano: 2021-09-30 06:45, aktualizacja: 2021-09-30 06:47

Oszuści znaleźli nową metodę okradania kont bankowych.

Dzwoniąc z numeru, który wygląda na prawdziwy, podszywają się pod pracownika banku i nakłaniają klientów do instalacji oprogramowania lub podanie poufnych danych. Kończy się na wyczyszczeniu konta bankowego.

Pamiętaj!

  1. Bank nie wymaga instalacji na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej, dodatkowego oprogramowania, które miałoby podnosić poziom bezpieczeństwa wykonywanych operacji lub dostępu do serwisu.
  2. Pracownik banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poprosi Cię o podanie mu haseł dostępu do żadnego z serwisów (internetowego, mobilnego, telefonicznego).
  3. Pracownik banku nie prosi o wypłatę pieniędzy ani wpłatę ich na inne konto. W tym celu nie podawaj kodów BLIK obcym oraz nie korzystaj z ich kodów.
  4. Nie wyrażaj zgody na zainstalowanie na urządzeniu aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł.
  5. Nie wyłączaj producenckich mechanizmów bezpieczeństwa na Twoim urządzeniu.
  6. Nie wykonuj działań, o które prosi nieznany Ci nadawca w SMS-ie/wiadomości email, itp.: nie klikaj w linki, nie podawaj danych do logowania, kodów autoryzacyjnych, danych karty.

Zespół POL-CERT ostrzega! W sytuacji, gdy odbierzesz telefon od osoby podającej się za pracownika banku, a masz jakiekolwiek wątpliwości, czy zasadne jest podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego lub innych danych, należy niezwłocznie się rozłączyć i samodzielnie połączyć z infolinią swojego banku. 

Przypominamy, iż wszelkie incydenty informatyczne można zgłaszać niezwłocznie lokalnym administratorom oraz za pośrednictwem poczty e-mail abuse@policja.gov.pl lub cert@policja.gov.pl lub też telefonicznie nr (72) 55956.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.