Wiadomości z Chorzowa

Villa Reden najpiękniejszym budynkiem na świecie. Kolejna nagroda dla Franta Group

  • Dodano: 2022-08-24 16:15

Kolejna prestiżowa nagroda na koncie biura architektonicznego Macieja Franty. Obsypana laurami Villa Reden otrzymała kolejne wyróżnienie i to nie byle jakie - wygrała International Architecture Awards 2022!

Jako jedyny reprezentant Polski otrzymała tę prestiżową nagrodę wśród grona laureatów i wyróżnionych z całego świata. Nagroda przyznawana jest dla najbardziej spektakularnych i inspirujących budynków na świecie. Bardzo się cieszymy!  - informuje FrantaGroup Architects.

Villa Reden wybudowana przy ulicy Lwowskiej w pobliżu Parku Redena znalazła się w gronie zwycięzców kategorii Multi-Family Housing. Obok chorzowskiego budynku mieszkalnego wyróżnienia doczekały się również projekty mieszkaniowe z Berlina, Rygi, Gurugram w Indiach, Barcelony, Wiednia, San Diego i Mediolanu.

W składzie jury tegorocznej edycji znaleźli się Alberto Alessi z Alessi SpA, Flavio Manzoni reprezentujący Ferrari Desing, Mauro Procini – szef działu desingu w PepsiCo, a także Damian Mycroft – dyrektor kreatywny kompanii Coca-Cola.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny organizowany jest od 2004 roku.

Niepowtarzalny kontekst miejsca i potencjalnie negatywna konsekwencja zaimplementowania nowej tkanki na tym unikalnym terenie wpłynęły na to, że decyzja o stworzeniu nowego budynku nie była prosta. Bryła musiała nawiązywać bezpośrednio do tych wytycznych i nie konkurować z nimi, a „odpowiadać” otoczeniu z jego wyjątkowością w nowatorski sposób. Zadanie było tym trudniejsze, że budżet był ograniczony, a oczekiwania inwestora wysokie – wyjaśnia jury konkursu.

Villa Reden z wygraną w prestiżowym International Architecture Awards 2022

Pomysł i kształt budynku wynikał z nieregularnego ukształtowania terenu przeznaczonego pod zabudowę. Celem projektantów było pozostawienie na działce jak największego drzewostanu. Tak prosta inspiracja stała się podstawową wytyczną do ukształtowania budynku. Bryła została uformowana zgodnie z przeznaczeniem budynku pod cele mieszkaniowe, optymalizując ich funkcję w kształt nieregularnego wielokąta.

Blok otoczono balkonami, aby uzyskać panoramiczne otwarcie na otoczenie. Podczas formowania bryły budynku zdecydowano się na zaokrąglenie narożniki, nawiązując w ten sposób do charakteru międzywojennych willi w sąsiedztwie, koron drzew i otaczającej zieleni.

Całość uzupełniono o drewniane tarasy widokowe o różnej powierzchni, a patio doświetla wewnętrznych części mieszkań (w tym łazienki i hole), a podłogi w części mieszkalnej zostały podniesione o jeden poziom, pozostawiając niezabudowany parter jako przestrzeń do interakcji społecznej mieszkańców.

Apartamentowiec  został już uhonorowany w tak prestiżowych konkursach jak Iconic Awards 2021, DNA Paris Design Awards 2021, World Design Awards 2021, European Property Awards, a także Eurasian Prize 2021.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również