Wiadomości z Chorzowa

V Liceum Ogólnokształcące im. Nikoli Tesli w Chorzowie zostanie zlikwidowane

 • Dodano: 2019-08-26 07:00, aktualizacja: 2019-08-25 22:56

Nie było chętnych do nauki, więc V Liceum Ogólnokształcące im. Nikoli Tesli w Chorzowie zostanie zlikwidowane. Placówka wchodzi w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Stefana Batorego. 

V LO zostanie zlikwidowane, bo nie było chętnych do nauki

Decyzję o likwidacji V Liceum Ogólnokształcącego im. Nikoli Tesli Rada Miasta Chorzów podjęła już w lutym tego roku, uzasadniono to brakiem chętnych do nauki w tej szkole. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie.

- Mimo uruchamianej oferty naborowej do V Liceum Ogólnokształcącego na rok szkolny 2017/2018 oraz 2018/2019, nie zgłosiła się odpowiednia liczba kandydatów. Na rok szkolny 2017/2018 kandydatów z pierwszego wyboru było 7, na rok szkolny 2018/2019 – 6 kandydatów – można przeczytać w uzasadnieniu uchwały, którą Rada Miasta Chorzów przyjęła w lutym tego roku.

Śląski Kurator Oświaty dwukrotnie sprzeciwiał się likwidacji liceum

Śląski Kurator Oświaty w marcu tego roku wyraził negatywną opinię w sprawie likwidacji chorzowskiego liceum, a prezydent miasta złożył zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej na postanowienie kuratora. W czerwcu Śląski Kurator Oświaty podtrzymał negatywna opinię, a prezydent Andrzej Kotala ponownie złożył zażalenie. Ostatecznie minister edukacji narodowej postanowieniem z 9 sierpnia uchylił zaskarżone postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty i pozytywnie zaopiniował zamiar likwidacji szkoły. Uchwała o likwidacji liceum będzie głosowana podczas najbliższego posiedzenia Rady Miasta Chorzów.

W Chorzowie działa sześć publicznych liceów ogólnokształcących

Sieć szkół prowadzonych przez miasto dysponuje czterema liceami ogólnokształcącymi (pomijając V LO, które ma zostać zlikwidowane) oraz dwoma liceami ogólnokształcącymi z oddziałami sportowymi. Aktualnie młodzież w liceach ogólnokształcących w Chorzowie stanowi 51% uczniów, w technikach 39%, a w szkołach branżowych I stopnia jedynie 10%. Na rok szkolny 2019/2020 w publicznych liceach w Chorzowie przygotowano 1 317 miejsc, w technikach 1 184, a w szkołach branżowych 518. Chorzowskie gimnazja i szkoły podstawowe ukończyło w tym roku 2 064 uczniów.
 

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Radziu

  O renomie tego liceum i technikum świadczyło jedno nazwisko - Ozimek. W dalszej kolejności Teluga. Jeżeli ktoś kto uczył się w Chorzowie nie znał tych nazwisk - bez względu na szkołę- nie ma prawa się wypowiadać na temat szkół w Chorzowie.

 • Zosia

  Fajnie było! Kto pamięta rocznik 2015?

 • Marek

  Najbardziej mnie dziwi postawa kuratora, skoro nawet PiS był za likwidacją.

 • Ginter

  A PIS to już coś mądrego wymyślił?

 • AntyPiS

  Wymyślili jak kupić wyborców za ich własne pieniądze ;) Głupki się cieszą, że dostaną 500, a nie zauważają, że równocześnie zabierają im 700.

 • Ja

  Nawet nie wiem kim był ten cały Tesla.... Z skoro nie było chętnych do liceum to po co ono ma istnieć? Przecież wszystko co nie ma tzw.brania jest likwidowane.

 • Mieszkaniec

  To bardzo bardzo źle o tobie świadczy ze nie wiesz kim był Tesla

 • Tesla

  Wujek google ci pomoże...

 • Ginter

  Źle to o Tobie świadczy skoro nie wiesz kim był Nicola Tesla.....

 • Kasia

  To jest świetne liceum! Znacznie lepszy poziom nauczania niż w sławnym Batorym, Słowaku czy Curie. Nauczyciele na najwyższym poziomie: prof. Jarzyńska, Haida, Rudziarczyk i pozostali. To straszna wiadomość dla Chorzowian, żal mi, że utracimy potencjał tej szkoły. Fakt, że to liceum nie było tak popularne jak konkurecja powodowało, że nauczyciele walczyli o wysoki poziom... Żal i smutek.

 • Uczeń

  Pani Kasiu, co potwierdza ten rzekomo wysoki poziom? Jakieś wygrane olimpiady? Wysoka średnia z matur?

 • Monia

  Dokładnie, nie spotkałam się z tym, by w jakiś rankingach to LO było odnotowane.

 • Chorzowianin

  Curie jest sławne tylko dlatego, że jest obok Słowaka

 • Marcin

  Krótkie pytanie:Na jakiej podstawie pisze Pani, że poziom nauczania w tym liceum jest wyższy od poziomu w wyżej wspomnianych przez Panią liceach?

 • Tesla

  Może to jakaś pani uczitielka z V LO?

 • Marzena

  I bardzo dobrze. Po co utrzymywać coś co nie ma sensu. Oby tylko nie doprowadzili do dewastacji budynku! Bo to wychodzi nam najlepiej.

 • Chorzowianin

  Likwidowane jest LO, technikum pozostaje.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.