Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie jest pomnik Mirosława Breguły, będzie i rondo

 • Dodano: 2021-05-27 11:45

Mirosław Breguła ma już w Chorzowie pomnik, który znajduje się w Chorzowie Starym, na Placu Piastowskim. Teraz mieszkańcy postanowili go upamiętnić jeszcze w inny sposób. Chorzowscy radni podjęli decyzję. Rondo zlokalizowane na skrzyżowaniu ulic Siemianowickiej i Księdza Ludwika Bojarskiego w Chorzowie będzie nosiło nazwę „Rondo Mirosława Breguły”.Rondo, o którym mowa, położone jest na działce należącej do gminy. Podczas majowej sesji Rady Miasta zdecydowali, że będzie ono nosiło nazwę Mirosława Breguły, współzałożyciela i lidera zespołu muzycznego UNIVERSE. Muzyk związany był ze Śląskiem. Urodził się 10 lutego 1964 w Świętochłowicach, a zmarł 2 listopada 2007 roku w Chorzowie. Dzięki Universe jego nazwisko stało się rozpoznawalne w całej Polsce.

Breguła koncertował z zespołem w wieku krajach

Przypomnijmy, że kultowy zespół został utworzony w 1981 roku z inicjatywy Breguły i Henryka Czichego. Muzyk, który będzie patronem chorzowskiego ronda koncertował z zespołem m.in. w USA, Niemczech i na Kubie. 

- Jego charakterystyczny głos był znakiem firmowym zespołu. Był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował oraz aranżował muzykę w zdecydowanej większości utworów zespołu. W 1983 r. grupa zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1992 r. na festiwalu w Opolu zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.

Swój solowy album „Kto Ci jeszcze wierzy?”, zawierający 12 utworów, nagrał w 2001 roku. Sześć lat później, 28 października 2007 roku zagrał swój ostatni koncert. Odbył się w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w ramach „Festiwalu Stróżów Poranka”. Wystąpił wówczas z zespołem PIN i Andrzejem Lampertem, który dziś jest znanym śpiewakiem operowym, liderem wspomnianego zespołu. 

Muzyk popełnił samobójstwo

Mirosław Breguła przez wiele lat zmagał się z chorobą alkoholową, a w 2006 roku wykryto u niego raka krtani. Zmarł tragicznie, ale pamięć o nim przetrwała. 2 listopada 2007 popełnił samobójstwo. Odebrał sobie życie w swoim chorzowskim mieszkaniu przy ul. Wandy. Pogrzeb odbył się 7 listopada 2007 na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym, a wzięło w nim udział 5 tysięcy osób.

- Nazwanie ronda jego imieniem będzie godnym upamiętnieniem Mirosława Breguły – wskazują chorzowscy radni.

Komentarze (11)    dodaj »

 • Asia

  odkryłam piosenki Mirka Breguły od tak przypadkowo i zakochałam się w Jego cudownym najpiękniejszym głosie, codziennie od roku mi towarzyszą , przyjadę do Chorzowa, śladmi Mirka Breguły ,śpiewaj Mirek śpiewaj nich Cię nie zapomni ten Lud z Chorzowa!!! KOCHAM!

 • Wielbiciel Czicha

  Piękniejszy głos ma Henryk Czich

 • Univers

  Rondo Mirka Breguły mialo powstać przy pomniku tj. Rondo Starochorzowskie , na sesji na ktorej mieszkancy Chorzowa zgłosili projekt uchwały w tej sprawie ,radny Pis i radna RAŚ wnieśli uchwałe o zmianie nazwy na rondo Starochorzowskie .Nad nazwą Mirka Breguły głosowali przeciw a teraz radny Pis wciela się w rolę obrońcy mieszkanców składających tą petycje w 2017 rJak tak można ,czytajcie protokół z ostatniej sesji 35.Inny radny nakrył go na kłamstwie

 • Ela Kin

  Bardzo się cieszę że mój brat Mirosław breguła będzie uhonorowany tylko żeby jeszcze radio grało

 • Poznanianka

  Świetna refleksja! Nie da się zrozumieć, dlaczego cudowne piosenki Breguły nie są puszczane w radiu. Trzeba je odkrywać samemu w Internecie. Z komentarzy na platformie YouTube wynika, że wiele osób znalazło jego utwory właśnie samemu (niektórzy niedawno) i ludzie ci zadziwieni, że o artyście, który jest autorem ponad 150-ciu pięknych, różnorodnych piosenek jest w Polsce cisza.

 • Rafex

  Heńka Czicha poznałem w Chorzowskim Chemiku ten koncert organizowała nasza wychowawczyni. p. Szafrańska. Właśnie nasza wychowawczyni załatwiła koncert na auli zespołu Uniwerse. Było nawet kilka kase z podpisami. Zresztą Heniek był naszym absolwentem.

 • Ines

  Miałem okazję znać osobiście tego chłopaka. Tylko że miasto Chorzów to grajdołek który nie potrafi docenić artysty. Tu się ceni tylko Kopla i jego rodzinę. Byle gościa wciskać na różne prezesowskie stołki.

 • Baron

  Lepij ci?

 • Poznanianka

  To bardzo dobra wiadomość. Ponadczasowa twórczość Breguły zachwyca do dziś (widać to wyraźnie na platformie YouTube). Powinien jeszcze odbywać się festiwal jego imienia. Trzeba jego twórczość popularyzować.

 • KRYSIA

  WIELKA RADOSC JAKBY NIE Z TEGO SWIATA KOCHAM

 • Hrabia

  Cześć Jego pamięci

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również