Wiadomości z Chorzowa

Velostrada na Rawie. Ponad 2 km nowej drogi rowerowej w Chorzowie

  • Dodano: 2022-05-23 10:00

W piątek 20 maja samorządowcy z 11 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisali porozumienie w sprawie realizacji budowy 120 km velostrad, czyli szybkich dróg rowerowych. Chorzowski fragment w znacznej mierze będzie przebiegać śladem zakrytego koryta rzeki Rawy.

W mieście przybędzie 2,3 km dróg rowerowych! 

Od granicy ze Świętochłowicami velostrada poprowadzi w ciągu zakrytego koryta rzeki Rawy. Od alei BOWID do granicy z Katowicami droga planowana jest z przecięciem ul. Trzynieckiej, ul. J. Gałeczki i przejściem pod DTŚ tunelem. Długość całego odcinka wyniesie około 30 km. Będzie on przebiegał przez Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów i Katowice.

Porozumienie w sprawie budowy 120 km velostrad podpisali przedstawiciele 11 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wśród nich był Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa. W ramach całej inwestycji powstanie ok. 120 km szybkich dróg rowerowych, łączących największe miasta Metropolii. Budowa pierwszych rozpocznie się już w 2023 roku.

Na tym inwestycje w Chorzowie prawdopodobnie się nie zakończą

W kolejnych etapach ma powstać droga o długości ok. 15,5 km, która będzie przebiegać m.in. przez nasze miasto. Jej planowany początek to okolice pl. Alfreda w Katowicach. Następnie będzie łączyła Siemianowice Śląskie z Chorzowem i poprzez zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”, dotrzeć do Bytomia. W pobliżu Drogi Wojewódzkiej nr 911 połączy się z lokalnymi drogami rowerowymi w Piekarach Śląskich.

Obecnie szacuje się, że budowa 1 km drogi będzie kosztować  ok. 2 mln zł, ale realne koszty poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Drogi zostaną sfinansowane do 100 proc. z budżetu GZM przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Henio

    Na Rawie już jest częściowo droga rowerowa, np. w Świętochłowicach, i to jest koszmar, bo jest wyłożona betonową kostką!!!Widać, że tą drogę rowerową tworzył ktoś, kto nigdy na rowerze nie jeździł a na pewno już nie jeździł w deszczu po kostce betonowe. To cholernie niebezpieczna nawierzchnia! Już wolę jechać asfaltową ulicą wraz z samochodami niż tym brukowanym szajsem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również